نکاتی برای افزایش توانایی شما برای یادگیری و به یاد آوردن

نکاتی برای افزایش توانایی شما برای یادگیری و به یاد آوردن

نکاتی برای افزایش توانایی شما برای یادگیری و به یاد آوردن

تعریف یادگیری 

 

 

فراگیری تا چند دهه قبل، کم‌تر بعنوان یک توانایی مورد عنایت قرار می‌گرفت.

واژه‌ای که بیشتر از فراگیری رواج داشت، هوش بود.

چیزی بنام ضریب هوشی یا سود هوشی که بطور معمول آن را با مخفف IQ می‌شناسیم، در ذهن خیلی از افراد جایگاه بالایی پیدا کرده بود.

چنانچه کسی در آموختن توانمند بود، همه چیز را به سود هوشی بالا ی او مرتبط می‌دانستند و کاستی در فراگیری هم به سود هوشی پایین نسبت داده می‌شد.

گرچه در این بین ، به نقش معلم و ساختار آموزشی هم تا حدی توجه می‌شد. خصوصاً طی چند قرن تازه که نظام آموزشی متمرکز شکل گرفت و یکی از انتظارات اساسی و مهمخانواده‌ها از دولت‌ها این بود که ساختاری رسمی و متمرکز و منسجم به منظور آموزش و تربیت فرزندانشان ایجاد نمایند.

آموزش و تربیت و نظام آموزش عالی در کشور خودمان و دانشگاه‌ها و کالج‌ها در کل دنیا ، همگی بر مبنای این انتظار طراحی شدند و شکل گرفتند.

 

تعریف فراگیری و یادگیری در روانشناسی و علوم مدیریتی

 

چنانچه بدنبال یک تعریف فراگیری (Learning) باشید که محققان بسیاری آن را پذیرفته باشند و قادر باشید بدون این که با نقد جدی روبرو شوید آن را همه جا مطرح کنید، باید بگوییم که جای تاسف است که چنین تعریفی وجود ندارد.

در حوزه‌های روانشناسی رفتارگرا ، نوروساینس، روانشناسی شناختی ، روانشناسی رشد و روانشناسی اجتماعی ، تعریف‌های بسیار متنوعی از فراگیری وجود دارد.

به عنوان مثال روانشناسان رفتارگرا، فراگیری را بعنوان تغییر رفتار بر اثر اثرات محیطی تعریف میکنند بنا بر این اگر فراگیری به تغییر رفتار منتهی نشود، نمی‌پذیرند که فراگیریاتفاق افتاده است.

این تعریف در میان اشخاص فعال در حوزه توسعه فردی و فراگیری مدیریت ، علاقه‌مندانفراوانی دارد.

چون بهرحال ، انتظار می‌رود دستاورد نهایی مدیریت و توسعه فردی هم از جنس رفتارهای مشهود باشد و هیچ‌کس به یک مدیر یا کارمند، به خاطر سفر‌های ذهنی بدون نتیجه‌ی بیرونی، حقوق نمی‌دهد.

 

نکاتی برای افزایش توانایی شما برای یادگیری و به یاد آوردن

شکلهای فراگیری

فرایند فراگیری علاوه بر پیچیدگی‌هایی که دارد به شکل‌های گوناگونی نیز انجام میشود که میتوان آن‌ها را از نظر هدف و سادگی و پیچیدگی چنین طبقه بندی کرد:

 

الف – فراگیری از نظر هدف

کسب عادتها یا مهارتهای حرکتی مورد احتیاج مانند آموختن، راه رفتن، نوشتن، شنا کردن، رانندگی و نواختن سازهای گوناگون

فراگیری مهارتها و شناختهای مورد احتیاج اجتماع در حال پیشرفت

آموختن معلومات و اطلاعات خاص مانند فراگیری دروس مدرسه

فراگیری مهارتهای کلامی مانند فراگیری فن سخنرانی، درست خوانی، حفظ کردن شعر و قطعات ادبی و…

فراگیری چگونه لذت بردن از زندگی و برخورداری از زندگی تندرست

فراگیری آداب و رسوم اجتماعی و روشهای ارتباط با مردم

فراگیری حل مسائل با روشهای علمی

فراگیری عواطف و گرایشهای گوناگون مانند آموختن اینکه چه افرادی یا چه چیزهایی را باید دوست بداریم و از چه افرادی و چه چیزهایی باید دوری کنیم؛ و این علاقه و نفرت خود را چگونه نشان دهیم.

 

ب – فراگیری از نظر سادگی و پیچیدگی

گاهی فراگیری بطور ماشینی یا بدون عمد، انجام میشود، مانند هراس کودک از دکتر، که در نتیجه‌ی همراه بودن دکتر متخصص را بالا ببرید رنجش و درد برای کودک پیدا می‌شود؛ فراگیری یک آهنگ موزیک نتیجتا بیشتر شنیدن، بدون این که فرد بخواهد آنرا حفظ کند، دقت و نظمی که دانش‌آموز از معلم خود ضمن تدریس یاد می‌گیرد؛ یا درستکاری و راستگویی را از راه تلقین می‌آموزد؛ و بطور کلی، هرگونه فراگیری که به فعالیت و کوشش فکری زیادتری نیاز ندارد، مانند حفظ کردن چند بیت شعر بدون توجه به معنی آن‌ها، اینگونه فراگیری را «یادگیری ساده» گویند.

وقتی فراگیری از روی عمد و با فعالیت و کوشش خاص ذهن، انجام گیرد و یا به لوازم آموزشی خاص یا ممارست طولانی نیازمند باشد، آنرا «یادگیری پیچیده» نامند، مانند فراگیری بازی شطرنج، رانندگی، معماری، معلمی، و…

 

شرایط فراگیری

برای اینکه فراگیری انجام گیرد، وجود سه شرط لازم است:

قرار گرفتن فرد، آدم یا حیوان، در مقابل یک وضع تازه یا مانعی که او را از ارضای انگیزه‌ها یا نیازهایش باز می‌دارد و مسئله و مشکلی را برای او ایجاد میکند، مانند شعر تازه‌ای که می‌خواهد حفظ کند، مسئله‌ای که می‌خواهد حل کند، بازی ای که می‌خواهد در آن توانایی یابد، کلمه یا عبارتی که می‌خواهد معنایش را دریابد و چنانچه وضع پیش آمده برای فرد، تازگی نداشته باشد، او از رفتار معمولی خویش استفاده میکند و دیگر به فراگیری تازه نیازی وجود ندارد.

وجود انگیزه یا محرک که انسان را به فراگیری وادار کند؛ پس بدون انگیزه یا محرک، فراگیری امکان ندارد.

فرد باید رشد و نمو طبیعی واجب و ضروری را داشته باشد تا قادر باشد بیاموزد.

علاوه بر آن‌ها علاقه به موضوع فراگیری نیز ضرورت دارد و تجربه به ما ثابت کرده است فرد آنچه را که دوست می‌دارد، تندتر از آنچه که مورد علاقه‌اش نیست، یاد میگیرد و این نکته تربیتی با اهمیتی است که بایست مورد توجه معلمان قرار گیرد.

عامل آمادگی که بدون آن، فراگیری و آموزش غیرممکن خواهد بود، میشود در عبارت «خواستن و توانستن یادگیرنده» خلاصه کرد.

 

نکاتی برای افزایش توانایی شما برای یادگیری و به یاد آوردن

•توجه کنید.شما نمی توانید چیزی را به خاطر آورید اگر هرگز آن را نیاموخته  باشید و شما نمی توانید چیزی را یاد بگیرید اگر به اندازه کافی به آن توجه نکنید.حدود 8 ثانیه تمرکز شدید برای پردازش اطلاعات و منتقل شدن به حافظه طول می کشد.اگر شما به راحتی حواستان پرت می شود مکان آرامی را انتخاب کنید.

• تا جایی که ممکن است حواس های مختلفتان را درگیر کنید. سعی کنید اطلاعات را با رنگ ها ، بافت ها ، بوها و مزه ها مرتبط کنید.عمل فیزیکی بازنویسی اطلاعات می تواند به نقش بستن اطلاعات در مغز کمک کند. حتی اگر شما یک یادگیرنده بصری هستید،چیزی که می خواهید به یاد آورید را  بلند بخوانید.اگر که می توانید آن را ریتم دار بخوانید چه بهتر.

 •اطلاعات را به آن چه که در حال حاضر می دانید مرتبط کنید.داده های جدید را با اطلاعاتی که در حال حاضر دارید مرتبط کنید اگرچه که این مواد جدید بر اساس دانش قبلی شکل گرفته باشند.

• برای مواد پیچیده تر بر فهمیدن ایده های ابتدایی تمرکز کنید به جای حفظ کردن جزئیات.تمرین کنید که آن ایده را با کلمات خودتون برای شخص دیگری توضیح دهید.

• تمرین اطلاعاتی که از قبل آموخته اید.چیزی را که آموخته اید در همان روز که آموخته اید دوره کنید و همچنین در فواصل زمانی پس از آن.این تمرین با فاصله بیشتر موثر است نسبت به یادگرفتن با شتاب،به خصوص برای حفظ و نگه داشتن آن چه آموخته اید.

عملکرد ذهنی ،توجه و تمرکزتان را با نوروفیدبک افزایش دهید

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x