فیبروم رحم چیست؟

فیبروم رحم

فیبروئیدها به طور غیرطبیعی در داخل یا بر روی دهانه رحم خانم ها به طور غیر طبیعی رشد می کنند. گاهی این تومورها خیلی بزرگ شده و باعث درد شدید و قاعدگی های سنگین می شوند. در برخی موارد دیگر این بیماری هیچ نشانه ای به همراه ندارد. این تومورها معمولا غیرسرطانی و خوشخیم هستند. علت بروز فیبروم ناشناخته است.

براساس گزارش موسسه ملی بهداشت (NIH) حدود 70 تا 80 درصد خانم ها تا سن 50 سالگی به این عارضه دچار می شوند، اما اکثر آنها هیچ نشانه ای از بیماری در خود مشاهده نمی کنند.

انواع فیبروم

انواع مختلف فیبروم در بخش های مختلف رحم و یا داخل آن بروز می کنند.

فیبروم داخلی

رایج ترین نوع فیبروم نوع داخلی آن است. این نوع در داخل دیواره عضلانی رحم ظاهر می شود و ممکن است بزرگتر شده و باعث کشش رحم شود.

فیبروم های سروزی (Subserosal)

فیبروم های سروزی در خارج از رحم بروز می کنند، در محلی که سروز نامیده می شود. این فیروم ها ممکن است آنقدر بزرگ شوند که باعث می شوند رحم از یک طرف بزرگ تر به نظر برسد.

فیبروم های پایه دار (Pedunculated)

زمانی که فیبروم سروز دارای یک ساقه می شود (پایه ای بلند و باریک که تومور را پشتیبانی می کند)، به فیبروم پایه دار تبدیل می شود.

فیبروم های ساب موکوزال (Submucosal)

این نوع فیبروم در لایه عضلانی میانی (میومتر) در رحم رشد می کنند. تومورهای ساب موکوزال به اندازه دیگر انواع فیبروم شایع نیستند، اما زمانی که بروز کنند ممکن است باعث بروز قاعدگی های سنگین شوند.

چه عواملی باعث بروز این عارضه می شوند؟

علت بروز فیبروم ها ناشناخته است، اما عوامل زیادی بر روی بروز آنها تاثیر می گذارند که در ادامه به آنها می پردازیم.

هورمون ها

استروژن و پروژسترون هورمون هایی هستند که توسط تخمدان ها تولید می شوند. این هورمون ها باعث می شوند در هر چرخه قاعدگی پوشش داخلی رحم بازسازی شود و ممکن است رشد فیبروم ها را تحریک کنند.

سابقه خانوادگی

فیبروم ها ممکن است ارثی باشند. اگر مادر، خواهر یا مادربزرگ شما سابقه ابتلا به فیبروم را داشته باشند، شما نیز در معرض ابتلا به آن هستید.

بارداری

بارداری میزان تولید استروژن و پروژسترون را در دن افزایش می دهد. به همین دلیل در دوران بارداری فیبروم ها به سرعت می توانند رشد کنند.

چه کسانی در معرض ابتلا به این بیماری هستند؟

خانم هایی که یک یا چند مورد از عوامل تشدید کننده زیر را دارا هستند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به فیبروم هستند:

 • بارداری
 • سابقه خانوادگی ابتلا به فیبروم
 • سن بیشتر از 30 سال
 • نژاد افریقایی – امریکایی
 • بالا بودن وزن بدن

نشانه های فیبروم چیست؟

نشانه های فیبروم معمولا به محل و اندازه ومورها و تعداد آنها بستگی دارد. اگر تومور شما خیلی کوچک باشد، یا اگر وارد ورحله یائسگی شده اید، هیچ نشانه ای نخواهید داشت. فیبروم ها در زمان یائسگی شروع به کوچک شدن می کنند.

علائم این عارضه عبارتند از:

 • خونریزی شدید بین قاعدگی ها یا در زمان آن که با لخته خون نیز همراه است.
 • درد لگن یا کمر
 • افزایش گرفتگی های قاعدگی
 • افزایش میزان ادرار
 • درد در زمان برقراری رابطه جنسی
 • قاعدگی که بیشتر از حد معمول طول می کشد
 • فشار یا حس پر بودن در قسمت پایین شکم
 • التهاب یا بزرگ شدن شکم

فیبرومها چطور درمان می شوند؟

پزشک براساس سن و سال فرد، اندازه فیبروم ها و سلامت جسمی فرد یک راه درمانی انتخاب خواهد کرد. ترکیبی از چند روش درمانی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

داروهایی که تنظیم کننده سطح هورمون ها هستند، ممکن است بتوانند فیبروم ها را کوچک کنند. آزادسازی هورمون آگونیست گنادوتروپین (GnRH)، مانند لوپرولید (Lupron)، باعث کاهش سطح استروژن و پروژسترون می شود. این امر در نهایت قاعدگی را متوقف کرده و فیبروم ها را کوچک می کند.

دیگر گزینه هایی که به کنترل خونریزی و درد کمک می کنند، اما در کوچک شدن یا رفع فیبرومها تاثیری ندارند، عبارتند از:

 • دستگاه درون رحمی (IUD) که هورمون progestin آزاد می کند.
 • داروهای ضد درد و ضدالتهاب بدون نسخه ، مانند ایبوپروفن
 • قرص های ضدبارداری

جراحی

جراحی برای برداشتن تومورهای بزرگ و متعدد استفاده می شود. در میومکتومی شکم یک برش بزرگ در شکم ایجاد می شود تا به رحم دسترسی پیدا کرده و فیبروم ها حذف شوند. جراحی از طریق لاپاروسکوپی نیز انجام می شود، در این روش با استفاده از برش های کوچک ابزار جراحی و یک دوربین کوچک وارد بدن می شوند.

اگر شرایط بدتر شود یا دیگر روش های درمانی موثر نباشند، احتمالا پزشک هیسترکتومی (برداشتن رحم) را انجام دهد. در این روش خانم توانایی بچه دار شدن را از دست می دهد.

روش های غیرتهاجمی

در روش های جدیدتر جراحی با تهاجم کمتری همراه است، جراحی با استفاده از امواج انجام می شود. در این روش بیمار در داخل دستگاه MRI دراز کشیده، این دستگاه خاصی است که به پزشک اجازه می دهد داخل رحم را مشاهده کند. امواج صوتی با فرکانس و انرژی بالا به سمت فیبروم ها هدایت شده و آنها را از بین می برند.

در روش myolysis نیز فیبروم ها با استفاده از جریان الکتریکی یا لیز کوچک می شوند. در روش cryomyolysis فیبروم ها فریز می شوند.

درمان و تشخیص فیبروم ها به اندازه و مکان شکل گیری آنها بستگی دارد. اگر فیبروم کوچک باشد یا هیچ نشانه ای نداشته باشد، نیاز به درمان نخواهد داشت. اگر باردار هستید و دچار این بیماری شده اید، پزشک با دقت شرایط را با دقت تحت کنترل قرار خواهد داد. در اکثر موارد فیبروم ها در دوران بارداری باعث بروز هیچ مشکلی نمی شوند. اگر قصد باردار شدن دارید و مبتلا به این عارضه هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]

[button color=”blue” size=”medium” link=” http://www.healthline.com/health/uterine-fibroids#outlook8″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]

نگارنده و محقق: سمیه محمدی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *