علائم و درمان دندان قروچه

دندان قروچه

دندان قروچه نام پزشکی ساییدن دندان ها به یکدیگر در زمان خواب می باشد. افرادی که از این نابهنجاری در خواب رنج می برند، در مورد آن آگاه نیستند، گرچه صدای آن باعث آزار اطرافیان خواهد شد.

افراد مبتلا به دندان قروچه در طول روز دچار سردرد، ترک خوردگی و حساسیت دندان و درد فک می شوند. علائم بیماری ممکن است خفیف یا شدید باشد. اگر فکر می کنید که دندان قروچه شبانه مشکل اصلی شما باشد و بیشتر از چند روز طول می کشد، زمان آن رسیده که کاری انجام دهید. در این صورت فورا و قبل از پیشرفت شرایط، با دندانپزشک خود صحبت کنید، در غیر این صورت ممکن است دچار دندان دردهای شدید شوید.

چه چیزی باعث دندان قروچه شبانه می شود؟

گرچه هنوز یافته های علمی دلیل قطعی برای این مشکل نیافته اند، ولی اکثرت بر این اعتقاد هستند که دندان قروچه در زمان خواب به خاطر تنش های عاطفی است. این تنش ها عبارتند از استرس (جسمی یا روحی)، اختلالات بیش فعالی، اضطراب و خشم سرکوب شده. دندان قروچه ممکن است یکی از عوارض مصرف داروهای ضدافسردگی باشد.

گزینه های درمانی

دندان قروچه 2

هدف درمانی بر روی توقف دندان قروچه در طول شب، تمرینات شل سازی عضلات، تغییرات سبک زندگی و کاهش درد می باشد. پزشک ها و دندان پزشک ها برای جلوگیری از این مشکل نوعی آتل دهان پیشنهاد می کنند. این آتل به جلوگیری از دندان قروچه و کاهش آسیب های دندانی کمک می کند. بسیاری از مبتلایان پس از استفاده از آتل شاهد کاهش میزان درد دندان خواهند بود. اما پس از استفاده نکردن از آتل دوباره علائم بازخواهند گشت.

درمان های آرام بخش باعث کاهش استرس می شوند، استرس یکی از مهم ترین عوامل بروز دندان قروچه است. مدیتیشن، یوگا، ماساژ، ورزش منظم، آموزش بیوفیدبک، هیپنوتیزم و فعالیت های آرام بخش دیگر می توانند به کاهش وقوع دندان قروچه کمک کنند.

عادت هایی نیز در زندگی وجود دارند که می توانند به کاهش این علائم کمک کنند، از جمله داشتن خواب کافی، داشتن عادت های سالم خوابیدن و داشتن یک رژیم غذایی مناسب. به علاوه کاهش مصرف کافئین و الکل موثر خواهند بود و به داشتن یک استراحت کامل کمک خواهند کرد.

در برخی موارد داروهایی ممکن است تجویز شوند که برای کاهش استرس هستند، البته استرسی که باعث بروز دندان قروچه شده است. به هرحال به یاد داشته باشید که پزشک براساس شرایط و شخصیت شما، بهترین درمان را ارائه خواهد داد. مهم ترین مسئله شناخت علائم و مراجعه به موقع به پزشک می باشد.

نگارنده: سمیه محمدی

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

[divider]

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک خواب آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *