خواب و اختلالات روانپزشکی

خواب و اختلالات روانپزشکی

, خواب و اختلالات روانپزشکی

ویژگی مشترک بسیاری از اختلالات روانی، مشکلات مربوط به خواب و خوابیدن است که در صورت عدم درمان به مشکلات روانی حاد همچون افسردگی شدید منجر می شود. شایعترین اختلالات روانپزشکی ناشی از مشکلات خواب عبارتند از :  افسردگی، اضطراب، و روی آوردن به الکل و مواد مخدر.

خواب و افسردگی

افسردگی نوعی اختلال خلقی است که در آن فرد “مود پایین” در انجام  و یا “لذت کم” از انجام، فعالیتهای پیشین را دارد. افسردگی بر اشتها، تمرکز، سطح انرژی، و انگیزه افراد تاثیر منفی دارد. افراد مبتلا به افسردگی دچار احساس درماندگی، ناامیدی، بی ارزشی هستند و حتی به خودکشی فکر می کنند. اکثر این افراد علائم بی خوابی همچون به سختی خوابیدن/به خواب رفتن، خواب ماندن، بیداری در صبح زود، و یا خواب خستگی آور را دارند.

شواهد قابل توجهی در خصوص ارتباط خواب و افسردگی در دسترس است. ارتباط بین بی خوابی و افسردگی 2 وجهی است؛ بی خوابی منجر به افسردگی و افسردگی باعث بی خوابی بیشتر است!!!

افراد مبتلا به افسردگی، به ندرت دچار حالت خواب آلودگی زیاد در طول روز می شوند.

خواب و اختلالات اضطراب 

افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی عصبی، دارای تنش، ناتوان در کنترل نگرانی، و ناراحت/نا آرام هستند. اختلالات خواب، به ویژه اختلالات مربوط به خواب رفتن و دائم از خواب بیدار نشدن- وحشتزدگی/اختلال هراس-  را می توان در افراد مبتلا به  اختلالات اضطرابی مشاهده کرد؛ فرد مضطرب، ناگهانی از خواب بر می خیزد و دچار تنگی نفس و تپش قلب می شود و به این دلیل به راحتی نمی تواند دوباره بخوابد.

خواب و سوء مصرف مواد مخدر و الکل

افراد مصرف کننده مواد مخدر و الکل، دچار اختلالات خواب هستند که عواقب نامطلوبی همچون اختلالات روانپزشکی و پزشکی، مشکلات روانی مانند اختلال عملکرد در مدرسه یا محل کار را تجربه می کنند.

برای ترغیب افراد به مصرف الکل و مواد مخدر “ادعای غلطی” وجود دارد: مصرف این مواد بی خوابی را درمان می کند!!! حال آنکه این مواد خود باعث بی خواب و مشکلات خواب هستند.

[divider]

نگارنده: شیرین قلی زاده

 

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x