عقب ماندگی ذهنی در کودکان و نوجوانان

عقب ماندگی ذهنی

توصیف

عقب ماندگی ذهنی، عبارت است از: توانایی های ذهنی کم تر از حد متوسط که از زمان تولد یا اوایل دوران شیرخوارگی وجود داشته باشد. حدوداً 3 درصد از کل جمعیت، دچار عقب ماندگی ذهنی هستند. از هر 1000 مورد تولد زنده حدود 6/3 مورد را کودکانی تشکیل می دهند که ضریب هوشی آنان زیر 50 خواهد بود.

عقب ماندگی ذهنی ممکن است به صورت یک ناتوانی مجزا و یا هم زمان با سایر اختلال های همراه رخ دهد. از این اختلال ها می توان به مواردی چون فلج مغزی، اختلال بینایی، اختلال تشنجی، اختلال رشدی فراگیر و اختلال بیش فعالی ناشی از کمبود توجه اشاره کرد.

علت شناسی

عوامل مختلفی (چه به صورت منفرد و چه به صورت ترکیبی لا یکدیگر) می توانند سبب ایجاد عقب ماندگی ذهنی شوند، که عبارتند از: عوامل ارثی، عفونت های مادرزادی، ناهنجاری­های کروموزمی، اختلال های متابولیکی ژنتیکی، اختلالات عصبی ژنتیکی، سابقه مصرف موتد مخدر یا الکل به وسیله مادر در دوران بارداری، سوء تغذیه قبل تولد، عوارض قبل، حین یا بعد زایمان.

اختلال های گفتاری و زبانی

  • تاخیر و یا انحراف در رشد مهارت های درکی و بیانی زبان
  • ممکن است بدون کلام باشند ولی مهارت های کلی برقراری ارتباط ممکن است رشد بیشتری داشته باشند.
  • مشکل در گفتار محاوره
  • استفاده محدود از شیوه های اصلاحی در گفتگو

اختلال های همراه با بیماری و سایر مشکلات

  • تاخیر در رشد مهارت های حرکتی بارز
  • تاخیر در رشد مهارت های حرکتی ظریف
  • ممکن است اختلال شنوایی وجود داشته باشد.
  • ممکن است اختلال بینایی وجود داشته باشد.
  • ممکن است مشکلاتی در زمینه کنش متقابل با هم سن و سالان خود داشته باشند.

پیش آگهی

طول عمر مورد انتظار بسته به علت بیماری متغیر است. به طور کلی هر چه شدت اختلال ذهنی و شدت بی تحرکی بیش تر باشد، طول عمر مورد انتظار نیز کمتر خواهد بود. به همین ترتیب انتظارات شغلی و قدرت زندگی مستقل نیز در آنان بسیار متغیر است.


اگر به دنبالی راهی برای افزایش هوش و حافظه و بهبود عملکرد مغزتان هستید، دوره تقویت هوش و تقویت حافظه دکتر مصطفی امیری را از دست ندهید.

تقویت هوش


 

برخی از آنان، صرفا به حمایت متناوب نیاز داشت، سواد را در حد کاربردی می آموزند و به درجاتی از استقلال اجتماعی و اقتصادی دست می بابند. برخی دیگر نیز نیازمند حمایت های محدود بوده، می توانند در موقعیت های شغلی حمایت شده، کار کنند و با اعضای خانواده و یا در محیط های تحت نظارت زندگی کنند. برخی دیگر نیز به حمایت های گسترده ای نیاز خواهند داشت. افراد این گروه غالبا اختلال های همراه دیگری را تجربه می کنند که قدرت عملکرد مستقل آنان را بیش از پیش محدود می کنند.

[divider]

 الهام معصومی

گفتار درمانگر و متخصص درمان اختلالات یادگیری و گفتاری در کودکان و بزرگسالان

دپارتمان گفتار درمانی و اختلالات یادگیری کلینیک آلومینا

 

کلینیک آلومینا مرکز تخصصی درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *