درمان ترکیبی برای وسواس کودکان

وسواس چیست؟

 

ترکیبی از روان درمانی و دارو نتایج در وسواس کودکان را بهبود می بخشد

 

این مطالعه ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۱ در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است.

 

نوباوگان مبتلا به اختلال وسواسی-اجباری (OCD)  که در حال حاضر  داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند

با اضافه کردن یک نوع از رواندرمانی به نام  درمان رفتار شناختی (CBT)،  سود می برند.

 

بسیاری از کودکان مبتلا به OCD  تمایل دارند که تنها  به داروهای ضد افسردگی روی آورند.  مطالعات دریافته اند که در میان بزرگسالان که  به داروهای ضد افسردگی ناقص پاسخ  می دهند، اضافه کردن CBT می تواند موثر باشد. با این حال، تا به امروز، هیچ مطالعاتی همین رویکرد را در نوباوگان آزمایش نکرده است.

 

مارتین فرانکلین دکترا، دانشگاه پنسیلوانیا و همکاران  از میان 124 کودک سنین 7-17، آنها را در با 3 گزینه ی درمان  مقایسه کردند:

 

  • مدیریت تنهای دارو(MM)، تجویز و مدیریت توسط یک پزشک. بیماران مبتلا به OCD نوعی داروی ضدافسردگی به عنوان مهارکننده ی بازجذب سروتونین مصرف کردند.

 

  • مدیریتدارو به همراه درمان شناختی رفتاری کوتاه مدت توسط پزشکی که نسخه ی دارو را نوشته است.

 

  • مدیریتدارو به همراه درمانگر آموزش دیده ی درمان شناختی رفتاری که شامل تکنیک های پیشگیری از پاسخ ، مواجهه سازی برای شرایط ترس آور و چگونگی پاسخ به پیامد اضطراب بدون درگیر شدن با تکرارهای اجباری وسواس.

 

 

نتیجه

 

بعد از 12 هفته از درمان، تقریبا 69 درصد از کسانی که درمان دارویی به همراه درمان شناختی رفتاری کامل را دریافت کردند بهبود پیدا کرده بودند. همچنین 34 درصد از کسانی که دارو و درمان شناختی رفتاری کوتاه که توسط پزشک آموزش دیده بودند بهبود یافتند.

 

آنها دریافتند که در مقابل دارو درمانی تنها و درمان دارویی به همراه درمان شناختی رفتاری کوتاه و آموزشی، درمان دارویی به همراه درمان شناختی رفتاری کامل در همه ی جنبه ها بهبود را نشان می دهند.

 

 

هانیه فراهانی

هانیه فراهانی

روانشناس و درمانگر ذهن آگاهی و وسواس

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *