علل لکنت زبان چیست؟

بچه و لکنت

شیوع لکنت زبان یک درصد کل جمعیت(کودکان و بزرگسالان) است. نسبت دخترها به پسرها در حدود یک چهارم گزارش شده است. عللی را که برای این تفاوت می شمارند از مرز نظریه و احتمال فراتر نرفته است با این حال در این زمینه دو نکته مشهود وجود دارد:

به طور معمول دخترها در امر زبان آموزی توانا تر از پسرها به نظر می رسند که شاید بتوان این امر را به عاملی فطری نسبت داد. اغلب دخترها در امر درمان لکنت زبان بسیار مسلط تر از پسرها مسیر درمان را طی می کنند.بنابراین ممکن است بتوان به این نتیجه رسید که دخترها به طور ذاتی بیش از پسرها به این سلاح یعنی زبان نیاز دارند لذا در فراگیری و نیز اصلاح آن انگیزه بیشتری دارند.

ژنتیک:

تا کنون هیچ دلیل روشن بیولوژیکی از اینکه لکنت ارثی باشد به دست نیامده اگرچه ما می دانیم که در بعضی خانواده ها استعداد به لکنت بیشتر است. مطالعات نشان می دهد که 65% از افرادی که لکنت دارند سابقه لکنت در خانواده ایشان وجود دارد.

علل:

برای لکنت، علت واضحی شناخته نشده و با آن‏ که نظریه‏هایی‏ در مورد بروز لکنت در اثر تضادهای فکری و رفتاری(در محیط خانواده)،ترس‏ها یا اضطراب مطرح شده،ثابت نشده که این‏ مسائل،علّت اصلی لکنت است.ولی معلوم شده است که لکنت‏ در اثر وقایع یا وضعیت‏های تنش‏زا، تشدید می‏شود. نظریه‏هایی‏ نیز در مورد نوعی تأخیر تکاملی در روندهای مغزی مطرح‏ است و در مجموع، می‏توان گفت که لکنت:«آمیخته‏ای از وراثت و عوامل محیطی»است.

ممکن است کودکان پیش‏دبستانی، که لکنت دارند، درجه‏هایی‏ از اضطراب اجتماعی داشته باشند و از مدرسه رفتن امتناع‏ کنند. در سنین بالاتر، امکان دارد دانش‏آموز مشکلاتی از نظر ارتباط با همسالان و فعالیت‏های اجتماعی پیدا کند یا برای‏ طفره رفتن از صحبت در کلاس، با افت تحصیلی مواجه شود. در سنین بالاتر، مشکلاتی از قبیل محدودیت در انتخاب شغل و پیشرفت‏های اجتماعی محتمل است.

منبع:

The nature of stuttering

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x