تغذیه صحیح در مدارس (1)

 

تغدیه

تغذیه کودکان در سنین مدرسه بسیار مهم است، زیرا انرژی لازم برای فعالیت جسمی و فکری کودکان از این طریق فراهم شده و اگر مواد غذایی لازم بشکل متعادل و متنوع به کودک برسد بیشترین بازدهی را خواهند داشت.

 

دانش آموزان در طول خواب شبانه مدت زمان زیادی غذا میل نکرده و مسلما صبح قند خونشان افت کرده و لازم است حتما قبل از رفتن به مدرسه صبحانه کاملی میل کنند. دانش آموزانی که بدون صبحانه به مدرسه می روند اصولا خسته، خواب آلود، کسل و بدون تمرکز بوده و نمی توان انتظار یادگیری خوب از آنها داشت.

 

میان وعده مدرسه کودک علاوه بر سالم و کافی بودن باید مورد علاقه کودک باشد تا با میل آن را بخورد، از طرفی سبک باشد.

 

یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت شود و علاقه دانش آموز را به میان وعده زیاد می کند نوع چیدمان و هنر مادر در چشم نوازی است. انتخاب ظرف های زیبا و رنگارنگ و از طرفی میان وعده ای که هنرمندانه لقمه شود و یا در ظرف قرار گیرد در ایجاد حس خوب بسیار موثر است.

 

بسیاری از مادران از عدم پذیرش میان وعده خانگی توسط محصلین گله کرده و از علاقه آنها به فست فود، غذاهای عرضه شده در بوفه مدرسه و انواع چپس و پفک می گویند. توجه به چند نکته برای رفع این موضوع مهم است:

 

  • علایق کودک خود را بشناسید و در رفع نیازهای روحی و جسمی او بکوشید.

 

  • هرگز کودک خود را بابت نخوردن مواد غذایی بازخواست نکرده و تهدید نکنید.

 

  • بگذارید در انتخاب ظرف غذا و نوع غذای خانگی که به مدرسه میبرد مشارکت کند.

 

  • هیچ گاه از سیستم پاداش دهی برای خوردن غذای مدرسه استفاده نکنید و در کل غذا را نیز پاداشی برای اعمال خوب کودک به اون معرفی ننمایید. خصوصا در مورد غذاهای با ارزش تغذیه ایی پایین

 

  • کودک را با همسالانش مقایسه ننمایید.

 

  • غذاهای بی ارزش را خریداری نکنید و در دسترس کودک قرار ندهید.

 

  • گروههای غذایی و لزوم مصرف آن را شناخته و به کودک آموزش دهید.

 

  • نهایتا برای کودک خود وقت بگذارید و غذای سالم و متنوع برای میان وعده به اون بدهید.

 

مریم عمادی

  • مریم عمادی
  • مشاور تغذیه و رژیم درمانی

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - تغذیه صحیح در مدارس (1)

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: