جدیدترین اثرات کافئین بر محرک های پویا

جدیدترین اثرات کافئین بر بدن

 

خلاصه =>  یک مطالعه جدید گزارش می دهد که کافئین با افزایش هوشیاری و دقت تشخیص برای اجسام متحرک، دقت بینایی را بهبود می بخشد.

منبع: دانشگاه واترلو

 


در اولین مطالعه  برای بررسی اثرات کافئین بر مهارت های بینایی پویا، محققان به این نتیجه رسیدند که

کافئین هوشیاری و دقت تشخیص را برای اهداف متحرک افزایش می دهد. کافئین همچنین زمان واکنش شرکت کنندگان را بهبود بخشید.

دکتر کریستین دالتون اپتومتری و علوم بینایی از مدرسه واترلو گفت:

«بسیاری از چیزهایی که در محیط ما اتفاق می‌افتد حرکت هستند، مانند تلاش برای عبور از یک تقاطع

شلوغ به عنوان عابر پیاده یا پیدا کردن چیزی در قفسه در حالی که در راهروهای یک فروشگاه مواد غذایی قدم می‌زنید.

دقت تست بینایی در شرایط پویا می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد عملکردی ما در این سناریوها نسبت به اندازه‌گیری‌های سنتی ارائه دهد.

دقت بینایی که به عنوان وضوح دید نیز شناخته می شود، به توانایی فرد در تشخیص و تشخیص جزئیات کوچک اشاره دارد و می تواند در شرایط ایستا (ایستا) یا پویا (متحرک) اندازه گیری شود.

در حالی که دقت بینایی ایستا و پویا اطلاعات مهمی در مورد نحوه تعامل ما با دنیای اطرافمان ارائه می‌دهند،

مهارت‌های بینایی پویا در بسیاری از فعالیت‌های روزانه که در آن ما یا اشیاء اطرافمان در حال حرکت هستند، اهمیت ویژه‌ای دارند.

Beatríz Redondo یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «در حالی که ما قبلاً می دانستیم که کافئین سرعت حرکات سریع چشم را افزایش می دهد،

می خواستیم بیشتر بررسی کنیم که چگونه کافئین دقیقاً پردازش بینایی را تقویت می کند و تشخیص محرک های بینایی متحرک را با آزمایش دقت بینایی پویا تسهیل می کند.

در دو روز جداگانه، نیمی از شرکت کنندگان در مطالعه، یک کپسول کافئین (4 میلی گرم بر کیلوگرم) و نیمی دیگر یک کپسول دارونما مصرف کردند.

با استفاده از یک آزمون کامپیوتری که در دانشگاه واترلو طراحی و تایید شد، مهارت‌های بینایی پویای بر شرکت‌کننده قبل و 60 دقیقه پس از مصرف کافئین اندازه‌گیری شد.

محققان دریافتند که شرکت‌کنندگانی که کپسول‌های کافئین را مصرف کرده بودند، دقت و سرعت بیشتری را هنگام شناسایی محرک‌های متحرک کوچک‌تر نشان دادند.

استنباط کافئین بر پردازش محرک و تصمیم‌گیری شرکت‌کنندگان تأثیر مثبت می‌گذارد، سرعت حرکت چشم و حساسیت کنتراست، که در عملکرد بینایی پویا دخیل هستند، به مصرف کافئین نیز حساس بودند.

دالتون گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که مصرف کافئین در واقع می‌تواند با افزایش هوشیاری و احساس بیداری برای عملکرد بینایی فرد مفید باشد.

این امر به ویژه برای آن دسته از وظایف حیاتی و روزمره، مانند رانندگی، دوچرخه سواری یا ورزش، که ما را ملزم به توجه به اطلاعات دقیق در مورد اجسام متحرک هنگام تصمیم گیری می کند نیز صدق میکند.

منبع 

روانشناس

مریم عبداللهی 

روانشناس و رواندرمانگر فردی

2 دیدگاه دربارهٔ «جدیدترین اثرات کافئین بر محرک های پویا»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *