تفاوت بین کابوس های شبانه و ترس های شبانه چیست ؟

کابوس 4

 

 

ایا تا به حال اتفاق افتاده که کودکتان ناگهان از خواب بپرد و در حالی که گریه میکند به سمت شما بدود ؟شاید خیلی ها تجربه ی چنین اتفاقی را داشه باشند ولی همانطور که میدانید ارام کردن کودک و برگرداندن او به رختخوابش کاری دشوار است زیرا همچنان صحنه های کابوس را به یاد میاورد و وحشت میکند .

کابوس شبانه چیست ؟

کابوس ها و یا خواب هاس ترسناک معمولا در کودکانبروز میکنند  و در هنگام صبح رخ میدهد که چشمان فرد به سرعت در طی خواب حرکت میکنند .

کابوس میتواند نشانه ای از نگرانی های روزانه فرد و یا مواردی ثبت شده در ضمیر ناخوادگاه وی باشد که در هنگام شب بروز میکند .

[divider]

کابوس شبانه یا ترس شبانه ؟

کابوس هاس شبانه زمانی رخ میدهند که فرد در مرحله خواب عمیق است و ناگهان بیدار میشود .در این حالت ذهن فرد خواب است ولی بدن او نیمه خواب است و حالتهای صورت وی نیز تغییر میکنند .

در این حالت ممکن است فرد جیغ بکشد و یا اطرافیان خود را به درستی نشناسد .

nightmares

کابوس شبانه در زیرگروه خواب عمیق قرار میگیرند و ربطی به مرحله ای از خواب با حرکات سریع چشم ندارند .

ترس های شبانه بیشتر در کودکان 11 تا 12 سال دیده میشود .ترس های شبانه معمولا یک تا دو ساعت پس از به خواب رفتن ایجاد میشوند .

ترس های شبانه همانند کابوس های شبانه خطرناک نیستند و اثار روانی جدی ندارند .

[divider]

چگونه کودک خود را ارام کنم ؟

 

در صورتی که کودک شما کابوس دیده باشد ,بهتر است که در کنار انها بمانید تا زمانی که کودکتان ارام شود و بتواند بخوابد .روز بعد میتوانید با او درباره کابوس و ترس هایش صحبت کنید

در صورتی که کودک شما مبتلا به ترس های شبانه باشد ,بین حالت خواب و بیداری به سر میبرد بنابراین شما باید از امنیت کامل خانه اطمینان حاصل نمایید زیرا ممکن است کودکتان خوابگرد شود .در ها و پنجره های خانه  را محکم ببندید و کودک خود را بروی زمین بخوابانید .

کابوس 5

معمولا کودک پس از چند دقیقه ارام میشود و به خواب میرود .

[divider]

ایا میتوان از کابوس های شبانه و ترس های شبانه پیشگیری کرد ؟

در صورتی که کودک شما کابوس میبیند ,بهتر است که پیش از خواب ساعاتی را با او بگذرانید و با هم کتاب بخوانید .همچنین اجازه ندهید که فرزندتان قبل از خواب وقت خود را صرف  برنامه های نامناسب یا ترسناک و یا بازی های مهیج نماید .

برای کودکان یک ساله یا بیشتر ,از مصرف خوراکی و اشامیدنی یک ساعت پیش از خواب بپرهیزید .

در صورنی که کودکتان مبتلا به ترس های شبانه است ,باد بدانید که سرماخوردگی این وضعیت را بدتر میسازد پس از سلامت کودکتان اطمینان حاصل کنید .

در صورتی که این کابوس ها هر شب راس ساعت مشخصی رخ میدهند ,میتوانید 15 دقیقه پیش از ان کودکتان را بیدار کنید .این راه حل بسیار موثر است و میتواند به کلی کابوس های شبانه را از بین ببرد .

[divider]

راه چاره چیست؟

در صورت وجود این علائم بهتر است که به پزشک مراجعه نمایید :

  • اگر کابوس ها خطرناک و  متداول باشند 
  • اگر کابوس ها در سنی نامتعارف رخ دهند 
  • در صورتی که بر عملکرد کودک شما درطی روز موثر باشند .
[divider] [divider]

نگارنده :فرحناز ال احمد

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا     


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - تفاوت بین کابوس های شبانه و ترس های شبانه چیست ؟

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: