سندروم تونل تارسال خلفی

سندروم تونل تارسال خلفی

سندرم تونل تارسال به دام افتادن (فشرده سازی) نوروپاتی عصب تیبیال خلفی و یا شاخه های آن است. ممکن است به دام افتادن در داخل مچ پا یا پایین در منطقه پاشنه یا قوس رخ دهد. علایم ممکن است در مناطق مچ پا، پشت پا، وسط پا و یا جلوی پا خود را نشان دهند.

علایم ممکن است شامل تیر کردن یا درد شعاعی باشند. بی حسی، سوزش یا سوزن سوزن شدن نیز ممکن است در مچ پا، پاشنه، کف پا و یا انگشتان رخ دهد. این علایم ممکن است با استرس یا فعالیت قسمت های تحتانی بدن افزایش یابد.

هر وقت هر یک از این علایم در طول عصب تیبیال خلفی و یا شاخه هایش رخ دهد، مشکوک به تشخیص این سندروم است. ممکن وقتی به عصب تحت فشار ضربه می خورد تیر بکشد( ضربه زدن به آرامی با انگشتانتان روی عصب). اگر تشخیص صورت گرفت، به بررسی سرعت هدایت عصبی، توصیه می کنیم. اگر تست مثبت باشد تشخیض تایید می شود، اما اگر منفی باشد باث رد تشخیص نیست. ممکن است برای رد ضایعه فراگیر(تومور) MRI مورد نیاز باشد.

دلایل :

عصب تیبیال خلفی و شاخه های در طول مناطق مچ پا و پاشنه که توسط استخوان ها و رباط ها شکل گرفته اند، گشترده شده اند. عصب ممکن است توسط بسیاری از ساختارهای اطاف تحت فشار قرار گیرد. رباط مچ/پا فشرده شده و برجسته دلایل اصلی این سندروم هستند. التهاب هر ساختارمحلی( تاندون ها ) ممکن است به تحت فشار قرار گرفتن عصب بینجامد. هر ضایعه فضا گیر(تومور یا غده عصبی) ممکن است باعث اعمال فشار روی عصب و بروز علایم شود. وریدهای واریسی ممکن است در منطقه باشند و باعث فشار روی عصب شوند. هر شرایطی که باعث ورم نوروپاتیک شود، به احتمال زیاد باعث آسیب و التهاب در عصب می گردد. این شرایط شامل اعتیاد به الکل، دیابت و اختلالات تیروئیدی است. اخیراٌ نشان داده شده است که کف پای صاف ممکن است فشار را روی تونل تارسال افزایش دهد و در نتیجه باعث افزایش فشار روی عصب شود. رادیوکولوپاتی(سیاتیک) باید با آزمایش پاتالوژی در مناطق L4 ، L5 و S1 رد شود.

درمان :

تشخیص علت به دام افتادن عصب مهم است. اگر شرایط متابولیک خاص وجود دارد، دکتر داخلی باید بیمار را معاینه کند. اگر به تومور مشکوکیم، MRI می تواند تصویر توده را به ما بدهد. تاندونیت ها یا التهابات باید با استراحت، دارو، فیزیوتراپی یا بی حرکت نگه داشتم توسط گچ و آتل درمان شوند. کف پای صاف باید با کفی مخصوص درمان شود. این امر به خصوص در کارگرانی که در طول روز به مدت طولانی راه می روند و با می ایستند مهم است. اگر درمان موفق نباشد، ممکن است عمل جراحی یک گزینه باشد. این مساله شامل آزاد سازی هر گونه ساختار برجسته سخت (لیگامنت) روی عصب می شود که به عصب اجازه حرکت آزادانه را بدهد. اگر مشکل اصلی پیدا شود، نتایج جراحی رفع فشار بسیار بهتر خواهد بود. اگر علت تحت فشار گرفتن معلوم نشد، جراحی رفع فشار ارزش چندانی ندارد و بیمار باید در جریان ایم مساله قرار بگیرد.

گردآورنده و مترجم : کیانوش محسنی زاده

دپارتمان حرکات اصلاحی و توانبخشی کلینیک آلومینا

[divider]

فرانک امیرخانی

فرانك اميرخاني

مدرس دانشگاه

دوره دكتراي تخصصي حركات اصلاحي و آسيب شناسي ورزشي از دانشگاه خوارزمي تهران

[divider]

برای کسب نوبت ویزیت در زمینه های درمان آسیب های ورزشی و بازتوانی جسمی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید یا اینجا کلیک کنید.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *