قلیان مضرتر است یا سیگار ؟

 

قلیان از روش های استفاده از تنباکو در قدیم و در فرهنگ های مختلف قابل استفاده بوده است ، اگر چه اغلب خیلی از افراد فکر می کنند که قلیان بی ضرر است اما بر اساس یک مطالعه جدید که در مجله اپیدمیولوژی سرطان به چاپ رسیده است نشان داده شده که آسیب های قابل توجهی به همراه دارد.

مطالعات گزارش می دهند که در برخی از مناطق، از جمله ایالات متحده، اروپا و شرق مدیترانه  استفاده از قلیان رو به افزایش بوده و حدود 40% از دانش اموزان کالج نیز استفاده کننده از قلیان هستند که حدود 20 % نیز روزانه از قلیان استفاده می کنند.

مطالعه جدید استفاده از قلیان را به چالش کشیده  ، چرا که کاربران با استفاده از قلیان سطح مونوکسید کربن،نیکوتین،نیتروسامین ،هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای و آلدئیدهای فرار که در ایجاد سرطان موثر هستند را به درون بدن خود هدایت می کنند.

قلیان

افراد سنین 18 تا 48 سال که حدود 55 نفر بودند ، برای این مطالعه ،مورد بررسی قرار گرفتند و از ادرار آنها نمونه گرفته شد و از انها خواسته شده بود تا یک هفته  قبل از آزمایش از قلیان استفاده نکنند ، بعد از آزمایش ، بعد از مصرف سیگارنیز دوباره از آنها نمونه ادرار گرفته شد .

سطح بالای نیکوتین، کوتینین و بوتانول در ادرار شرکت کنندگان بلافاصله پس از کشیدن سیگار پیدا شد و همچنین در آزمایش افرادی هم که یک هفته قلیان استفداه نکرده بودند دیده شد.

افزایش سطح نیکوتین در افرادی که قلیان مصرف کرده بودند در مقایسه با افرادی که سیگار کشیده بودند بیشتر بود.

منبع :

medicalnewstoday

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *