تفاوت بین کابوس های شبانه و ترس های شبانه چیست ؟

کابوس 4

 

 

ایا تا به حال اتفاق افتاده که کودکتان ناگهان از خواب بپرد و در حالی که گریه میکند به سمت شما بدود ؟شاید خیلی ها تجربه ی چنین اتفاقی را داشه باشند ولی همانطور که میدانید ارام کردن کودک و برگرداندن او به رختخوابش کاری دشوار است زیرا همچنان صحنه های کابوس را به یاد میاورد و وحشت میکند .

کابوس شبانه چیست ؟

کابوس ها و یا خواب هاس ترسناک معمولا در کودکانبروز میکنند  و در هنگام صبح رخ میدهد که چشمان فرد به سرعت در طی خواب حرکت میکنند .

کابوس میتواند نشانه ای از نگرانی های روزانه فرد و یا مواردی ثبت شده در ضمیر ناخوادگاه وی باشد که در هنگام شب بروز میکند .

[divider]

کابوس شبانه یا ترس شبانه ؟

کابوس هاس شبانه زمانی رخ میدهند که فرد در مرحله خواب عمیق است و ناگهان بیدار میشود .در این حالت ذهن فرد خواب است ولی بدن او نیمه خواب است و حالتهای صورت وی نیز تغییر میکنند .

در این حالت ممکن است فرد جیغ بکشد و یا اطرافیان خود را به درستی نشناسد .

nightmares

کابوس شبانه در زیرگروه خواب عمیق قرار میگیرند و ربطی به مرحله ای از خواب با حرکات سریع چشم ندارند .

ترس های شبانه بیشتر در کودکان 11 تا 12 سال دیده میشود .ترس های شبانه معمولا یک تا دو ساعت پس از به خواب رفتن ایجاد میشوند .

ترس های شبانه همانند کابوس های شبانه خطرناک نیستند و اثار روانی جدی ندارند .

[divider]

چگونه کودک خود را ارام کنم ؟

 

در صورتی که کودک شما کابوس دیده باشد ,بهتر است که در کنار انها بمانید تا زمانی که کودکتان ارام شود و بتواند بخوابد .روز بعد میتوانید با او درباره کابوس و ترس هایش صحبت کنید

در صورتی که کودک شما مبتلا به ترس های شبانه باشد ,بین حالت خواب و بیداری به سر میبرد بنابراین شما باید از امنیت کامل خانه اطمینان حاصل نمایید زیرا ممکن است کودکتان خوابگرد شود .در ها و پنجره های خانه  را محکم ببندید و کودک خود را بروی زمین بخوابانید .

کابوس 5

معمولا کودک پس از چند دقیقه ارام میشود و به خواب میرود .

[divider]

ایا میتوان از کابوس های شبانه و ترس های شبانه پیشگیری کرد ؟

در صورتی که کودک شما کابوس میبیند ,بهتر است که پیش از خواب ساعاتی را با او بگذرانید و با هم کتاب بخوانید .همچنین اجازه ندهید که فرزندتان قبل از خواب وقت خود را صرف  برنامه های نامناسب یا ترسناک و یا بازی های مهیج نماید .

برای کودکان یک ساله یا بیشتر ,از مصرف خوراکی و اشامیدنی یک ساعت پیش از خواب بپرهیزید .

در صورنی که کودکتان مبتلا به ترس های شبانه است ,باد بدانید که سرماخوردگی این وضعیت را بدتر میسازد پس از سلامت کودکتان اطمینان حاصل کنید .

در صورتی که این کابوس ها هر شب راس ساعت مشخصی رخ میدهند ,میتوانید 15 دقیقه پیش از ان کودکتان را بیدار کنید .این راه حل بسیار موثر است و میتواند به کلی کابوس های شبانه را از بین ببرد .

[divider]

راه چاره چیست؟

در صورت وجود این علائم بهتر است که به پزشک مراجعه نمایید :

  • اگر کابوس ها خطرناک و  متداول باشند 
  • اگر کابوس ها در سنی نامتعارف رخ دهند 
  • در صورتی که بر عملکرد کودک شما درطی روز موثر باشند .

[divider]

[divider]

نگارنده :فرحناز ال احمد

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا     


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *