تشخیص سندروم تونل کارپال یا تونل مچ دست

سندروم تونل مج دست0

دستورالعمل های جدید تایید شده توسط آکادمی جراحان ارتوپدی امریکا (AAOS) به استفاده از سابقه بیمار و معاینه کامل فیزیکی و تست های تشخیصی خاص برای تشخیص بهتر سندروم تونل کارپ یا تونل مچ دست (CTS) توصیه می کند. این بیماری شامل بی حسی و درد در مچ دست است که بیشتر خانم ها به آن دچار می شوند. بنا به برخی شواهد و یافته ها، استفاده از MRI برای تشخیص توصیه نمی شود.

برخی محققان و جرحان در این زمینه می گویند یک معاینه جسمی برای تشخیص قطعی سندروم تونل دچ دست یا CTS کافی نیست. دستورالعمل ها باید به پزشک ها کمک کنند تا مشکل CTS را راحت تر و بدون نیاز به آزمایش های بیشتر انجام دهند. به این معنا که درمانی که براساس شواهد است، می تواند زودتر و با احتمال موفقیت بیشتری آغاز شود.

با شواهدی قوی، این دستورالعمل ها بیان می کنند که تنار آتروفی یا توده عضلانی تقلیل یافته انگشت شست با CTS در ارتباط است؛ با این حال عدم وجود تنار آتروفی برای رد کردن CTS کافی نیست. به علاوه این دستورالعمل ها توصیه می کنند که یک نتیجه مجزا از آزمایش ها و معاینات انجام شده (مانند آزمایش عضلانی، آزمایش فشارهای عصبی و غیره) و یا سابقه پزشکی و اطلاعات فردی ( جنسیت، قومیت، سن، BMI و غیره)برای تایید تشخیص CTS کافی نیست.

شواهد نشان می دهند که ورزش و فعالیت بدنی باعث کاهش خطر بروز CTS می شود. عواملی که خطر بروز این مشکل را افزایش می دهند، عبارتند از: چاقی و به میزان کمتر وضعیت پیش از یائسگی، آرتریت روماتوئید، عوامل روانی و اجتماعی، باغبانی، فعالیت دست، کار با کامپیوتر، ارتعاش، التهاب تاندون و انجام کارهای قدرتی.

برای درمان CTS مصرف اسپلینت، استروئیدها (خوراکی یا تزریقی)، استفاده از ژل کتوپروفن فونوفرزدر و مغناطیس درمانی توصیه می شود. شواهد محدودی برای تایید روش آلتراسوند یا لیزر درمانی برای درمان CTS وجود دارد.

دستورالعمل های درمانی در صورت لزوم جراحی برای آزاد کردن رباط عرضی مچ دست –گروه قوی از بافت همبند که قسمت بالای ساختار مچ دست را پوشش می دهند – را توصیه می کنند که علائم CTS را بهبود بخشیده و باعث بهبود عملکرد دست می شود. هیچگونه شواهدی نیز در مورد تایید بر نظارت ها و درمان های پس از جراحی وجود ندارد.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *