شادی انسان در چه سنی به اوج می رسد؟

شادی در سنین بالا

طبق دفتر تحقیقات آمار ملی، 65 سالگی تا 79 سالگی شادترین سن برای سالمندان و بزرگسالان است. بررسی زندگی 300000 بزرگسال در انگلیس نشان داد که رضایت از زندگی و شادی در این سنین به اوج خود می رسد، اما در دهه 80 زندگی کاهش می یابد.

افراد بین 45 تا 59 سال کمترین میزان شادی را گزارش کردند که این میزان رضایت در مردان کمتر از زنان است. به علاوه این گروه سنی دارای بیشترین میزان اضطراب نیز بودند. متخصصان معتقدند که علت شاد نبودن افراد در این گروه سنی مراقبت از کودکان و سالمندان به طور همزمان می باشد. علت دیگر نیز تلاش برای برقراری نوعی تعادل بین کار و خانواده است. در این میان افرادی که جوان تر یا مسن تر هستند وقت بیشتری دارند تا صرف فعالیت هایی کنند که از آنها لذت می برند.

شادی و احساس خوب بودن در سن 80 سالگی مجددا کاهش می یابد که علت آن مشکلات جسمی، تنها زندگی کردن و یا احساس تنهایی کردن می باشد.

در این تحقیق از افراد خواسته شد که به میزان شادی، اضطراب و میزان رضایت خود از زندگی  خود در روز قبل نمره 1 تا 10 بدهند. نتایج به دست آمده تحت تاثیر عواملی از جمله سن، نژاد، مذهب، وضعیت تاهل، وضعیت کار و محل زندگی قرار گرفت.

محققان نتایج را به شکل زیر بیان کردند:

  • افراد متاهل بیشترین میزان شادی را داشتند، نمره 7.5 از 10. میزان شادی این افراد از مجردها، بیوه ها و افرادی که از همسر خود جدا شده اند بیشتر بود.
  • افراد شاغل شادتر از افراد بیکار بودند. افرادی که دارای کارهای پاره وقت بودند شادی بیشتری را گزارش می دادند. در بین کسانی که کار نمی کردند، بازنشسته ها و پس از آن دانش آموزان شادی بیشتری داشتند.
  • زنان به طور کل میزان اضطراب بیشتری نسبت به مردان داشتند، اما احساس خوشایندی و شادی بیشتری را نسبت به زندگی خود بیان می کردند.
  • مردم عرب بیشترین اضطراب و مردم چین کمترین اضطراب را نشان دادند.

به علاوه افرادی که از لحاظ جسمی سالم بودند میزان شادی و رضایت بیشتری را بیان کردند، نمره ای در حدود 8، اما افرادی که مشکلات جسمی داشتند یا به بیماری مبتلا بودند، نمره 4.9 را به میزان شادی خود دادند.

افراد بالای 90 سال کمترین میزان شادی را گزارش دادند، گرچه نمره گزارش شده از این گروه قابل مقایسه با افراد 20 تا 30 سال بود.

درک چگونگی و میزان شادی افراد در سنین مختلف می تواند در تعیین اهداف و سیاستگذاری های رفاهی جامعه و بهبود زندگی کمک کند.

منبع:

http://www.bbc.com/news/uk-35471624

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *