سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

خواب و اختلالات روانپزشکی

خواب و اختلالات روانپزشکی

ویژگی مشترک بسیاری از اختلالات روانی، مشکلات مربوط به خواب و خوابیدن است که در صورت عدم درمان به مشکلات روانی حاد همچون افسردگی شدید منجر می شود. شایعترین اختلالات روانپزشکی ناشی از مشکلات خواب عبارتند از :  افسردگی، اضطراب، و روی آوردن به الکل و مواد مخدر.

خواب و افسردگی

افسردگی نوعی اختلال خلقی است که در آن فرد “مود پایین” در انجام  و یا “لذت کم” از انجام، فعالیتهای پیشین را دارد. افسردگی بر اشتها، تمرکز، سطح انرژی، و انگیزه افراد تاثیر منفی دارد. افراد مبتلا به افسردگی دچار احساس درماندگی، ناامیدی، بی ارزشی هستند و حتی به خودکشی فکر می کنند. اکثر این افراد علائم بی خوابی همچون به سختی خوابیدن/به خواب رفتن، خواب ماندن، بیداری در صبح زود، و یا خواب خستگی آور را دارند.

شواهد قابل توجهی در خصوص ارتباط خواب و افسردگی در دسترس است. ارتباط بین بی خوابی و افسردگی 2 وجهی است؛ بی خوابی منجر به افسردگی و افسردگی باعث بی خوابی بیشتر است!!!

افراد مبتلا به افسردگی، به ندرت دچار حالت خواب آلودگی زیاد در طول روز می شوند.

خواب و اختلالات اضطراب 

افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی عصبی، دارای تنش، ناتوان در کنترل نگرانی، و ناراحت/نا آرام هستند. اختلالات خواب، به ویژه اختلالات مربوط به خواب رفتن و دائم از خواب بیدار نشدن- وحشتزدگی/اختلال هراس-  را می توان در افراد مبتلا به  اختلالات اضطرابی مشاهده کرد؛ فرد مضطرب، ناگهانی از خواب بر می خیزد و دچار تنگی نفس و تپش قلب می شود و به این دلیل به راحتی نمی تواند دوباره بخوابد.

خواب و سوء مصرف مواد مخدر و الکل

افراد مصرف کننده مواد مخدر و الکل، دچار اختلالات خواب هستند که عواقب نامطلوبی همچون اختلالات روانپزشکی و پزشکی، مشکلات روانی مانند اختلال عملکرد در مدرسه یا محل کار را تجربه می کنند.

برای ترغیب افراد به مصرف الکل و مواد مخدر “ادعای غلطی” وجود دارد: مصرف این مواد بی خوابی را درمان می کند!!! حال آنکه این مواد خود باعث بی خواب و مشکلات خواب هستند.

[divider]

نگارنده: شیرین قلی زاده

 

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: