عادات خواب و نقش ژنتیک در خواب

تقسیم‌بندی افراد به “جغدها” و “سحرخیزها” بر اساس الگوهای خواب و فعالیت طبیعی آنها است. جغدها (شب‌زنده‌دارها) در شب‌ها احساس بیداری بیشتری دارند و ترجیح می‌دهند فعالیت‌های فکری و بدنی خود را به ساعات عصر و شب موکول کنند، در حالی که سحرخیزها تمایل دارند صبح‌ها زود بیدار شوند و در این زمان بیشترین بازدهی را داشته باشند.

آیا این موضوع قابل تغییر است؟

علم نشان داده است که ژنتیک نقش مهمی در تعیین الگوهای خواب و بیداری افراد دارد. ژن‌هایی مانند PER3 نقش کلیدی در تنظیم ساعت زیستی و ترجیح زمانی فعالیت افراد دارند. با وجود نقش ژنتیک، برخی تحقیقات نشان داده‌اند که می‌توان با اعمال تغییرات در سبک زندگی و روتین روزانه، تا حدودی بر این الگوها تاثیر گذاشت.

روش‌های احتمالی برای تنظیم الگوی خواب

  1. نوردرمانی: قرار گرفتن در معرض نور طبیعی یا مصنوعی برای تنظیم ساعت زیستی.
  2. تغییر تدریجی زمان خواب: به تدریج بیدار شدن زودتر یا دیرتر برای نزدیک شدن به الگوی خواب دلخواه.
  3. مدیریت محرک‌ها: کاهش مصرف کافئین و استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی قبل از خواب.
  4. روتین قبل از خواب: ایجاد یک روتین آرامش‌بخش قبل از خواب برای کمک به بدن در آمادگی برای خواب.

نتیجه‌گیری

با وجود تاثیرات ژنتیکی قوی بر الگوهای خواب و بیداری، برخی روش‌ها می‌توانند به افراد کمک کنند تا تا حدودی ساعت زیستی خود را تنظیم کنند. با این حال، مهم است که افراد به خود و نیازهای طبیعی بدنشان احترام بگذارند و سعی کنند یک تعادل بین ترجیحات طبیعی خود و الزامات زندگی روزمره برقرار کنند. در برخی موارد، مشورت با یک متخصص خواب برای دریافت راهنمایی‌های فردی و اختصاصی مفید واقع می‌شود.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *