شما میتوانید وسواستان را شکست دهید

وسواس چینش

شما میتوانید وسواستان را شکست دهید

همانطور که در نوشته های پیشین عنوان کردیم،وسواس بصورت فکر ،تصویر و یا میل به انجام عملی خود را نشان میدهد و منجر به ایجاد اضطراب میگردد.

فرد مبتلا به وسواس برای کاهش اضطراب ایجاد شده تن به رفتارهایی می دهد که به اصطلاح،اجبار نام دارد.این رفتارها تکرار شونده و خسته کننده است و فرد آنقدر آن را ادامه میدهد تا در نهایت اضطراب ناشی از وسواس کم شود.

بعنوان مثال وقتی فکر وسواسی در مورد نجس بودن وجود دارد،رفتار اجباری بصورت شستشو آنقدر ادامه میابد تا در نهایت اضطراب کم شود.متاسفانه حد نهایی رفتار جبرانی فقط و فقط کاهش اضطراب است و بعنوان مثال سلامتی فرد یا وقت او یا بعنوان مثال میزان آبی که تلف میشود و …هیچ کدام تعیین کننده توقف رفتار اجباری نیستند.

به همین خاطر عجیب نیست که خیلی از مراجعین مبتلا به وسواس،به خاطر اصرار در شستشوی دستها با مشکلات جدی پوستی مواجه میشوند.همچنین عنوان کردیم که عمل کردن به افکار وسواسی،میتواند وسواس را شدیدتر و تاثیر درمان در آن را کمتر کند،چرا که فرد را به این نتیجه میرساند که بطور حتم مشکلی وجود داشته که با انجام این رفتار جبرانی من اضطرابم کمتر شده است و این نکته به تشدید و تداوم وسواس دامن میزند.

پس چه باید کرد؟ آیا واقعا میتوان از وسواس رهایی یافت؟

تاکید علم این است که وسواس قابل درمان است.

ولی مراجعین محترم باید چند اصل را در نطر بگیرند.

اول اینکه باید توقعمان از درمان را اصلاح کنیم.اینکه من به هیچ وجه وسواس نداشته باشم ،توقعی است نابجا و امکان ناپذیر.چون همانطور که در نوشته قبلی عنوان شد همه افراد درجاتی از وسواس را دارند و چه بسا میزانی از وسواس برای انجام کارها و دقت در آنها ضروری است.

تفاوت عمده مبتلایان به وسواس با سایرین شیوه پاسخدهی گروه اول به تجربیات وسواسی ذهنشان هست که درمان سعی میکند این شیوه های پاسخدهی را اصلاح کند.

نکته دوم ترسی است که برخی از مراجعین از وسواسشان دارند.بسیار حیاتی است که بدانیم وسواس گرچه خیلی اذیت کننده است اما به هیچ وجه خطرناک نیست.این ترس باعث میشود که افراد در مقابل انجام رفتار وسواسیشان مقاومت نکنند.

مقاومت ،کلید درمان وسواس است.

هر بار مقاومت در مقابل انجام رفتار وسواسی گرچه با اضطراب همراه است ،اما همچون پتکی بر سر باور وسواسی فرود می آید و عظمت آن را به شدت خدشه دار میکند.این یک اصل اثبات شده علمی است.منتها آگاهی نداشتن از تاثیردرمانی مقاومت و همینطور کاربرد نابجای مقاومت باعث شده که این همه فرد مبتلا به وسواس داشته باشیم.

در جلسات رواندرمانی روی این دو موضوع زیاد تاکید میشود.اول اینکه با اثبات علمی اصل مقاومت در درمان وسواس ،در مراجع انگیزه ایجاد میکنیم و دوم اینکه کاربردهای صحیح و تاثیر گذار مقاومت را با مراجع در میان میگداریم

از وسواس بیشتر خواهم گفت. با ما باشید

 

دکتر مهدی هرمزپور روانپزشک

[divider]

کلینیک آلومینا اولین مرکز تخصصی درمان وسواس را در کشور راه اندازی نموده است.

درمان وسواس در کلینیک آلومینا توسط تیم تخصصی درمان وسواس ( روانپزشکان و روانشناسان متبحر در درمان وسواس) با روش های دارویی و غیر دارویی انجام میشود.

برای کسب اطلاعات تماس به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید  یا  اینجا  کلیک کنید.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - شما میتوانید وسواستان را شکست دهید

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

7 نظرات
 1. لهام می گوید

  سلام مشاور محترم از شما درخواست میکنم کمکم کنیدبرای ترک عادت مو کنی خانوم 40ساله هستم ومدت 20ساله که بیمارم البته مدت 3ماهی هست که مورد درمان دکتر روانپزشک هستم وداروی ضد افسردگی وضد استرس میخورم لطفا مراگگگ راهنمایی کنید ممنونم

  1. مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا می گوید

   سلام
   برای اقای دکتر هرمزپور در یکی از کلینیک های تهران نوبت ویزیت بگیرید.
   سپاس

 2. جواد می گوید

  سلام مشاور محترم مدت ۱۴سال هست دچار بیماری وسواس فکری شدید شدم متاسفانه نه دارو و نه رفتاردرمانی جواب نداده حتی شوک هم گرفتم کمکم کنید ممنون

  1. مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا می گوید

   سلام
   برای اقای دکتر هرمزپور نوبت ویزیت اخذ نمایبد.ایشان در درمان وسواس در افراد مقاوم به درمان های معمول تبحر دارند.

 3. اکبری می گوید

  سلام . من سه سال میشه مبتلا به وسواس فکری هستم تحت درمان بودم که ناخواسته باردار شدم .دوران بارداری پراسترسی رو پشت سر میگذارم .میخواستم بدونم پچه ام چقدر تحت تاثیر قرار میگیره واینکه امکان سلامت روانی براش وجود داره یا خیر

 4. سوسن می گوید

  سلام
  ديروز از كلينيك شما راهنمايى خواستم موفق نشدم مجدد بازگو مىكنم در موردااضطراب اجتمايىواسترس و وسواس فكرى مرسى

  1. مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا می گوید

   سلام
   در اید زمینه برای آقای دکتر هرمزپور نوبت ویزیت بگیرید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: