توجه آگاهی روشی برای شاد زیستن در لحظه

توجه آگاهی

پنج گام برای توجه آگاهی

شما می توانید یاد بگیرید که چطور یک لحظه ی شاد و یک احساس شادی، در هر زمان از روز بسازید.

خانه ی واقعی ما در گذشته نیست. خانه ی واقعی ما در آینده نیست. خانه ی واقعی ما در اینجا و اکنون است. زندگی فقط در اینجا و اکنون قابل دسترس است، و این خانه ی واقعی ماست.

توجه آگاهی نیرویی است که به ما در تشخیص شرایط شادی و خوشبختی که در حال حاضر در زندگی ما حضور دارند کمک می کند. لازم نیست 10 سال صبر کنید تا این خوشبختی را تجربه کنید. این شادی و خوشبختی در هر زمان از زندگی روزانه ی شما حضور دارد. کسانی از ما وجود دارند که زنده هستند اما نمی دانند که زنده اند. وقتی نفس می کشید و از تنفس خود آگاه هستید، معجزه ی زنده بودن را لمس می کنید. به این خاطر توجه آگاهی یک منبع شادی و خوشبختی است.

اکثر مردم فراموش کار هستند، آن ها واقعا در بسیاری از زمان ها در اینجا حضور ندارند. ذهن آن ها در نگرانی ها، ترس ها، خشم ها، و پشیمانی ها یشان گرفتار است، و نسبت به چیزی که در اینجا وجود دارد توجه آگاه نیستند. این حالت فراموشکاری نام دارد_ شما در اینجا هستید اما نیستید. شما در گذشته یا آینده گرفتارید. شما در لحظه ی حال حضور ندارید، این فراموشکاری است.


اگر به دنبالی راهی برای افزایش هوش و حافظه و بهبود عملکرد مغزتان هستید، دوره تقویت هوش و تقویت حافظه دکتر مصطفی امیری را از دست ندهید.

تقویت هوش


 

متضاد فراموشکاری، توجه آگاهی است. توجه آگاهی زمانی است که شما به راستی اینجا حضور دارید، هم ذهن و هم بدنتان. و در این حالت می توانید بسیاری از شرایط شادی که در شما و در اطرافتان وجود دارد را شناسایی کنید.

تمرین توجه آگاهی باید لذت بخش باشد، و نیاز به تلاش نداشته باشد. فرض کنید با گروهی از افراد در حال تماشای یک غروب آفتاب زیبا هستید. آیا شما تلاشی برای لذت بردن از غروب آفتاب زیبا می کنید؟ خیر، شما هیچ تلاشی نمی کنید، فقط از آن لذت می برید.

توجه آگاهی شادی و خوشبختی را به دنیا می بخشد. منبع دیگر خوشبختی و شادی تمرکز است. توجه آگاهی تمرکز را در خود دارد. وقتی شما از چیزی مثل یک گل آگاه هستید، و می توانید ادعا کنید که آگاه هستید، ما می گوییم شما روی آن گل متمرکز هستید. وقتی توجه آگاهی شما قدرتمند می شود، تمرکز شما نیز قدرتمند می شود، و وقتی شما کاملا متمرکز هستید، شانسی برای موفقیت و دستیابی به بینش دارید. اگر روی یک ابر تمرکز کنید، و توجه آگاهی و تمرکز شما به اندازه ی کافی باشد، می توانید به بینشی از ماهیت ابر دست یابید. شما می توانید روی یک شخص تمرکز کنید، و اگر توجه آگاهی و تمرکزتان کافی باشد، می توانید به بینش و درکی از طبیعت شخص دست پیدا کنید. شما می توانید روی خودتان، خشم، یا ترس، یا شادی، یا سلامتی خود تمرکز کنید.

هرچیزی می تواند هدف تمرکزتان قرار بگیرد، و با نیروی قدرتمند تمرکز می توانید به یک بینش عمیق در مورد هرچیز دست پیدا کنید.

فرض کنید یک فنجان چای خیلی خوب و معطر به شما داده شده، اگر ذهن شما پریشان باشد، نمی توانید از آن چای لذت ببرید. شما باید نسبت به چای توجه آگاه شوید و روی آن تمرکز کنید، تا چای واقعا معطر شود و شما را شگفت زده کند. به همین خاطر توجه آگاهی و تمرکز از منابع شادی و خوشبختی هستند. و به همین خاطر یک متخصص خوب، می داند که چطور در هر لحظه از روز لحظات شاد و احساس خوشبختی بسازد.

5 گام توجه آگاهی:

  • اولین تمرین توجه آگاهی: تنفس با توجه آگاهی

تمرین اول خیلی ساده است، اما نیرومند، در نتیجه می تواند بسیار عالی باشد. این تمرین شناخت ساده ی دم به عنوام دم و بازدم به عنوان بازدم است. در واقع به این معنی است که وقتی شما نفس خود را به داخل می برید، می دانید که این دم است. و وقتی نفستان را به بیرون می دهید می دانید که این بازدم است.

توجه آگاهی همیشه توجه آگاهانه نسبت به چیزی است. وقتی شما یک فنجان چای را با توجه آگاهی می نوشید، اسم این کار نوشیدن توجه آگاهانه است. وقتی با توجه آگاهی پیاده روی می کنید، اسم این کار پیاده روی توجه آگاهانه است. بنابراین وقتی موضوع توجه آگاهی تان نفس کشیدنتان است، فقط روی آن تمرکز می کنید. دادن نفس به داخل، دم من است، و دادن نفس به بیرون، بازدم من است. وقتی این کار را انجام می دهید، دیالوگ های ذهنی شما متوقف می شوند. به چیز دیگری فکر نمی کنید. شما تلاشی برای متوقف کردن افکارتان انجام نمی دهید، فقط توجه تان را بر تنفستان متمرکز می کنید و دیالوگ های ذهنی متوقف می شوند. این معجزه ی تمرین است. شما به گذشته و آینده فکر نمی کنید. به طرح هایتان فکر نمی کنید، زیرا توجه تان را بر تنفستان متمرکز ساخته اید.

  • دومین تمرین توجه آگاهی: تمرکز

تمرین دوم به این صورت است که وقتی نفستان را به داخل می دهید، آن را از آغاز تا پایان دنبال کنید. در این حالت اگر تنفس شما 3 یا 4 ثانیه طول بکشد توجه آگاهی شما نیز 3یا 4 ثانیه طول می کشد. زمانی که نفسم را به داخل می دهم آن را تا پایان دنبال می کنم. همچنین وقتی نفسم را به بیرون می دهم آن را تا پایان دنبال می کنم، ذهن من همیشه با آن است. بنابراین، توجه آگاهی بی وقفه وجود دارد، و کیفیت تمرکزتان افزایش می یابد. اگر این کار را مدام ادامه دهید و تکرار کنید، تنفستان به طور طبیعی عمیق تر و آهسته تر، و هماهنگ تر و آرام تر می شود. و نیازی نیست برای آن تلاشی کنید_ به صورت طبیعی اتفاق می افتد.( در صورت تمرین)

  • سومین تمرین توجه آگاهی: آگاهی از بدنتان

این تمرین ساده است، اما تاثیر وحدت ذهن و بدن عالیست. در زندگی روزانه ما به ندرت در چنین وضعیتی(وحدت ذهن و بدن) هستیم. بدنمان در اینجا حضور دارد اما ذهنمان جای دیگری است. ذهن ما در گذشته یا آینده، در پشیمانی ها، غم ها، ترس ها، یا بلاتکلیفی ها گرفتار است، و به هر حال در اینجا حضور ندارد. کسی را تصور کنید که در خانه حضور دارد، اما ذهن او آن جا نیست. ذهن او درگیر آینده و طرح هایش است، و بنابراین در آن جا و برای بچه ها و همسرش نیست. شما می توانید به او بگویید:”کسی خانه نیست؟” و به او کمک کنید تا ذهنش را به بدنش برگرداند.

بنابراین تمرین سوم آگاه شدن از بدنتان است. “در حالی که نفسم را به داخل می دهم، از بدنم آگاه هستم.”  وقتی شما تنفس توجه آگاهانه را تمرین می کنید، کیفیت دم و بازدم تان افزایش می یابد. نفس کشیدنتان آرام تر و هماهنگ تر می شود، و اگر به این تمرین ادامه دهید این آرامش و هماهنگی در بدن تان نفوذ می کند.

  • چهارمین تمرین توجه آگاهی: رهایی از تنش

تمرین بعدی رهایی از تنش در بدن است. وقتی شما از بدنتان آگاه می شوید، متوجه می شوید که تنش ها و دردهایی در بدنتان وجود دارد. تنش و درد برای مدت زیادی انباشته و باعث رنجش بدن می شوند. بنابراین یادگیری درباره ی اینکه چطور از تنش در بدن رها شویم اهمیت دارد.

شما می توانید برای رهایی از تنش تکنیک های آرمیدگی و آرمیدگی عمیق را در حالت نشسته یا درازکش تمرین کنید. زمانی که در حال رانندگی هستید، ممکن است متوجه تنش در بدنتان شوید. در این حالت شما مشتاق رسیدن هستید بدون اینکه از زمانی که صرف رانندگی می کنید لذت ببرید. وقتی به یک چراغ قرمز می رسید، می خواهید سریع تر سبز شود تا به مقصد برسید. در حالی که می توانید از این فرصت استفاده کنید، به صندلی تکیه دهید و آرام شوید_ 10 ثانیه از چراغ قرمز را برای تمرین تنفس توجه آگاهانه و رهایی از تنش بدن استفاده کنید.

بنابراین دفعه ی بعد که پشت چراغ قرمز ایستادید، به صندلی تکیه دهید و تمرین چهارم را تمرین کنید:” درحالی که نفسم را به داخل می دهم، از بدنم آگاهم. در حالی که نفسم را به بیرون می دهم، از تنش در بدنم رها می شوم.”

  • پیاده روی همراه با مراقبه

وقتی شما تنفس توجه آگاهانه راتمرین می کنید، از آن آگاه می شوید و لذت می برید. بدون تلاش. همین موضوع در مورد پیاده روی توجه آگاهانه نیز صدق می کند. هر گام لذت بخش است. هر گام به شما کمک می کند تا شگفتی های زندگی را لمس کنید. در هنگام پیاده روی به همراه مراقبه نیازی نیست هیچ تلاشی کنید. شما در اینجا به همراه بدن و ذهنتان حضور دارید. شما کاملا زنده هستید، کاملا در اینجا و اکنون حاضرید. با هر گام، شگفتی های زندگی که در اطرافتان وجود دارد را لمس می کنید. وقتی شما این چنین پیاده روی می کنید، هر گام شادی و آرامش می آورد، چرا که هر گام یک معجزه است.

معجزه ی واقعی پرواز یا راه رفتن روی آتش نیست. معجزه ی واقعی راه رفتن روی زمین است، و شما در هر زمان می توانید این معجزه را انجام دهید. فقط کافیست ذهنتان را به بدنتان بازگردانید، زنده شوید، و معجزه ی راه رفتن روی زمین را انجام دهید…


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *