چرا کودکان مبتلا به آسم چاق می شوند؟

آسم
آسم

بررسی های جدید نشان داده اند که کودکان مبتلا به آسم بیش از دیگر کودکان در معرض خطر ابتلا به چاقی هستند. با بررسی 2200 کودک در مقطع ابتدایی در کالیفرنیا، محققان دریافتند که آسم دوران کودکی تا 51 درصد خطر چاقی را در 10 سال پس از آن افزایش می دهد.

اما کودکانی که از اسپری های استنشاقی استفاده می کردند در مقایسه با کودکانی که به دنبال درمان این بیماری نبودند، کمتر در معرض خطر ابتلا به چاقی بودند.

شیوع چاقی و آسم به طور چشمگیری در چند دهه اخیر افزایش یافته است و محققان گمان می کنند نوعی ارتباط بیولوژیکی بین این دو وجود دارد.

مطالعات پیش از این نشان داده بودند که کودک چاق بیشتر در معرض ابتلا به آسم هستند. یافته های جدیدتر نیز به شکلی دیگر مشکل را مطرح می کند، به این ترتیب که کودکان مبتلا به این بیماری به طور قابل توجهی در معرض خطر چاقی هستند.

افراد مبتلا به این بیماری دارای مسیرهای هوایی برافروخته و تنگ هستند. این افراد ممکن است در واکنش به عفونت، مواد آلرژی زا، محرک ها در هوا، فعالیت بدنی و دیگر محرک ها دچار سفتی قفسه سینه، سرفه و تنگی نفس شوند.

این بررسی فقط نوعی ارتباط بین آسم و چاقی را نشان داد و علت مستقیم آنها را بیان نکرد. به علاوه این مسئله را بیان نمی کند که تمام کودکان مبتلا به آسم چاق خواهند شد.

با این حال پزشکان در مورد ارتباط کشف شده نظریه های متفاوتی ارائه داده اند. برخی معتقدند با بروز علائم آسم کودک بیمار کمتر به بازی در محیط باز می پردازد.

به علاوه مختل شدن خواب در بین کودکان مبتلا به آسم بسیار شایع است. اختلال در خواب یکی از مهم ترین عوامل تشدید کننده چاقی است. به علاوه چاقی و آسم دارای پایه های ژنتیکی مشترکی هستند. به علاوه افزایش وزن یکی از عوارض جانبی بسیاری از داروهای آسم می باشد.

یک متخصص آسم کودکان در میامی بیان می کند که متوجه ارتباط بین آسم و چاقی در بیماران کم سن و سال خود شده است. او می گوید این مسئله می تواند یک چرخه معیوب باشد.

کودکانی که به خاطر وجود بیماری آسم حس خوبی ندارند، نمی توانند ورزش کنند. به علاوه بخشی از آن به ترس مربوط می شود. این کودکان از حمله آسم هراس دارند. این عدم فعالیت منجر به چاقی می شود.

پزشکان معمولا دو نوع دارو برای این بیماری تجویز می کنند: داروهای کنترل استنشاق دراز مدت، و تسکین دهنده سریع برای مواقع بروز حمله آسم.

برای تکمیل این بررسی محققان سوابق پزشکی 2000 دانش اموز سن 5 تا 8 سال را در جنوب کالیفرنیا مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. در زمان شروع این تحقیق هیچ کدام چاق نبودند و 13.5 درصد آنها به آسم مبتلا بودند.

محققان دانش آموزان را به مدت 10 سال مورد بررسی مداوم قرار دادند. در طول این دوره حدود 16 درصد این کودکان افزایش وزن داشتند.

اما کودکانی که از داروهای تسکین دهنده سریع، مانند آلبوترول، استفاده می کردند، تا 43 درصد کمتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به چاقی بودند.

محققان این یافته ها را در مورد دیگر کودکان مبتلا به آسم نیز مشاهده کردند. پیام مربوط به این تحقیقات و یافته های مربوط به آن این است که بیماران مبتلا به آسم نیاز به درمان درست و مناسب دارند.

تا زمانی که آسم کنترل شود، فرد بیمار می تواند یک زندگی عادی داشته باشد، از جمله فعالیت های بدنی خود را دنبال کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که علائم آسم در کودک شما ورزش و فعالیت های بدنی وی را محدود نمی کنند.

به علاوه اگر کودک به دلیل بیماری دچار اختلالات خواب می شود، به وی کمک می کنید و سعی در برطرف کردن این مشکل داشته باشید زیرا خواب مناسب و کافی خطر ابتلا به چاقی را کاهش می دهد.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *