سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

وابستگی

رشد چیست؟

از همان زمانی که والدین نوزاد تازه‌ به ‌دنیا‌ آمده‌شان را می‌بینند، با شور و اشتیاق زیادی رشد او را تماشا می‌کنند، هر سانتیمتر بزرگ شدنش و هر مرحله رشدی که پشت سر می‌گذارد را انتظار می‌کشند. اما والدین از کجا می‌توانند بفهمند که فرزندشان رشد مناسبی داشته است؟

رشد جسمی به افزایش قد و وزن و سایر تغییرات فیزیکی که با بزرگ شدن کودک اتفاق می‌افتد اطلاق می‌شود. مو ها رشد می‌کند، دندان ‌ها در می‌آیند، می‌افتند و دوباره درمی‌آیند. و بالاخره بلوغ اتفاق می‌افتد. همه اینها بخشی از روند رشد هستند.

رشد طبیعی و نرمال چیست؟

سال اول زندگی نوزاد زمان تغییرات شگفت انگیز است که در آن نوزاد به طور متوسط 10 اینچ (25 سانتیمتر) از قد رشد کرده و وزنش نیز تقریباً سه برابر می‌شود.

والدینی که به‌ تازگی صاحب فرزند شده ‌اند، باتوجه به رشدی که در این زمان اتفاق می‌افتد، ممکن است تعجب کنند که چرا فرزندشان بعد از یک سالگی دیگر آنقدر سریع رشد نکند. اما سرعت رشد هیچ کودکی همانطور باقی نمی‌ماند. بعد از یک سالگی، رشد قدی کودک به‌طرزقابل ‌توجهی کاهش می‌یابد و از دو سالگی تا نوجوانی رشد قدی کودک با سرعت یکنواخت 6 سانتیمتر در هر سال افزایش می‌یابد.

اما هیچ کودکی در طول این دوران با سرعت کاملاً یکنواخت رشد نمی‌کند. در اکثر بچه‌ ها، بعضی هفته‌ ها و ماه‌ ها رشد کندتر شده و در برخی زمان‌ها رشد ناگهانی اتفاق می‌افتد. بچه‌ها معمولاً در فصل بهار رشد بسیار بهتری نسبت به فصول دیگر دارند.

عمده ‌ترین رشد در دوران بلوغ، معمولا بین 8 تا 13 سالگی در دختران و 10 تا 15 سالگی در پسران، اتفاق می‌افتد. دوران بلوغ 2 تا 5 سال طول می‌کشد. این رشد ناگهانی با رشد جنسی نیز همراه است که طی موی شرمگاهی و زیربغل رشد می‌کند، اندام‌های جنسی رشد می‌کنند و در دختران قاعدگی اتفاق می‌افتد.

با رسیدن دختران به سن 15 سالگی و پسران به سن 16 یا 17 سالگی، رشد مربوط به دوران بلوغ برای اکثر نوجوانان خاتمه یافته و به بلوغ ظاهری دست می‌یابند.

در مطب پزشک

کودکان از همان ابتدای تولد به ‌طور مرتب برای چکاپ نزد پزشک می‌روند که طی این چکاپ‌ها پزشک قد و وزن کودک را اندازه‌گیری کرده و آن را با جدول قد و وزن متوسط کودکان مقایسه می‌کند. این ابزار ارزشمند به پزشکان کمک می‌کند بفهمند سرعت رشد کودکی طبیعی است یا مشکلاتی وجود دارد.

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

2 نظرات
 1. شهرام می گوید

  fبا سلام
  امیدوارم سوالم بی ربط نباشد خواستم سوال کنم برای رشد قد دخترم که 17 سال سن دارد و تنها قد ایشان 152 سانتیمتر و همچنین همسرم که با 37 سال سن 155 سانتیمتر اندازه قد ایشان می باشد چه درمانی وجود دارد و آیا بایستی با مشاور دیگری مطرح نمایم
  لطفاً راهنمایی بفرمایید
  با سپاس از شما

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   برای متخصص غدد در این زمینه نوبت ویزیت تهیه فرمائید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: