خرخر کردن در کودکان و مشکلات قلبی ناشی از آن

خرخردر کودکان

خر و پف مشکل مخصوص بزرگسالان نیست. جی سی سوری، پزشکی در دهلی نو، می گوید پنج درصد از کودکان بین سنین 2 تا 18 سال دچار اختلالات تنفسی خواب می شوند. خرخر کردن زمانی اتفاق می افتد که هوا از طریق بینی شخص خوابیده نمی تواند آزادانه عبور کند و دلایل زیادی برای خرخر کردن کودکان وجود دارد. به هرحال این شرایط می تواند پیامدهای جدی در پی داشته باشد، از جمله بیماری قلبی. به عنوان والدین کودکان و کسانی که از آنها محافظت می کنید، باید درک درستی از تاثیرات خرخر داشته باشید.

چرا کودکان خروپف می کنند؟

تورم لوزه ها

التهاب لوزه ها و آدنوئید (زبان سوم) در پشت حلق کودک می تواند منجر به خرخر کردن شود. به هرحال عوامل دیگری نیز وجود دارند که راه های هوایی را مسدود کرده و مانع نفس کشیدن درست کودک در هنگام خواب می شوند. این عوامل عبارتند از:

 

 

  • حساسیت های فصلی، یا حساسیت به خاک و حیوانات خانگی
  • عفونت های سینوسی و عفونت مربوط به سرماخوردگی
  • التهاب و بزرگ شدن لوزه ها و زبان سوم (غده هایی که نزدیک بافت های بینی قرار دارند.)
  • انحراف تیغه ی بینی ( بافت کج مربوط به غضروفی که دو سوراخ بینی را از یکدیگر جدا می کند.)
  • چاقی

تاثیرات خرخر کردن در کودکان چیست؟

خرو پف می تواند خواب کودک را بر هم بزند و مطمئنا بر روی خواب دیگر اعضای خانواده نیز تاثیر می گذارد. کمبود خواب باعث تحریک پذیری، افزابش پرخاشگری، عدم تمرکز، تغییر رفتار و مختل شدن یادگیری می شود.

ارتباط بین خروپف و مشکلات قلبی چیست؟

علاوه بر شرایط خطرناک روحی و ذهنی، خرخر کردن باعث بیماری های مزمن قلبی نیز می شود که عبارتند از افزایش فشار خون، آریتمی و حملات قلبی. محققان دریافته اند که افرادی که خرخر می کنند دچار آسیب دیدگی شریان کاروتید می شوند، این شریان در واقع طناب نجاتی است که خون غنی شده با اکسیژن را به مغز می فرستد. اگر این شریان گشاد شده باشد، قلب برای انتقال بیشتر اکسیژن به مغز بیشتر کار می کند.

علاوه بر این، خرو پف می تواند یکی از علائم آپنه ی خواب باشد. کودکانی که دچار این مشکل هستند، چندین بار در طول شب دچار توقف تنفسی می شوند، سطح اکسیژن خون آنها پایین می آید و قلب مجبور است برای جبران آن سخت کار کند.

چگونه می توان خرخر کردن کودکان را متوقف کرد؟

اگر کودک شما خرخر می کند، شیب تشک را طوری تنظیم کنید که سر کودک بالاتر از بقیه ی بدنش قرار بگیرد. با پزشک متخصص اطفال نیز حتما صحبت کنید. پزشک می تواند لوزه های کودک را معاینه کرده و مشخص کند که آیا مشکل مربوط به آنهاست یا نه. همچنین پزشک داروهای سرماخوردگی، آزمایشات منظم حساسیت و یا برنامه ی غذایی برای کم کردن وزن تجویز می کند، این تجویزات در صورتی انجام می شوند که علت خرخر کردن مربوط به اضافه وزن یا آلرژی باشند.  اگر پزشک تشخیص دهد که کودک دچار مشکل آپنه ی خواب است، بررسی خواب وی نیز پیشنهاد خواهد شد.

اصلا مهم نیست علت خرخر کردن چیست، مهم این است که این عارضه برای سلامت کودک خطرناک است. اکنون به خاطر جلوگیری از مشکلات قلبی و دیگر خطرات جدی که خر و پف بر روی کودک دارد، به دنبال درمان های پزشکی باشید.

 

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *