تاثیر هوای سرد بر ریه ها

تاثیر هوای سرد بر ریه ها
تاثیر هوای سرد بر ریه ها

گفته می شود راه رفتن در هوای سرد سرما را به مغز استخوان می رساند. نه تنها بدن در هوای خیلی سرد احساس ناراحتی می کند، بلکه ریه های شما نیز تحت تاثیر هوای سرد قرار می گیرند. ریه ها در هوای گرم و مرطوب عملکرد بهتری دارند. زمانی که در هوای سرد بیرون می روید ممکن است احساس کنید به سختی نفس می کشید. اگر بیماری ریوی داشته باشید، علائم آن در هوای سرد بدتر می شوند. بهترین کار این است که در هوای سرد در خانه بمانید، اما اگر مجبور هستید با وجود سردی هوایی کارهایی را در محیط باز انجام دهید، اقداماتی را برای محافظت از ریه های خود انجام دهید. در صورتی که احساس درد در قفسه سینه خود داشتید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

اثرات هوای سرد بر ریه ها

ریه ها برای عملکرد بهتر نیازمند هوای گرم و مرطوب هستند. زمانی که از طریق بینی نفس می کشید، هوا این فرصت را دارد تا قبل از رسیدن به ریه از طریق بینی تا حدی گرم شود. نفس کشیدن از طریق بینی یا دهان در هوای سرد باعث تنگ شدن مسیر هوایی می شود. هوایی که در سرما تنفس می کنید، فاقد رطوبت لازم برای روان کردن لوله های برونش است. برخی علائم مربوط به این مشکل عبارتند از خشکی دهنا، خس خس کردن، سرفه و تنگی نفس.

ورزش کردن

ورزش کردن تاثیرات بد هوای سرد را بر روی ریه ها تشدید می کند. زمانی که ورزش می کنید، برای رساندن اکسیژن به بدن خود بیشتر از طریق دهان نفس می کشید. نفس کشیدن از طریق دهان در هوای سرد ریه ها را در معرض خطر خشکی هوای سرد قرار می دهد. به همین دلیل ورزش کردن در هوای سرد باعث بروز مشکلات ریوی می شود. برخی از این ورزش ها عبارتند از هاکی روی یخ، رقص روی یخ و اسکی بازی.

پیامدها

اگر مبتلا به یک بیماری تنفسی مانند آسم یا آمفیزم هستید، علائم این بیماری در هوای سرد بدتر می شود. آسم باعث می شود لوله های برونش ولتهب و منقبض شوند. هوای سرد انقباض برونش را بدتر می کند. بنابراین علئم آسم و آمفیزم در ماه های زمستان بیش از پیش به چشم می آیند. اگر دچار بیماری های تنفسی هستید، بهتر است در ماه های سرد سال در محیطی بسته و در باشگاه ورزش کنید.

پیشگیری یا حل مشکل

می توانید اقداماتی انجام دهید تا اثرات زیانبار هوای سرد را بر روی ریه های خود کاهش دهید. زمانی که در هوای سرد بیرون از خانه هستید، بهتر است از بینی نفس بکشید. به این ترتیب هوا تا رسیدن به ریه فرصت گرم شدن دارد. در هوای سرد از ماسک استفاده کنید. زمانی که به خانه می رسید سعی کنید هوای داخل خانه را مرطوب کنید. افراد مبتلا به آسم و آمفیزم در زمان سرد شدن هوا باید اقدامات بیشتری انجام دهند. این افراد داروهای تجویز شده را به طور منظم مصرف کنند و در صورت تشدید علائم به پزشک مراجعه کنند. در صورت سفت شدن قفسه سینه، خس خس یا بروز مشکلات تنفسی زمان زیادی را در محیط باز صرف نگذرانند.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *