توجه آگاهی اسکن بدن

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

توجه آگاهی اسکن بدن

قصد داریم تمرینی انجام دهیم که به ما کمک می کند تا با اینجا و اکنون در تماس باشیم و نسبت به افکار خود آگاه تر شویم. تمرین این مهارت به ویژه برای افرادی که با درد یا بیماری زندگی می کنند می تواند واقعا مفید باشد. به خاطر داشته باشید که در اینجا هدف ما تغییر بدنمان نیست؛ بلکه هدف آگاهی از بدنمان است. اگر مایلید امتحان کنید:

یک موقعیت راحت پیدا کنید: سعی می کنیم در طول انجام این تمرین به جای اینکه در حالت عمیقی از آرمیدگی فرو رویم، گوش به زنگ و آگاه باشیم. اگر مایل هستید، می توانید چشم های خود را ببندید، یا اینکه بر نقطه ای روی دیوار تمرکز کنید.

در ابتدا فقط سعی کنید آگاهی خود را بر حرکات تنفستان و اینکه چطور آن را در بدن خود احساس می کنید قرار دهید. سپس وقتی آماده هستید، توجه کنید که چطور بدن شما جایی که با آن در تماس هستید( تخت یا صندلی) را احساس می کند.

سعی کنید فقط به احساساتی که در بدن خود دارید توجه کنید، بدون اینکه در جهت تغییر آن ها تلاش کنید. ما قصد داریم کمی زمان صرف توجه به احساساتی که در اطراف بدنمان هستند کنیم، و هنگامی که در حال انجام این کار هستیم، سعی می کنیم به خاطر داشته باشیم که هدف ما آگاهی از تجربه مان است، و نه تلاش برای تغییر چیزی که تجربه می کنیم.


اگر به دنبالی راهی برای افزایش هوش و حافظه و بهبود عملکرد مغزتان هستید، دوره تقویت هوش و تقویت حافظه دکتر مصطفی امیری را از دست ندهید.

تقویت هوش


 

اگر آماده هستید، توجه تان را بر معده ی خود و احساساتی که در آن جا وجود دارد قرار دهید. توجه کنید زمانی که نفس شما به بدنتان وارد و یا از آن خارج می شود، معده شما چطور حرکت می کند. احساساتی را که هنگام بالا آمدن معده ی خود در زمان دم و پایین آمدن آن در زمان بازدم تجربه می کنید مشاهده کنید.

همان طور که نفس می کشید، توجه خود را بر پای چپ خود قرار دهید. روی انگشتانتان تمرکز کنید، احساساتی را که در آن جا دارید بررسی کنید، شاید متوجه ارتباط بین انگشتان پایتان یا احساس آن ها در تماس با زمین شوید. توجه کنید که چطور گرما یا سرما را احساس می کنند، شاید در حال سوزن سوزن شدن هستند، و شاید در کل هیچ احساسی ندارند. آنچه به خوبی متوجه هستید، این است که ما فقط در تلاشیم تا با بدن خود همان طور که در حال حاضر هست در ارتباط باشیم، بدون تلاش برای تغییر آن. اکنون توجه خود را بر پا و مچ پا و پاشنه ی پا قرار دهید، و به احساساتی که در آن جا وجود دارد،، از قبیل گرما، سرما یا فشار توجه کنید. و وقتی آماده هستید توجه تان را به سمت ساق پا و زانو بیاورید، احساساتی را که در این بخش از بدنتان وجود دارد بررسی کنید. و حالا توجه خود را به قسمت بالاتر پا و لگن خود و احساساتی که در آن جا وجود دارد متمرکز کنید.

هر زمان که آماده هستید، در هنگام دم، تصور کنید که نفستان داخل بدنتان می آید و مسیری را از میان شش هاو معده ی شما طی می کند تا به پاها و انگشتان پای چپتان می رسد. و در هنگام بازدم، تصور کنید که هوا از بدنتان خارج می شود، از انگشتان پا، پا، از میان معده و شش هایتان عبور می کند و از دهان و بینی تان خارج می شود. راه درست یا غلطی برای انجام این کار وجود ندارد، فقط سعی کنید که هوا را از بدن خارج کنید، و متوجه باشید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

همان طور ک نفس می کشید، توجه خود را ب سمت پای راستتان متمرکز کنید، روی انگشتانتان تمرکز، و احساساتی را که در این قسمت دارید بررسی کنید، احتمالا متوجه رابطه ی بین انگشتانتان، یا احساسی که از تماس آن ها با زمین دارید می شوید. توجه کنید که چطور سرما یا گرما را احساس می کنند، همچنین ممکن است سوزن سوزن شوند، و شاید هم در آن ها هیچ احساسی وجود نداشته باشد. آنچه به خوبی متوجه هستید، این است که ما فقط در تلاشیم تا با بدن خود همان طور که در حال حاضر هست در ارتباط باشیم، بدون تلاش برای تغییر آن. اکنون توجه خود را بر پا و مچ پا و پاشنه ی پا قرار دهید، و به احساساتی که در آن جا وجود دارد،، از قبیل گرما، سرما یا فشار توجه کنید. و وقتی آماده هستید توجه تان را به سمت ساق پا و زانو بیاورید، احساساتی را که در این بخش از بدنتان وجود دارد بررسی کنید. و حالا توجه خود را به قسمت بالاتر پا و لگن خود و احساساتی که در آن جا وجود دارد متمرکز کنید.

هر زمان که آماده هستید، در هنگام دم، تصور کنید که نفستان داخل بدنتان می آید و مسیر را از میان شش هاو معده تان طی می کند تا به پاها و انگشتان پای چپ شما می رسد. و در هنگام بازدم، تصور کنید که هوا از بدنتان خارج می شود، از انگشتان پا، پا، از میان معده و شش هایتان عبور می کند و از دهان و بینی تان خارج می شود. راه درست یا غلطی برای انجام این کار وجود ندارد، فقط سعی کنید که هوا را از بدن خارج کنید، و متوجه باشید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

همان طور که نفس می کشید، توجه تان را بر بازوی چپ خود قرار دهید. بر انگشتان دست خود تمرکز، و احساساتی را که در آنجا دارید بررسی کنید، شاید متوجه ارتباط بین انگشتانتان، یا احساسی که در تماس با زمین دارند شوید. توجه کنید که چطور گرما یا سرما را احساس می کنند، شاید در حال سوزن سوزن شدن هستند، و شاید در کل هیچ احساسی ندارند. آنچه به خوبی متوجه هستید، این است که ما فقط در تلاشیم تا با بدن خود همان طور که در حال حاضر هست باشیم، بدون تلاش برای تغییر آن. اکنون توجه خود را بر پا و مچ پا و پاشنه ی پا قرار دهید، و به احساساتی که در آن جا وجود دارد،، از قبیل گرما، سرما یا فشار توجه کنید. و وقتی آماده هستید توجه تان را به سمت ساق پا و زانو بیاورید، احساساتی را که در این بخش از بدنتان وجود دارد بررسی کنید. و حالا توجه خود را به قسمت بالاتر پا و لگن خود و احساساتی که در آن جا وجود دارد متمرکز کنید.

هر زمان که آماده هستید، در هنگام دم، تصور کنید که نفستان داخل بدنتان می آید و مسیر را از میان شش هاو معده تان طی می کند تا به پاها و انگشتان پای چپتان می رسد. و در هنگام بازدم، تصور کنید که هوا از بدنتان خارج می شود، از انگشتان پا، پا، از میان معده و شش هایتان عبور می کند و از دهان و بینی تان خارج می شود. راه درست یا غلطی برای انجام این کار وجود ندارد، فقط سعی کنید که هوا را از بدن خارج کنید، و متوجه باشید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

این کار را به همین صورت برای نقاط باقی مانده ی بدن تکرار کنید.

در حین انجام این تمرین، اگر افکاری به سراغتان آمد، به این افکار توجه کنید و سپس به آرامی توجه خود را به سمت مشاهده ی بدنتان برگردانید.

هر زمان آماده هستید، به آرامی توجه تان را به داخل اتاق و محیط پیرامون خود برگردانید، شروع کنید به تکان دادن انگشتان دست و پایتان، و به آرامی چشم های خود را باز کنید.

نکته: این تمرین همچینین می تواند به عنوان یک تمرین گسلش برای تمرکز روی قسمتی از بدن که درد دارد استفاده شود.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

منبع: Better Living with Illness (Group Protocol) By Linsay Brassington

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «توجه آگاهی اسکن بدن»

 1. سلام مشکل در حس بدن دارم
  چون اختلال پانیک داشتم
  با تمرین حس بدن حالم وذهنم اروم شد
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   علل متعدد جسمی و روحی می تواند موجب بروز این حالت گردد مانند: اضطراب، اختلال در خون رسانی به اعصاب، کمبود ویتامین، عفونت، اختلال در ریشه های عصبی و … جهت بررسی این موضوع و پاسخ دقیق، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد. متاسفانه بدون بررسی جسمی نمی توانیم پاسخ دقیقی ارائه دهیم. توصیه می شود توسط متخصص مغز و اعصاب معاینه شوید. در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید همکاران راهنماییتان می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *