نحوه صحیح خوابیدن

Fig_3

در چه شرایطی خوابیدن بر پهلوی چپ توصیه نمی شود:

در صورتی که شما از پیش دچار حمله قلبی شدید یا نارسایی مزمن قلبی دارید، ممکن است  درمانگر شما را به خوابیدن بر پهلوی چپ توصیه کند. خوابیدن بر پهلوی راست موجب کاهش ضربان قلب و فشار خون می شود. خوابیدن بر پهلوی چپ ممکن است  بر روی (دستگاه اعصاب ) سمپاتيك یا هم سوهشي (شامل ضربان قلب و فشار خون) تاثیرات نامطلوبی برجای بگذارد.

دانشمندان تاکنون به طور کامل بدین نکته پی نبرده اند که از چه رو خوابیدن بر پهلوی راست میتواند به حفظ سلامت قلب کمک کند. عقیده بر این است که زمانی که بر پهلوی راست می خوابیم، قلب در موقعیت بهتر و راحت تری قرار می گیرد. قلب تقریبا در سمت چب بدن، نزدیک قفسه سینه است و زمانی که شما به پهلوی راست می خوابید، قلب در بالای بدن قرار می گیرد. البته مشخص نیست، حتی افرادی که دچار بیماری های قلبی نیستند نیز می تواند از همین مزایا بهره مند شوند.

بالشت مخصوص محافظ گردن و شانه
بالشت مخصوص محافظ گردن و شانه

نکات مهم

به هنگام خواب افراد می کوشند موقعیتی را  برای خود فراهم کنند که از هر نظر راحتی و آسایش داشته باشند، اما در بیشتر موارد افراد بارها و بارها موقعیت خود را در خواب تغییر می دهند و زمانی که از خواب بر می خیزند، بدن آنها در موقعیت دیگری قرار گرفته است. توصیه می شود که پیش از خواب یک بالشت یا توپ تنیس را در پشت کمر قرار دهید تا دائما در خواب غلت نزنید. بالشت های مختلفی در بازار برای بدن وجود دارد که به کمک آنها می توان حالت بدن را در طول خواب شبانه حفظ کرد. شاید جالب توجه باشد که برخی از افراد توپ تنیس را به شلوار راحتی خود می دوزند تا در خواب زیاد حرکت نکنند.

نحوه درست قرارگیری بدن بهنگام خواب و جلوگیری از خروپف کردن
نحوه درست قرارگیری بدن بهنگام خواب و جلوگیری از خروپف کردن

مگر در مواردی که پزشک حالت خاصی از خوابیدن را برای شما در نظر گرفته است، بدن را در حالتی  قرار دهید که برای شما راحت تر است. اگر تصور می کنید که طرز خوابیدن شما می تواند بر سلامت بدن شما تاثیر گذار باشد، در این مورد مطمئنا با پزشک خود مشورت کنید.

 نگارنده: حدیث بختیاری

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

4 1 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x