تست خواب | هزینه تست خواب | بهترین مرکز پلی سومنوگرافی | متخصص تست خواب

پلی سومنوگرافی یا تست خواب چطور انجام می‌شود؟

 

پلی سومنوگرافی
مردی در حال انجام پلی سومنوگرام

یک پلی سومنوگرام یا تست بررسی خواب تستی است که فعالیت‌های ویژه (خاص) فیزیکی شما را در طی خواب بوسیله دستگاه پیشرفته کامپیوتری ثبت میکند.

اطلاعات ثبت شده نهایتا تبدیل به اطلاعاتی میشوند که متخصص اختلالات خواب آن را آنالیز میکند تا بفهمد شما دچار نوعی اختلال خواب هستید یا خیر و اگر اختلال خواب دارید، نوع آن چیست؟

چهار نوع تست خواب داریم:

  1. پلی سومنوگرافی در طول خواب، یک نوع از بررسی کمیت و کیفیت خواب است که فعالیت‌های گوناگونی مانند الگوی دم و بازدم، میزان اکسیژن گلبول‌های قرمز خون، ریتم قلبی، و حرکات دست و پا را در وقت خواب ثبت میکند.
  2. تست بازشناسی (تشخیص) تاخیری چند گانه خواب در طی روز (MSLT) برای بازشناسی (تشخیص) حمله خواب (نارکولپسی) و مقدار گیری میزان خواب آلودگی روزانه استفاده میشود. این آزمون سرعت به خوابیدن (خواب رفتن) شما را در یک محیط ساکت را بررسی میکند.همچنین این آزمون سرعت و شمار دفعاتی که شما وارد فاز REM در حین خواب می‌شوید را اندازه گیری می‌کند.برای اعتماد به دقت یافته‌ها، این آزمون در بامداد روز پس از انجام تست پلی سومنوگرافی شبانه انجام میشود.
  3. ارزیابی پلی سومنوگرافی و تنظیم فشار سی پپ (CPAP Titration) در طول دو شب در شب اول شما تحت ارزیابی کامل و بررسی‌های تشخیصی قرار می‌گیرید.چنانچه آپنه در حین خواب وجود داشته باشد، شب دوم هم برای گزینش احتیاج به درمان با ماسک شبانه سی پپ (فشار مثبت دائمی هوا) به کلینیک خواب مراجعه میکنید.CPAP دستگاهی است که از طریق ماسک‌های خاصی که برای بینی طراحی شده اند، هوا را به درون مجراهای هوایی شما می‌فرستد.
  4. ارزیابی پلی سومنوگرافی و تنظیم فشار سی پپ (CPAP Titration) در یک شب : این آزمون زمانی انجام میشود که آپنه در حین خواب میانه تا شدیدی وجود دارد و یا شک قوی به آپنه در حین خواب در ساعت‌های نخستین تست وجود داشته باشد.در این حالت نیمه‌ی دوم شب برای تنظیم فشار سی پپ (CPAP Titration) و درمان آپنه استفاده خواهد شد.

از تست خواب چه چیزی انتظار داریم

در شبی که مقرر شده است تست خواب شما انجام پذیرد، شما به یک اتاق خصوصی در یک کانون خواب یا مرکز درمانی می‌روید.

در نزدیکی اتاق یک کانون مانیتورینگ وجود دارد و اپراتورهای تست خواب شما را در موقع خواب تان ارزیابی خواهند کرد.

امکان دارد تجهیزاتی که به شما وصل می‌شوند ناراحت‌کننده به نظر برسند.

ولی اغلب اشخاص زمانی بعد با اندکی دشواری به خواب می‌روند.

اقدامات قبل از تست خواب

فرد لیست دواهای مصرفی خود را بایست به متخصص اختلالات خواب ارائه دهد تا در صورت لزوم برخی از داروها را قطع کند.

بعضی از داروها را که میتواند به خواب فرد کمک کند، میتواند ایجاد میشود.

قبل از تست خواب دوش بگیرید و سر و بدنتان را با صابون و شامپو تمیز کنید چون چربی روی پوست باعث کاهش کیفیت تست خواب شما خواهد شد.

شیوه انجام تست خواب

در تست خواب الکترودهایی روی سر فرد مراجعه کننده نصب میشود.

ثبت کننده‌های میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون و سنسورهایی که به گرمی حساسیت دارند، توانایی دارند گذرگاه عبور هوا را بازشناسی نمایند نیز در قسمت پایینی بینی نصب میشود.

همینطور ابزاری که میزان فشار هوای جاری در بینی را اندازه گیری میکند نیز نصب میگردد.

میکروفن کوچکی نیز برای ضبط خر خر  و خروپف‌های حین خواب نصب میشود.

در جایگاهها (ی) پیشرفته‌تر ابزاری که از روی پوست میتواند میزان دی اکسید کربن را از روی رگهای پوست مقدار گیری کند، استفاده میشود دو کمربند روی شکم و سینه برای آشکار کردن حرکات تنفسی شکم و سینه و ریتم و هماهنگی آن‌ها نصب میشود تا در صورت توقف سعی تنفسی، آن را نمایش دهنخد.

سنسورهایی روی ماهیچه‌ها (عضلات) چانه به منظور اندازه گیری میزان تن ماهیچه‌ای (عضلانی) هنگام خواب نصب میشود.

هم چنین سنسورهایی روی دست و پا به منظور اندازه گیری میزان جنبش این ماهیچه‌ها (عضلات) در هنگام خواب نصب میشود.

اینگونه دستگاهها بگونه‌ای طراحی شده است که فرد بیمار را اذیت نمی‌کند تا خواب طبیعی داشته باشد.

تکنسین تا بامداد، خواب و فعالیت‌های مغزی را با بکارگیری نوار مغزی ثبت میکند که در حقیقت بازشناسی (تشخیص) مراحل خواب و میزان عبور و مرور هوای تنفسی از روی حرکات شکم و سینه ثبت میشود.

میزان افت، اشباع اکسیژن شریانی و عبور و مرور هوا از مجاری تنفسی ثبت میشود.

این آزمون برای بازشناسی (تشخیص) انواع اختلالات خواب بسیار دقیق می‌باشد.

در بعضی موارد تست دارای دو بخش می‌باشد.

در نیمه اول تست وضعیت طبیعی فرد بیمار مقدار گیری میشود و در نیمه دوم، به کمک دستگاه فشار مثبت هوایی یا همان CPAP هوا را با فشار وارد مجاری تنفسی میکند که برای گزینش فشار مناسب با وقفه تنفسی هر فرد بیمار استفاده میشود.

بدین صورت که سیستم به فرد بیمار متصل شده و فشاری از طریق آن به فرد بیمار وارد میشود.

این فشار‌ها بیشتر کرده میشود تا متوجه بشوند که در کدام فشار شاهد وقفه‌های تنفسی نیستند که در حقیقت این فشار مرجعی برای گزینش فشار دستگاهی است که فرد بیمار می‌خواهد در خانه استفاده نماید.

در صورت بازشناسی (تشخیص) وقفه‌های تنفسی انسدادی در این بیماران با توجه به وضعیت و شرایط انها سیستم دمنده با فشار مثبت (CPAP) به آن‌ها داده میشود که یا خریداری کنند یا توسط سازمان‌های بیمه گر در اختیار بیماران در جهان قرار میگیرد.

فرد بیمار موظف است هر شب این سیستم را تا بامداد استفاده نماید.

این روش ساده‌ای می‌باشد و فقط بیماران بایست به آن عادت کنند.

چنانچه وقفه‌های تنفسی در حین خواب ادامه پیدا کند احتمال مرگ را برای فرد بهمراه دارد.

در حالیکه روش درمان آسان (ساده) می‌باشد و کسانی که از خروپف یا وقفه‌های انسدادی تنفس هنگام خواب شکایت دارند بایست به کلینیکها و مراکز مداوای بیماران برای بازشناسی (تشخیص) و درمان اختلال خواب سر بزنند.


تجهیزاتی که در تست خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند

تست بررسی خواب

الکترود‌های دارای صفحات چسبنده به صورت شما وصل می‌شوند، همچنین به پوست سر، سینه و اندام هایتان، آن‌ها سیگنال‌های الکتریکی را ارسال می‌نمایند که بوسیله مغز شما و حرکات ماهیچه‌ها (عضلات) شما ساخته شده اند و به تجهیزات مونیتور کننده می‌رسند.

زمانیکه شما خوابیده اید، این پیام‌ها به صورت دیجیتالی ثبت می‌شوند.

این گیرنده‌ها تکاپو (فعالیت) مغز، تپش قلب، ریتم قلبی و فشار خون را ثبت میکنند.


تست‌ها و تجهیزات دیگر

  • (EEG) الکتروانسفالوگرام به منظور اندازه گیری وثبت تکاپو (فعالیت) الکتریکی مغز
  • گیرنده‌های جریان هوای بینی برای ثبت جریان هوا
  • (EKG) الکترو کاردیوگرام برای ثبت تپش وریتم قلب
  • (EOG) الکترواکولو گرام برای ثبت نمودن حرکات چشماین فعالیت‌ها برای گزینش مراحل فاز‌های خواب ارزش (اهمیت) دارند، به ویژه‌ای در خواب رم (مرحله خواب با حرکات سریع چشم‌ها) که حرکات چشم فراوان است.
  • EMG الکترو میو گرام برای ثبت حرکات ماهیچه‌ها (عضلات) مانند پرش‌های ماهیچه‌ای (عضلانی) صورت، فشار دادن دندان‌ها رویهم و حرکات پااین آزمون همچنین برای گزینش خواب رم (مرحله خواب با حرکات سریع چشم‌ها) استفاده میشود.

هزینه تست خواب

این تست مورد پوشش اغلب بیمه ها نمی باشد و هزینه آن بستگی به نوع و کیفیت دستگاه و مراکز خصوصی و دولتی دارد. البته برخی بیمه های خصوصی این تست را پوشش می دهند. تست خواب با بالاترین کیفیت کشور در مرکز تست خواب جایروس انجام می شود.  این مرکز تنها مرکزی است که در آن تست خواب بصورت دستی و دقیق توسط جندین متخصص اختلالات خواب خوانده و تفسیر می شود.


در تست خواب موارد زیر بررسی می شود

 

سطوح اکسیژن خون
امواج مغزی (eeg)
الگو و مقدار تنفس
موقعیت بدن در طی خواب
حرکات چشم
ضربان قلب و ریتم قلب
حرکات پا و دست
مراحل خواب
خروپف و صدای بلند هنگام خواب
حرکات غیر معمول یا رفتارهای غیر عادی در خواب


برخی از اختلالات خواب که با پلیسومنوگرافی قابل بررسی و تشخیص هستند

 

بروکسیسم (دندان قروچه)
آپنه مرکزی خواب
اختلالات خواب و بیداری و اختلالات ریتم شبانه روزی
آپنه خواب پیچیده (و یا مخلوط)
هیپرسومنی ایدوپاتیک (پرخوابی بدون دلیل مشخص)
نارکولپسی
آپنه انسدادی خواب

اختلال حرکتی اندام دوره ای (plmd)
اختلال رفتاری خواب رم (rbd)
پاراسومنیا مانند راه رفتن در خواب

این لیست جامع نیست و بسیاری از اختلالات خواب با این تست قابل تشخیص است.


مرکز تخصصی اختلالات خواب جایروس قویترین مرکز بررسی و درمان اختلالات خواب در کشور است

 

3.3 6 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
8 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous

امتیاز بینندگان:3 ستاره

روشنک

باعرض سلام وخسته نباشید.من الان چندسالی است که هم مشکل خواب دارم وهم سردردای شدید.دکترمغزواعصاب رفتم.ودارومیخورم تابتونم بخوابم.وسردردم باداروگاهی خوبه گاهی خوب نیست.اگردارونخورم به هیچ وجه نمیتونم بخوابم.وسردرد نداشته باشم.خواستم بدونم کلینیک شماچه کمکی میتونه به من بکنه.یعنی درمانی هست برایاینکه این مشکل برطرف بشه.وداروهمیشه استفاده نشه.میشه کلا راهنماییم کنید.چکارمیشه کردوچکارکنم.وهزینه هاتون به چه صورت؟من نیازبه تست خواب دارم.من بیمه تکمیلی پارسیان دارم وتامین اجتماعی میتونم ازین بیمه استفاده کنم یانه.ممنون میشم پاسخ بدید

با سلام
نیاز به بررسی های تشخیصی و بالینی توسط دکتر امیری می باشد و بعد از آن مشخص میشود که آیا نیاز به تست خواب دارید یا خیر ؟ و یا کدام یک از روش های دارویی و یا غیردارویی برای شما میتواند موثر باشد .

هادی

سلام. من درخواب دچار تشنج میشوم. خودم هیچیزی متوجه نمیشم. یکی دوبار وقتی بید شدم دیدم در بیمارستانم. خودم چیزی متوجه نمیشم ولی وقت به حال عادی برگردم سرم درد میکنه و دیگران برام تعریف میکنه که چی اتفاق افتاد. لطفا راهنمایم کنید اطرافیانم و علی الخصوص مادرم خیلی رنج مییبره از بابت این قضیه.

سلام؛ مشکل شما حتما باید توسط متخصص اختلالات خواب بررسی شود. زیرا ممکن است باعث آسیب شود. نگران نباشید درمان برای این مشکل بسیار پیچیده نخواهد بود؛ فقط اگر به متخصص مربوطه مراجعه کنید.
اگر تهران تشریف دارید برای آقای دکتر حامد امیری فرد نوبت ویزیت تهیه فرمایید. سپاس

nazi

من قبلا خوابم عالی بود حتی تا ده یازده صبحم میخوابیدم بازم ساعت چهار باز خوابم میبرد شبم راحت می خوابیدم ولی یه مدت افسردگی گرفتم کلا سیستم خوابم به کل بهم ریخت نه ظهر میخوابم نه شب. روزی چهارتا آلپروزولام میخورم باز بیخوابم

سلام
احتمال داره که شما هنوز افسردگی تان کامل خوب نشده ، چون از یکی از علائم افسردگی، اختلال در خواب فرد می باشد .
نیاز است که حتما تحت نظر پزشک مربوطه داروهایتان تنظیم و یا تغییر داده شود .

8
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x