سوء تغذیه و سالمندان

تغذیه

تعداد زیادی از سالمندان به دلیل سوءتغذیه دچار بیماری های متفاوت میشوند و حتی ممکن است این روند از کودکی آنها اغاز شده باشد و در نهایت اثار سوء تغذیه با چالش های پیری یکی میشوند و وضعیت سالمند را وخیم تر میکنند.

چربی های موجود در غذاها باعث ابتلا به سرطان پانکراس و روده بزرگ و پروستات میشوند و فاکتور های اتروژنیک مانند افزایش فشار خون ،چربی های خونی و عدم تحمل گلوکوز از رژیم غذایی تاثیر میگیرند و نقش مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی دارند.

بیماری های دژنراتیو مانند بیماری های قلبی عروقی و عروق مغزی، دیابت، پوکی استخوان و سرطان بیشتر از همه بر سالمندان موثر میباشد و بر اثر رژیم غذایی نامطلوب بوجود می ایند. ریزمغذی ها هم در جنگ بین رژیم غذایی و بیماری بسیار مورد توجه قرار گرفته اند زیرا نقش مهمی در بهبود سلامتی فرد و پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیر مسری دارند. همچنین سالمندان به دلیل کاهش میزان مصرف مواد غذایی و کمبود انواع غذاهای مصرفی به مقدار کافی از ریز مغذی ها استفاده نمیکنند. قیمت بالای این مواد هم باعث میشود تا سالمندان کمتر از آنها مصرف نمایند. بنابراین سیستم ایمنی بدن این افراد ضعیف شده و به همین دلیل مرگ و میر بین آنها بیشتر است. در جوانان این حالت با دارو درمانی پس از تغییر رژیم غذایی بهبود می یابد و تحقیقات نشان میدهند که کاهش میزان فشار خون تا 6 میلی متر جیوه خطر بروز سکته قلبی را تا 40 درصد و حملات قلبی را تا 15 درصد کاهش میدهد و کاهش 10 درصدی کلسترول خون میزان ابتلا به بیماری های قلبی را تا 30 درصد کاهش خواهد داد.

تغییرات غذایی باعث تغییر میزان تاثیر عوامل خطرزا در طی زندگی میشوند و این مورد برای سالمندان خیلی پرررنگ تر است. کاهش مصرف چربی های اشباع شده و نمک که باعث کاهش فشار خون و کلسترول میشود، تاثیر زیادی بر کاهش میزان ابتلا به بیماری های قلبی عروقی دارد و مصرف میوه و سبزیجات به میزان یک تا دو بشقاب در روز میتواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را تا 30 درصد کاهش دهد.

[divider]

مترجم:فرحناز آل احمد

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا   

[divider]

 گردآورنده: مریم عمادی

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x