چرا 7 تا 8 ساعت خواب شبانه ضروری است ؟

خواب

خواب ناکافی سلامتی شما را به خطر می اندازد 

شما با 4 ساعت خواب در طی شب نمیتوانید میزان استقامت و توانایی بدن خود را محک بزنید .در واقع خواب ناکافی موجب به خطر افتادن حال عمومی شما میشود و منجر به انواع بیماری ها میشود پس بهتر است به میزان خواب خود اهمیت دهید .

خواب ناکافی شما را گرسنه میکند 

بنا بر تحقیقات انجام شده بیخوابی باعث افزایش میزان اشتها میشود و نتایج ام ار ای های مغزی هم نشان میدهد که پس از یک شب بیداری مغز فرد در ناحیه تقویت اشتها بسیار فعال میشود

خواب ناکافی موجب افزایش وزن میشود 

بنا بر تحقیقات انجام شده بروی 9 هزار نفر ,افرادی که شبانه به طور متوسط 6ساعت میخوابند ,با اختمال 27 درصد بیشتر از بقیه افراد در معرض چاقی هستند و افرادی که 5 ساعت شبانه میخوابند با احتمال 73 درصد مبتلا به چاقی خواهند شد .بنابراین میزان خواب شما اهمیت بالایی در کنترل وزنتان دارد .

خواب ناکافی موجب ترشح هورمونهای مضر میشود 

زمانی که شما به میزان کافی نخوابید ,بدنتان مقدار خیلی کمی از لپتین تولید میکند و لپتین همان هورمونی است که به شما حس سیری میدهد و سپس تولید هورمون قرلین افزایش می یابد که شما را گرسنه میکند و در طی روز بعد هورمونهایتان شما را وادار میکنند تا بیشتر بخورید و کالری کمتری بسوزانید .

خواب ناکافی احتمال مرگ های زود رس را بیشتر میکند 

محققان بروی یک میلیون نفر و صد هزار مرگ در طی 25 سال تحقیق نمودند و بنا بر نتایج بدست امده ,انهایی که شبانه کمتر از 6 ساعت میخوابیدند 12 درصد بیشتر از دیگران در معرض مرگ های زود رس بودند و افرادی که میزان خواب خود را از 7 ساعت به 4 تا 5 ساعت کاهش دادند ,1.7 درصد بیشتر در معرض مرگ بودند

خواب ناکافی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و  مشکلات دیابتی را افزایش میدهد 

چاقی و مرگ و میر زود رس تنها عوارض خواب ناکافی به حساب نمی ایند بلکه بنا بر مطالعه ای در سال 2010 ,افرادی که شبانه کمتر از 7 ساعت میخوابند با احتمال بیشتری به بیماری های قلبی دچار میشوند و افراد کمتر از 60 سالی که 5 ساعت و یا کمتر در طی شب میخوابند به میزان دو برابر در معرض این بیماری قرار میگیرند .

همچنین افراد دیابتی که خواب ناکافی دارند ,سطح انسولین و قند خون بالاتری دارند و همچنین مقاومت بدن انها در برابر انسلوین بیشتر است

خواب ناکافی احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهد 

بنا بر مطالعه ای در ژاپن مشخص شد که خانمهایی که شبانه کمتر از 6 ساعت میخوابند ,به میزان 62 درصد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند .

در مطالعه دیگری مشخص شد که خانمهایی که شبانه کمتر از 6 ساعت میخوانبد به احتمال 47 درصد بیشتر از دیگران در معرض پولیپ روده ای هستند که میتواند سرطانی شود

[divider]

نگارنده :فرحناز ال احمد 

 

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *