روانشناس کودک و خانواده | روانشناس خوب | بهترین روانشناس کودک نوجوان

 

در این بخش از کافه خانواده قصد داریم به روانشناس کودک و دلیل مراجعه به روانشناس کودک خوب بپردازیم

یه سوال؟

چرا باید به روانشناس کودک مراجعه کنیم؟

 

مراجعه به روانشناس کودک موضوعیه که سوالات زیادی رو برای پدر و مادر ها بوجود آورده ، اینکه تشخیص بدهند چه روانشناسی مناسب کودکشان است ؟ از کجا متوجه شوند چه زمانی باید به یک روانشناس کودک مراجعه کنند؟ آیا بعد از مراجعه تغییری در کودکم رخ خواهد داد؟ آیا مشکل کودکم مربوط به دوره رشدی طبیعی اوست یا در صورت عدم پیگیری تبدیل به مشکل مزمن روانشناختی خواهد شد؟ اگر به روانشناس مراجعه کنم دیگران چه فکر می کنند؟ یعنی مادر و پدر خوبی نبوده ام؟

همه اینها چالشها و تفکراتی هستند که پدرها و مادرها باهاش درگیر هستند اما برای اینکه جواب خوبی بدهیم توی این مطلب با من همراه باشید و حتما این مطلب رو توی موبایلتون یا کامپیوتر شخصیتون save کنید که باز هم زمانی با این چالشها رو به رو شدید بهش مراجعه کنید.

این نکته رو هم بگم که از این به بعد مقالات و فیلمهای مرتبط با روانشناسی کودک و خانواده رو سعی می کنم بیشتر و منظم تر با شما عزیزان به اشتراک بذارم، به دلیل گستردگی مباحث و چالش های حوزه روانشناسی کودک سعی می کنم مطالب به صورت جزئی و کاربردی باشه تا بتونید به راحتی نکات رو اجرایی کنید.

ممکنه کودک شما چند ماه یا نزدیک به چند سال باشه که با مشکلات روانشناختی خاصی درگیر باشه!

ممکنه استرس و اضطراب زیادی داشته باشه!

روانشناس کودک خوب

یا توی مدرسه با مشکلات درسی زیادی رو به رو باشه!

روانشناس کودک خوب

یا توی روابطش با اطرافیان و هم سن و سالان تنش و برخورد پرخاشگرانه کلامی یا فیزیکی داشته باشه!

روانشناس کودک خوب

یا ناراحتی و غمگینی های عمیقی رو تجربه کنه طوری که گوشه گیر شده باشه، پر خوابی داشته باشه، و توی کار هاش بی حوصله باشه!

روانشناس کودک خوب
روانشناس کودک خوب

و یا اینکه فضای خونه پر تنش باشه و روابط پدر و مادر و همچنین والد و کودک با تعارضات زیادی همراه باشه!

روانشناس کودک خوب
روانشناس کودک خوب

همه این موضوعات دست به دست هم میدن تا به وضعیت روانی و سلامت روان کودک شما آسیب بزنه و شرایط سختی رو براش بوجود بیاره؛ قاعدتا طبیعیه که در همچین شرایطی باید به روانشناس مراجعه  کنیم و از کمک یک روانشناس حرفه ای برخوردار شویم، اما موضوع مهمی که مطرح میشه اینه که مراجعه به روانشناس کودک برای خیلی از پدر و مادر ها ترسناک به نظر میاد، ممکنه خیلی از والدین فکر کنند که اگر به روانشناس مراجعه کنند فرزندشون لیبل روانی بودن میخوره ! یا اینکه نکنه من پدر و مادر بدی هستم که باید به روانشناس مراجعه کنم !  نکنه روانشناس تحقیرم کنه از اشتباهاتم ! نکنه که قرار باشه زمان زیادی فرزندم تحت درمان باشه ! نکنه مشکل فرزندم بدتر از این چیزی که هست بشه ! همه این افکار دلایلی هستن که خیل عظیمی از والدین هنگام رو به رو شدن و مواجه شدن با مشکلات روانشناختی کودکشون مانع از کمک گرفتن روانشناس کودک میشود.

زمانی که می خواهید به روانشناس کودک مراجعه کنید به این معنی نیست که شما در مسابقه پدری و مادری کردن بازنده شدید و شکست خوردید، نه اصلا اینطور نیست ! بر عکس، بزرگترین و بهترین اتفاقیه که می تونید برای کودکتون رقم بزنید تا بهتر از قبل بتونید کنارش باشید و بهش کمک کنید.

کمک کنید تا زندگی سالم تری رو داشته باشه، دنیای امن و شادتری رو تجربه کنه و از همه مهمتر به رنجهای کودکتون پایان میدید.

یه روانشناس کودک خوب میتونه مثل قهرمانهای افسانه ای بیاد و زندگی خیلی از بچه ها رو رو به راه کنه ، یه روانشناس کودک خوب هم اطلاعات تخصصی در زمینه رشد کودک داره، هم مهارتهای ارتباطی قوی با کودک داره و خوب بلده با کودک وارد ارتباط گرم و صمیمی بشه.

روانشناس کودک خوب
روانشناس کودک خوب

ممکنه خیلی از کسانی هم که دارن این مطلب رو میخونن تصمیم دارن که به روانشناس کودک مراجعه کنن بنا به هردلیلی که باهاش مواجه شدن اما نمی دونن که باید چیکار کنن و از کجا شروع کنن، به کجا مراجعه کنن؟ به چه کسی مراجعه کنن؟ اصلا چه اتفاقی می افته توی جلسه مشاوره کودک؟ و اینکه چطور میتونم یه روانشناس مناسب کودک رو تشخیص بدم تا با خیال راحت مراجعه کنم؟

 

مشاوره کودک با مشاوره بزرگسالان تفاوتهای زیادی داره، معمولا کودکان در ابتدا خیلی راحت مشارکت نمی کنن و بخاطر رشد شناختی پایینی که وجود داره به مشکلات از جنبه ای که والدین بهشون نگاه می کنن آگاهی ندارن و در جریان نیستن که قراره چه اتفاقی بیفته.

توی انتخاب روانشناس خیلی دقت کنید که فردی رو پیدا کنید که تجربه خوبی در زمینه درمان و کار با کودکان داشته باشه و ارتباط خوب و گرم و صمیمی با کودکان داشته باشه.

روانشناس کودک خوب
روانشناس کودک خوب

در این بخش سعی میکنم چند تا سوال که مکررا توسط والدین از من در جلسات درمان پرسیده میشه و ابهامات والدین از جلسات مشاوره کودک رو بهشون پاسخ بدم

 

سوال اول اینه که فکر میکنم پسر یا دخترم از کلینیک ترس داشته باشه چیکار کنم یا بهش چی باید بگم قبل از اومدن به کلینیک؟

معمولا بسته به مشکلاتی که بچه ها باهاش رو به رو هستن ممکنه بعضی از کودکان با من ارتباط خوبی برقرار نکنن یا خیلی خوشحال نشن از اومدن به کلینیک روانشناسی و بعضیها هم از همون اول ارتباط گرم و صمیمی داشته باشیم با هم، این موضوع کاملا طبیعیه اولین جلسه نگرانی هایی داشته باشن که قراره چه اتفاقی بیفته و ممکنه با خودشون فکر کنن که شاید پسر یا دختر شیطونی بودن که به اینجا آورده شدن. من از همون ابتدا فضای گرم و صمیمی ایجاد می کنم تا احساس امنیت بیشتری داشته باشن توی اتاق درمان ، به کودک کمک میکنم این موضوع رو متوجه شه که من اینجام تا بهش کمک کنم اوضاع خونه یا مدرسه کمی بهتر از قبل شه و همه چیز رو به راه شه.

می تونید به فرزندتون بگید که(روانشناس) یه آقا یا خانم مهربونیه که به بچه ها کمک میکنه تا رابطه خوبی داشته باشن و اوضاع رو روبه راه میکنه ، تازه کلی اسباب بازی و وسایل بازی هم هست که قراره باهاشون بازی کنی و بهت خوش بگذره.

اگه کودکتون کمی بزرگتره و احساس می کنید از درک شناختی خوبی برخورداره می تونید مستقیما راجع به موضوعات باهاش حرف بزنید و از مشکلاتی که بوجود اومده آگاهش کنید. در این صورت هم انگیزه بهتری برای مراجعه به روانشناس داره و هم عملکرد بهتری در جلسات درمان خواهد داشت.

سوال بعدی که خیلی از والدین می پرسن اینه که مشاوره کودک چطوری انجام میشه ؟

روانشناس کودک خوب
روانشناس کودک خوب

معمولا من جلساتم رو با والدین شروع می کنم، به این دلیل که قبل از شروع جلسات کودک نیاز است که اطلاعات کاملی را از روند رشد کودک جمع آوری کنم تا بتونم اتفاقات گذشته و سیر رشدی کودک را به خوبی بررسی کنم و منشا مشکلات زمان حال را به خوبی شناسایی کنم. از همه مهمتر برقراری ارتباط خوب با والدین در جلسه اول موضوع مهمیه که باید بهش توجه کنیم، اینکه در جلسه اول با روانشناس کودک خود ارتباط خوبی بر قرار کرده اید تا بتوانید او را به عنوان روانشناس کودکتان انتخاب کنید. جلسه اول بهتر است بدون حضور کودک برگزار شود تا والدین و روانشناس بتوانند با هم آشنا شوند اما اگر کودک هم همراه والدین حضور داشته باشد حتما زمانی را به کودک و صحبت کردن با او اختصاص میدهیم.

در پایان جلسه اول با حضور والدین رضایت آنها از شروع جلسه درمانی توسط روانشناس سوال میشه تا اطمینان آنها از حضورشون و انتخاب روانشناس مشخص شه، به این دلیل که قراره روانشناس توسط والدین به کودک معرفی بشه و این اطمینان اهمیت زیادی داره، می تونید برای مطرح کردن این موضوع به کودکتون بگید که قراره با یه مشاوره کودک خوب ملاقات کنیم که مطمئنم خیلی ازش خوشت میاد.

سوال دیگه ای که معمولا تو ذهن والدین ایجاد میشه اینه که نقش من به عنوان پدر و مادر در جلسات درمانی کودک چیست؟

روانشناس کودک خوب
روانشناس کودک خوب

والدین بخش مهمی از جلسه درمانی من هستند و در طول جلسات درمانی کودک، با آنها قرار است تغییرات زیادی را ایجاد کنیم، در واقع والدین درمانگر کودک خودشون هستن و این اصول درمانی رو توی جلساتی که با هم داریم آموزش می بینند.

کودکانی که سن پایین تری دارند زمان بیشتری را با والدین در جلسات درمان خواهم داشت اما کودکان بزرگتر چند دقیقه اول جلسه را راجع به اتفاقات و روند درمان و بهبودی ها صحبت می کنیم و در ادامه جلسه با کودک پیش می رویم. این موضوع اهمیت خاصی دارد که رازداری صحبتهای کودک حفظ  شود تا کودک در اتاق درمان احساس امنیت و آرامش را تجربه کند و دائم نگران از این نباشد که نکند حرفهایم پیش والدینم مطرح شوند ! اما گاهی مواقع جلسه به صورت خانوادگی برگزار می شود تا موضوع یا مشکل در مقابل بقیه اعضاء مطرح شود.

این سوال جز سوالایی هست که زیاد پرسیده می شه و اون اینه که معمولا چقدر طول می کشه تا شرایط رو به راه شه یا بهبودی کودکم به دست بیاد؟

در پاسخ به این سوال باید بگم که به طور دقیق نمیتوانیم زمان مشخصی را از اتمام مراحل درمان مطرح کرد و بسته به شدت مشکل در کودک و خانواده ممکن است نیاز به زمان کمتر یا بیشتری را داشته باشد.

معمولا به طور میانگین 12 جلسه درمانی را مشخص می کنیم که ممکن است کمتر از این میزان باشد یا نیاز به جلسات بیشتری باشد، خیلی کم پیش می آید مراجعه کننده ای را بیش از یک سال تحت درمان داشته باشم، برای هر کودک در طول درمان با سیر پیشرفت متفاوتی رو به رو هستیم، ممکن است کودکانی در جلسات آغازین روند سریعی داشته باشند و برای مدتی روند پیشرفتشان کند شود، یا ممکن است کودکی روند پیشرفت جلسات درمانی اش در ابتدا کند باشد اما در ادامه سرعت خوبی پیدا کند.

اما در ابتدا به مسائلی پرداخته خواهد شد که بیشتر دغدغه شما باشد و می خواهید سریعتر در آنها مداخله صورت گیرد.

در ابتدا بعد از اینکه مراجعه کننده  در کلینیک حضور پیدا می کند ارزیابی کاملی توسط روانشناس بالینی مرکز یا متخصص ارزیابی کودک صورت می گیرد. در این ارزیابی که هم به صورت مصاحبه بالینی صورت می گیره و هم به صورت آزمون های روانی (قلم-کاغذی) به بررسی تاریخچه رشدی، خانوادگی، رفتاری شناختی و نقاط قوت و ضعف کودک پرداخته می شود.

ممکنه توی جلسه ارزیابی نیاز به آزمونهای خاصی پیدا بشه که روانشناس برای تشخیص بهتر و کامل تر به روانسنج ارجاع میده تا آزمون روانی که مد نظر هست انجام بشه.

آزمونهای روانی به چند دسته تقسیم میشن ، که مهمترینش آزمونهای توانایی و هوش و آزمون های شخصیت شناسی است که توی این روند براساس جلسه مصاحبه اگه نیاز باشه اطلاعات دقیق تر و کاملتری از کودک به دست بیاد ، آزمون های روانی به صرفه در وقت و هزینه هستند تا به تشخیص درست و جامعی برسیم.

در نهایت که تشخیص صورت می گیره بر اساس مشکلاتی که در کودک و خانواده تشخیص داده میشه پروتکل مداخله ای توسط روانشناس بالینی مشخص میشه، به عنوان مثال ممکنه کودکی علاوه بر دریافت خدمات روانشناسی نیاز به گفتاردرمانی هم داشته باشه، یا اینکه بدکارکردی های شناختی جسمی وجود داشته باشه و نیاز به کاردرمانی در کنار مداخله روانشناختی وجود داشته باشه، مرکز مشاوره و کلینیک کودک و خانواده جایروس یه تیم کامل و متخصص داره که از وقتی که وارد میشین دیگه نیاز به مراجعه به مرکز دیگه ای وجود نداره، یعنی اگه کودک شما نیاز به روانشناس، روانپزشک، بازی درمانگر، کاردرمانگر (شناختی و جسمی)،گفتاردرمانگر، هوم ویزیت برای کاردرمانی در منزل، نورفیدبک، روانسنج  پیدا کنه؛ بدون هیچ نگرانی و تردید های بیجا و وقت گیر و صرف هزینه های بالا میتونید از همه خدمات تخصصی مرکز استفاده کنید.

یه موضوع دیگه ای هم که خیلی از والدین براشون مهمه اینه که بتونن با افراد متخصص و روانشناسان کودک و خانواده در مواقع ضروری به صورت آنلاین و تلفنی صحبت کنن،که این امکان برای همه افراد وجود داره و میتونن از امکان رایگان مشاوره تلفنی جایروس بهره مند شوند.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *