دوستان خوب باعث طول عمر شما می شوند!

دوستی
دوستی

دوست خوب علاوه بر اینکه روزهای شما را زیبا می کند، بلکه باعث طول عمرتان نیز می شود. تحقیقاتی در این زمینه انجام شد و در این تحقیق زندگی 1500 نفر طی 10 سال مورد بررسی قرار گرفت. محققان دریافتند افرادی که دوستان بیشتری دارند، حدود 20 درصد بیشتر از دیگران عمر می کنند.

علت این طول عمر چیست؟ برخی فکر می کنند که دوستان مانع انجام عملکردهای بد می شوند. به عنوان مثال برخی دوستان مانع سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکل می شوند. به علاوه دوستان میزان بروز افسردگی را کاهش می دهند، به بهبود اعتماد به نفس کمک می کنند و از شما حمایت می کنند.

با بالا رفتن سن انسان حساسیت بیشتری در انتخاب دوستان خود دارد، بنابراین زمان بیشتری را با دوستان انتخاب شده خود سپری می کند.

از طرف دیگر رابطه نزدیک با کودکان و اقوام تاثیری بر روی طول عمر ندارد. البته رابطه با اقوام و اعضای خانواده نیز برای سلامت روحی لازم است.

مزایای داشتن دوست خوب

بررسی ها نشان داده اند که حمایت های اجتماعی و سلامت جسمی و روحی رابطه نزدیکی با هم دارند. بررسی هایی که بر روی افراد مبتلا به سرطان تخمدان انجام شد نشان داد کسانی که تحت حمایت های اجتماعی بیشتری بودند، سطح کمتری از پروتئینی که منجر به پیشروی سرطان می شد، در بدن خود داشتند. این امر روند شیمی درمانی را سرعت می بخشید.

در یک تحقیق دیگر زنان مبتلا به سرطان پستان در گروه های حمایتی شرکت می کردند و دو برابر دیگر زنانی که در این گروه ها شرکت نداشتند عمر می کردند. به علاوه درد کمتری داشتند.

با انجام تمام این تحقیقات و بررسی ها محققان دریافتند که حمایت به انسان کمک می کند بهتر و موثرتر با اضطراب مقابله کند. اثرات دیگر دوستی این است که دوستان شما را تشویق می کنند تا بیشتر از خود مراقبت کنید. به علاوه حضور در گروه های اجتماعی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس فرد می شود.

بررسی های دیگر نشان دادند افرادی که دوستان کمتری دارند، زودتر از دنیا می روند و اغلب این افراد بر اثر حملات قلبی می میرند. افرادی که دوستان زیادی دارند یا تحت حمایت های اجتماعی قرار می گیرند، کمتر دچار بیماری های قلبی و عروقی و مشکلات سیستم ایمنی می شوند و هورمون کورتیزول، هورمون استرس، در بدن این افراد کمتر ترشح می شود.

یکی از محققان در این زمینه می گوید: ما حیوانات اجتماعی هستیم و برای بقا به یکدیگر احتیاج داریم و لازم است در کنار یکدیگر باشیم، این بخشی از طبیعت ما محسوب می شود.

اثرات تنهایی

تنهایی چه تاثیری بر انسان می گذارد؟ آیا انسان های تنها بیشتر از دیگران در معرض خطر مرگ هستند؟ مصرف دارو در بین جوانانی که اکثر اوقات تنها هستند،  بیشتر از دیگران است. سالمندان تنها نیز بیشتر دچار فشار خون و خواب نامناسب می شوند و همچنین اضطراب بیشتری دارند.

در یک بررسی دیگر محققان دریافتند افراد تنها پاسخ ضعیف تری به واکسن های آنفلوآنزا می دهند. این افراد دارای سطح بالایی از هورمون استرس در خون خود هستند.

تفاوت دوستی های خانم ها

به طور کل خانم ها در حفظ دوستی و روابط خود بهتر از مردان عمل می کنند. خانم ها به طور طبیعی به دنبال حمایت از طرف دیگران هستند و به این ترتیب با اضطراب بهتر مقابله می کنند. این رفتار اضطراب های روانی و بیولوژیک را در خانم ها کاهش می دهد.

دوستی زنان و مردان با یکدیگر متفاوت است. مردان در دوستی با هم سعی دارند در فعالیت ها و عملکردها به یکدیگر کمک کنند، در حالیکه زنان در دوستی یکدیگر را تحت حمایت های عاطفی قرار می دهند.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *