علل لکنت زبان چیست؟

بچه و لکنت

شیوع لکنت زبان یک درصد کل جمعیت(کودکان و بزرگسالان) است. نسبت دخترها به پسرها در حدود یک چهارم گزارش شده است. عللی را که برای این تفاوت می شمارند از مرز نظریه و احتمال فراتر نرفته است با این حال در این زمینه دو نکته مشهود وجود دارد:

به طور معمول دخترها در امر زبان آموزی توانا تر از پسرها به نظر می رسند که شاید بتوان این امر را به عاملی فطری نسبت داد. اغلب دخترها در امر درمان لکنت زبان بسیار مسلط تر از پسرها مسیر درمان را طی می کنند.بنابراین ممکن است بتوان به این نتیجه رسید که دخترها به طور ذاتی بیش از پسرها به این سلاح یعنی زبان نیاز دارند لذا در فراگیری و نیز اصلاح آن انگیزه بیشتری دارند.

ژنتیک:

تا کنون هیچ دلیل روشن بیولوژیکی از اینکه لکنت ارثی باشد به دست نیامده اگرچه ما می دانیم که در بعضی خانواده ها استعداد به لکنت بیشتر است. مطالعات نشان می دهد که 65% از افرادی که لکنت دارند سابقه لکنت در خانواده ایشان وجود دارد.

علل:

برای لکنت، علت واضحی شناخته نشده و با آن‏ که نظریه‏هایی‏ در مورد بروز لکنت در اثر تضادهای فکری و رفتاری(در محیط خانواده)،ترس‏ها یا اضطراب مطرح شده،ثابت نشده که این‏ مسائل،علّت اصلی لکنت است.ولی معلوم شده است که لکنت‏ در اثر وقایع یا وضعیت‏های تنش‏زا، تشدید می‏شود. نظریه‏هایی‏ نیز در مورد نوعی تأخیر تکاملی در روندهای مغزی مطرح‏ است و در مجموع، می‏توان گفت که لکنت:«آمیخته‏ای از وراثت و عوامل محیطی»است.

ممکن است کودکان پیش‏دبستانی، که لکنت دارند، درجه‏هایی‏ از اضطراب اجتماعی داشته باشند و از مدرسه رفتن امتناع‏ کنند. در سنین بالاتر، امکان دارد دانش‏آموز مشکلاتی از نظر ارتباط با همسالان و فعالیت‏های اجتماعی پیدا کند یا برای‏ طفره رفتن از صحبت در کلاس، با افت تحصیلی مواجه شود. در سنین بالاتر، مشکلاتی از قبیل محدودیت در انتخاب شغل و پیشرفت‏های اجتماعی محتمل است.

منبع:

The nature of stuttering

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *