قلیان مضرتر است یا سیگار ؟

 

قلیان از روش های استفاده از تنباکو در قدیم و در فرهنگ های مختلف قابل استفاده بوده است ، اگر چه اغلب خیلی از افراد فکر می کنند که قلیان بی ضرر است اما بر اساس یک مطالعه جدید که در مجله اپیدمیولوژی سرطان به چاپ رسیده است نشان داده شده که آسیب های قابل توجهی به همراه دارد.

مطالعات گزارش می دهند که در برخی از مناطق، از جمله ایالات متحده، اروپا و شرق مدیترانه  استفاده از قلیان رو به افزایش بوده و حدود 40% از دانش اموزان کالج نیز استفاده کننده از قلیان هستند که حدود 20 % نیز روزانه از قلیان استفاده می کنند.

مطالعه جدید استفاده از قلیان را به چالش کشیده  ، چرا که کاربران با استفاده از قلیان سطح مونوکسید کربن،نیکوتین،نیتروسامین ،هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای و آلدئیدهای فرار که در ایجاد سرطان موثر هستند را به درون بدن خود هدایت می کنند.

قلیان

افراد سنین 18 تا 48 سال که حدود 55 نفر بودند ، برای این مطالعه ،مورد بررسی قرار گرفتند و از ادرار آنها نمونه گرفته شد و از انها خواسته شده بود تا یک هفته  قبل از آزمایش از قلیان استفاده نکنند ، بعد از آزمایش ، بعد از مصرف سیگارنیز دوباره از آنها نمونه ادرار گرفته شد .

سطح بالای نیکوتین، کوتینین و بوتانول در ادرار شرکت کنندگان بلافاصله پس از کشیدن سیگار پیدا شد و همچنین در آزمایش افرادی هم که یک هفته قلیان استفداه نکرده بودند دیده شد.

افزایش سطح نیکوتین در افرادی که قلیان مصرف کرده بودند در مقایسه با افرادی که سیگار کشیده بودند بیشتر بود.

منبع :

medicalnewstoday

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x