درمان اختلال کم توجهی با روش نوروفیدبک

نوروفیدبک
نوروفیدبک

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک نوع دیگری از بیوفیدبک یا بازخورد زيستي (روش كنترل حالات روحي و عاطفي مثل دلواپسي و افسردگي از طريق تعديل اعمال غيرارادى مثل فشار خون و تپش قلب به كمك ابزارالكترونيكي ) است که به کمک آن می توان به کودکان آموزش داد، الگوی امواج مغزی خود را به گونه ای تغییر دهند که مشابه امواج طبیعی مغز کودکان عادی باشد. از دستگاه نوار مغز برای کنترل این امواج مغزی و دریافت پسخورد مثبت از سوی کودک استفاده می گردد. افرادی که تجربه استفاده از روش نروفیدبک برای درمان بیماری اختلال کم توجهی خود داشتند، با کاهش قابل توجه علائم بیماری و کاهش بروز رفتارهای نابهنجار رو به رو بودند.

اغلب افرادی که بیماری آنها اختلال کم توجهی شناخته می شود، روش نوروفیدبک می تواند برای آنها مفید واقع شود. در این روش به فرد بیمار و مورد معالجه آموزش هایی در جهت چگونگی حفظ تمرکز بیشر ذهن داده می شود. زمانی که از کودک در خواست می شود که در حین انجام آن فعالیت مشخص یا در حین بازی که به توجه و تمرکز زیادی نیاز دارد، به جای افزایش طول موج امواج بتا، گاهی اوقات  آنها در امواج تتا تغییراتی ایجاد  می کنند. امواج تتا (Theta waves)  موجب می شوند که افکار، خیال و … به ذهن کودک نفوذ پیدا کند و کودک در عوالم خیالی خودش گردش کند. با استفاده از روش نوروفیدبک، درصد و نسبت امواج بتا به امواج تتا افزایش پیدا می کند.

adhd_161792960

در طی جلسات درمانی و با استفاده از دستگاه برق نگار مغز، پزشک تلاش می کند از تولید امواج تتا جلویگری کرده و به جای آن تولید امواج بتا را افزایش دهد. همان طور که بیمار می آموزد الگوهای رفتاری و ذهنی خود را تغییر دهد، به همان میزان علائم بیماری در فرد کاهش پیدا می کند.

تاثیر کاهش امواج تتای تولیدی مغز فرد بیمار با استفاده از روش نوروفیدبک مشابه زمانی ست که فرد داروی مخصوص بیماری را مصرف می کند؛ بعبارتی نتیجه یکسان اما با طرق مختلف. اما تفاوت اصلی این دو روش در این است که زمانی که کودک دارو مصرف می کند، اثر دارو موقتی ست و به زودی از بین می رود و علائم بیماری دوباره بروز پیدا می کنند. اما در روش نوروفیدبک، بیمار می آموزد که امواج تولیدی مغز خود را کنترل کند و تا مدتها علائم بیماری پدیدار نمی شوند.

منبع:

http://braincoretherapy.com

نگارنده: حدیث بختیاری

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x