سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

تست خواب | هزینه تست خواب | بهترین مرکز تست خواب | متخصص تست خواب

همه چیز در مورد تست خواب یا پلی سومنوگرافی

پلی سومنوگرافی یا تست خواب چطور انجام می شود؟

پلی سومنوگرافی

یک پلی سومنوگرام یا تست بررسی خواب تستی است که فعالیت‌های ویژه (خاص) فیزیکی شما را در طی خواب بوسیله دستگاه پیشرفته کامپیوتری ثبت میکند.

اطلاعات ثبت شده نهایتا تبدیل به اطلاعاتی میشوند که متخصص اختلالات خواب آن را آنالیز میکند تا بفهمد شما دچار نوعی اختلال خواب هستید یا خیر و اگر اختلال خواب دارید , نوع آن چیست؟

چهار نوع تست خواب داریم:

 1. پلی سومنوگرافی در طول خواب، یک رسیدگی (بررسی) اساسی و مهم برای خواب است که فعالیت‌های گوناگونی مانند الگوی دم و بازدم، میزان اکسیژن گلبول‌های قرمز خون، ریتم قلبی، و حرکات دست و پا را در وقت خواب ثبت میکند.
 2. تست بازشناسی (تشخیص) تاخیری چند گانه خواب در طی روز (MSLT) برای بازشناسی (تشخیص) حمله خواب (نارکولپسی) و مقدار گیری میزان خواب آلودگی روزانه استفاده میشود. این آزمون سرعت به خوابیدن (خواب رفتن) شما را در یک محیط ساکت را بررسی میکند.همچنین این آزمون سرعت و شمار دفعاتی که شما وارد فاز REM در حین خواب می‌شوید را اندازه گیری می کند.برای اعتماد به دقت یافته‌ها، این آزمون در بامداد روز پس از انجام تست پلی سومنوگرافی شبانه انجام میشود.
 3. ارزیابی پلی سومنوگرافی و تنظیم فشار سی پپ (CPAP Titration) در طول دو شب در شب اول شما تحت ارزیابی کامل و بررسی‌های تشخیصی قرار می‌گیرید.چنانچه آپنه در حین خواب وجود داشته باشد، شب دوم هم برای گزینش احتیاج به درمان با ماسک شبانه سی پپ (فشار مثبت دائمی هوا) به کلینیک خواب مراجعه میکنید.CPAP دستگاهی است که از طریق ماسک‌های خاصی که برای بینی طراحی شده اند، هوا را به درون مجراهای هوایی شما می‌فرستد.
 4. ارزیابی پلی سومنوگرافی و تنظیم فشار سی پپ (CPAP Titration) در یک شب : این آزمون زمانی انجام میشود که آپنه در حین خواب میانه تا شدیدی وجود دارد و یا شک قوی به آپنه در حین خواب در ساعت‌های نخستین تست وجود داشته باشد.در این حالت نیمه‌ی دوم شب برای تنظیم فشار سی پپ (CPAP Titration) و درمان آپنه استفاده خواهد شد.

از تست خواب چه چیزی انتظار داریم

در شبی که مقرر شده است تست خواب شما انجام پذیرد، شما به یک اتاق خصوصی در یک کانون خواب یا مرکز درمانی می‌روید.

در نزدیکی اتاق یک کانون مانیتورینگ وجود دارد و اپراتورهای تست خواب شما را در موقع خواب تان ارزیابی خواهند کرد.

امکان دارد تجهیزاتی که به شما وصل می‌شوند ناراحت کننده به نظر برسند.

ولی اغلب اشخاص زمانی بعد با اندکی دشواری به خواب می‌روند.

اقدامات قبل از تست خواب

فرد لیست دواهای مصرفی خود را بایست به متخصص اختلالات خواب ارائه دهد تا در صورت لزوم برخی از داروها را قطع کند.

بعضی از داروها را که میتواند به خواب فرد کمک کند، میتواند ایجاد میشود.

قبل از تست خواب دوش بگیرید و سر و بدنتان را با صابون و شامپو تمیز کنید چون چربی روی پوست باعث کاهش کیفیت تست خواب شما خواهد شد.

شیوه انجام تست خواب

در تست خواب الکترودهایی روی سر فرد مراجعه کننده نصب میشود.

ثبت کننده‌های میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون و سنسورهایی که به گرمی حساسیت دارند، توانایی دارند گذرگاه عبور هوا را بازشناسی نمایند نیز در قسمت پایینی بینی نصب میشود.

همینطور ابزاری که میزان فشار هوای جاری در بینی را اندازه گیری میکند نیز نصب میگردد.

میکروفن کوچکی نیز برای ضبط خر خر  و خروپف های حین خواب نصب میشود.

در جایگاهها (ی) پیشرفته‌تر ابزاری که از روی پوست میتواند میزان دی اکسید کربن را از روی رگهای پوست مقدار گیری کند، استفاده میشود دو کمربند روی شکم و سینه برای آشکار کردن حرکات تنفسی شکم و سینه و ریتم و هماهنگی آن‌ها نصب میشود تا در صورت توقف سعی تنفسی، آن را نمایش دهنخد.

سنسورهایی روی ماهیچه‌ها (عضلات) چانه به منظور اندازه گیری میزان تن ماهیچه‌ای (عضلانی) هنگام خواب نصب میشود.

هم چنین سنسورهایی روی دست و پا به منظور اندازه گیری میزان جنبش این ماهیچه‌ها (عضلات) در هنگام خواب نصب میشود.

اینگونه دستگاهها بگونه‌ای طراحی شده است که فرد بیمار را اذیت نمی‌کند تا خواب طبیعی داشته باشد.

تکنسین تا بامداد، خواب و فعالیت‌های مغزی را با بکارگیری نوار مغزی ثبت میکند که در حقیقت بازشناسی (تشخیص) مراحل خواب و میزان عبور و مرور هوای تنفسی از روی حرکات شکم و سینه ثبت میشود.

میزان افت، اشباع اکسیژن شریانی و عبور و مرور هوا از مجاری تنفسی ثبت میشود.

این آزمون برای بازشناسی (تشخیص) انواع اختلالات خواب بسیار دقیق می‌باشد.

در بعضی موارد تست دارای دو بخش می‌باشد.

در نیمه اول تست وضعیت طبیعی فرد بیمار مقدار گیری میشود و در نیمه دوم، به کمک سیستم CPAPهوا را با فشار وارد مجاری تنفسی میکند که برای گزینش فشار مناسب با وقفه تنفسی هر فرد بیمار استفاده میشود.

بدین صورت که سیستم به فرد بیمار متصل شده و فشاری از طریق آن به فرد بیمار وارد میشود.

این فشار‌ها بیشتر کرده میشود تا متوجه بشوند که در کدام فشار شاهد وقفه‌های تنفسی نیستند که در حقیقت این فشار مرجعی برای گزینش فشار دستگاهی است که فرد بیمار می‌خواهد در خانه استفاده نماید.

در صورت بازشناسی (تشخیص) وقفه‌های تنفسی انسدادی در این بیماران با توجه به وضعیت و شرایط انها سیستم دمنده با فشار مثبت (CPAP) به آن‌ها داده میشود که یا خریداری کنند یا توسط سازمان‌های بیمه گر در اختیار بیماران در جهان قرار میگیرد.

فرد بیمار موظف است هر شب این سیستم را تا بامداد استفاده نماید.

این روش ساده‌ای می‌باشد و فقط بیماران بایست به آن عادت کنند.

چنانچه وقفه‌های تنفسی در حین خواب ادامه پیدا کند احتمال مرگ را برای فرد بهمراه دارد.

در حالیکه روش درمان آسان (ساده) می‌باشد و کسانی که از خروپف یا وقفه‌های انسدادی تنفس هنگام خواب شکایت دارند بایست به کلینیکها و مراکز مداوای بیماران برای بازشناسی (تشخیص) و درمان اختلال خواب سر بزنند.


تجهیزاتی که در تست خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند

تست بررسی خواب

الکترود‌های دارای صفحات چسبنده به صورت شما وصل می‌شوند، همچنین به پوست سر، سینه و اندام هایتان، آن‌ها سیگنال‌های الکتریکی را ارسال می‌نمایند که بوسیله مغز شما و حرکات ماهیچه‌ها (عضلات) شما ساخته شده اند و به تجهیزات مونیتور کننده می‌رسند.

زمانیکه شما خوابیده اید، این پیام‌ها به صورت دیجیتالی ثبت می‌شوند.

این گیرنده‌ها تکاپو (فعالیت) مغز، تپش قلب، ریتم قلبی و فشار خون را ثبت میکنند.


تست‌ها و تجهیزات دیگر

 • (EEG) الکتروانسفالوگرام به منظور اندازه گیری وثبت تکاپو (فعالیت) الکتریکی مغز
 • گیرنده‌های جریان هوای بینی برای ثبت جریان هوا
 • (EKG) الکترو کاردیوگرام برای ثبت تپش وریتم قلب
 • (EOG) الکترواکولو گرام برای ثبت نمودن حرکات چشماین فعالیت‌ها برای گزینش مراحل فاز‌های خواب ارزش (اهمیت) دارند، به ویژه‌ای در خواب رم (مرحله خواب با حرکات سریع چشم‌ها) که حرکات چشم فراوان است.
 • EMG الکترو میو گرام برای ثبت حرکات ماهیچه‌ها (عضلات) مانند پرش‌های ماهیچه‌ای (عضلانی) صورت، فشار دادن دندان‌ها رویهم و حرکات پااین آزمون همچنین برای گزینش خواب رم (مرحله خواب با حرکات سریع چشم‌ها) استفاده میشود.

هزینه تست خواب

این تست مورد پوشش اغلب بیمه ها نمی باشد و هزینه آن بستگی به نوع و کیفیت دستگاه و مراکز خصوصی و دولتی دارد. البته برخی بیمه های خصوصی این تست را پوشش می دهند. تست خواب با بالاترین کیفیت کشور در مرکز تست خواب جایروس انجام می شود.  این مرکز تنها مرکزی است که در آن تست خواب بصورت دستی و دقیق توسط جندین متخصص اختلالات خواب خوانده و تفسیر می شود.


در تست خواب موارد زیر بررسی می شود

 

سطوح اکسیژن خون
امواج مغزی (eeg)
الگو و مقدار تنفس
موقعیت بدن در طی خواب
حرکات چشم
ضربان قلب و ریتم قلب
حرکات پا و دست
مراحل خواب
خروپف و صدای بلند هنگام خواب
حرکات غیر معمول یا رفتارهای غیر عادی در خواب


برخی از اختلالات خواب که با پلیسومنوگرافی قابل بررسی و تشخیص هستند

 

بروکسیسم (دندان قروچه)
آپنه مرکزی خواب
اختلالات خواب و بیداری و اختلالات ریتم شبانه روزی
آپنه خواب پیچیده (و یا مخلوط)
هیپرسومنی ایدوپاتیک (پرخوابی بدون دلیل مشخص)
نارکولپسی
آپنه انسدادی خواب

اختلال حرکتی اندام دوره ای (plmd)
اختلال رفتاری خواب رم (rbd)
پاراسومنیا مانند راه رفتن در خواب

این لیست جامع نیست و بسیاری از اختلالات خواب با این تست قابل تشخیص است.


مرکز تخصصی اختلالات خواب جایروس قویترین مرکز بررسی و درمان اختلالات خواب در کشور است

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

4 نظرات
 1. متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ اختلالات خواب می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 2. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:3 ستاره

 3. روشنک می گوید

  باعرض سلام وخسته نباشید.من الان چندسالی است که هم مشکل خواب دارم وهم سردردای شدید.دکترمغزواعصاب رفتم.ودارومیخورم تابتونم بخوابم.وسردردم باداروگاهی خوبه گاهی خوب نیست.اگردارونخورم به هیچ وجه نمیتونم بخوابم.وسردرد نداشته باشم.خواستم بدونم کلینیک شماچه کمکی میتونه به من بکنه.یعنی درمانی هست برایاینکه این مشکل برطرف بشه.وداروهمیشه استفاده نشه.میشه کلا راهنماییم کنید.چکارمیشه کردوچکارکنم.وهزینه هاتون به چه صورت؟من نیازبه تست خواب دارم.من بیمه تکمیلی پارسیان دارم وتامین اجتماعی میتونم ازین بیمه استفاده کنم یانه.ممنون میشم پاسخ بدید

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست می گوید

   با سلام
   نیاز به بررسی های تشخیصی و بالینی توسط دکتر امیری می باشد و بعد از آن مشخص میشود که آیا نیاز به تست خواب دارید یا خیر ؟ و یا کدام یک از روش های دارویی و یا غیردارویی برای شما میتواند موثر باشد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: