مشکلات افراد بیش فعال با دارو

 

مشکلات افراد با اختلال بیش فعالی با دارو

 

خیلی از مراجعینی که به کلینیک مراجعه می کنند خیلی تمایل دارند که سریعت مشکل فرزندشان حل شود و یا اینقدر اولیای مدرسه به آنها فشار می اورند که خانواده نیز مجبور میشوند که از درمان های داروی استفاده کنند البته قابل ذکر است که در برخی موارد نیاز به مصرف دارویی دارند وتنها روش درمانی شان محسوب میشود .

 

داروهایی که برای درمان (ADHD ) اختلال بیش فعالی – نقص توجه استفاده میشود اکثریت قریب به اتفاق محرک هستند. این داروهای محرک  در درجه اول باعث افزایش فعالیت دوپامین در مغز و تحریک عملکرد کلی از طریق مسیرهای غیر مستقیم عمل می کنند. این حالت ممکن است با  افزایش فعالیت در مغز فردی که بیش فعال و بی قراراست متضاد  به نظر برسد اما بعد از ان دارو باعث  کاهش فعالیت در قشر جلوی مغز میشود و باعث میشود تا منجر به بهتر شدن تمرکز، تغییر توجه و کنترل در دیگر زمینه های مهم مغز شود.

 

مشکل این است که هر نوع دارو، تمام بدن و مغزرا تحت الشعاع قرار میدهند و نه فقط منطقه خاصی از مغز که فرد نیاز دارد فعال شود. این امر منجر به بسیاری از عوارض جانبی شایع این داروها از جمله: کم اشتهایی، مشکلات خواب، تحریک پذیری، افسردگی و … میشود. بدیهی است، هنگامی که به یک کودک در حال رشد و در حال توسعه داروی محرک داده میشد میتواند تاثیر بالقوه ای بر رشد فرد داشته باشد.

 

از عوارض طولانی مدت داروهای محرک مخصوصا ریتالین که در مجله روانپزشکی امریکایی منتشر شده است میتوان به بی اثر شدن دارو و یا بدتر شدن علائم اختلال بیش فعالی – نقص توجه اشاره کرد .افزایش در تعداد انتقال دهنده دوپامین ،کاهش میزان دوپامین موجود در سیناپس به منظور کاهش تاثیر ریتالین را به همراه دارد و نیاز است تا دوز دارو افزایش پیدا کند .

 

در پژوهشی که توسط محققین دانشگاه ایالتی میشیگان بر روی تعدادی از والدین افراد با اختلال بیش فعالی – نقص توجه انجام شده است محققین تخمین زده اند که حدود 20% از کودکان مبتلا به ADHD در واقع تشخیص داده شده اند و نیاز به درمان های غیر تهاجمی از جمله نوروفیدبک دارند.

 

 

منبع :

psychologytoday.com/blog/all-about-addiction

 

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست

 

ارائه خدمات تخصصی غیردارویی و نوروفیدبک در کلیه شعب تهران، کرج و شهرستان ها 

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *