سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

دیزآرتری یا اختلال حرکتی گفتار

دیس آرتری

 صحبت کردن

دیزارتری نوعی اختلال حرکتی گفتار است که ناشی از آسیب ماهیچه­ای می­باشد. ضعف، کندی یا ناهماهنگی ماهیچه­ای می تواند بر تمام فرایندهای اساسی گفتار – تنفس، آواسازی، تشدید، تولید و نوای گفتار – تاثیر بگذارد. خطاهای تولیدی بارزترین ویژگی دیزارتری هستند، که پس از از آن اختلالات صوتی، تشدیدی و روانی قرار می­گیرند.

علت های احتمالی که موجب دیزارتری می شوند شامل: عفونت ویروسی، تومور، سکته مغزی، آسیب­های مادرزادی، بیماری، فلجی، ضربه ، تاثیر دارو، پارکینسون، دیستونی، دیس کینزیا، اتتوز، بالیسم، تورت و بیماری کره است.

شش نوع دیزارتری وجود دارد که شامل: دیزارتری شل، دیزارتری سفت، دیزارتری آمیخته (شل و سفت)، دیزارتری اتاکسی، دیزارتری کم حرکتی و دیزارتری پر حرکتی است.

علایم:

مشکلاتی را در دم وبازدم نشان دهد که گفتار را دچار وقفه کند.

بسته به نوع دیزارتری، صدای خیلی آهسته یا خیلی بلند، همچنین تغییرات ناگهانی و بیش از حد را در بلندی صدا

صدایی خشن ، ناصاف، زمخت، گرفته و نفس آلود

آواسازی با فشار و تقلا و پرتلاش

کاهش طول عبارت ها و کاهش قابلیت فهم گفتار

آبریزش دهان و فقدان حس در لب، زبان و کام و حلق

چهره بی حالت و فقدان توانایی در چشمک زدن

حالات عاطفی نابهنجار، به صورت خنده و گریه ناگهانی

سکوت های نامناسب

منبع:

Shipley K, McAfee J. Assessment in speech & language pathology (2006)

[divider]

 الهام معصومی

گفتار درمانگر

 

کلینیک آلومینا مرکز تخصصی درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: