بیماری پلورزی یا ذات الجنب چیست؟

بیماری پلورزی یا ذات الجنب چیست؟
بیماری پلورزی یا ذات الجنب چیست؟

بیماری پلورزی که پلوریت نیز نامیده می شود التهاب پرده جنب است که غشای مرطوب و دولایه ای است که ریه ها و خطوط قفسه سینه را احاطه می کند. این وضعیت باعث دردناک شدن تنفس می شود. گاهی اوقات با شرایط دیگری به نام پلور در ارتباط است که در آن منطقه بین لایه های غشایی را مایعی پر می کند.

پلور یک محافظ دو لایه است که سطح ریه ها را در زمان منبسط و منقبض شدن در داخل قفسه سینه روان می کند. به طور معمول یک فضای نازک پر شده از مایع – فضای پلور – اجازه می دهد که دو لایه غشای جنب به آرامی روی یکدیگر سر بخورند. اما زمانی که این لایه ها ملتهب می شوند، با هر تنفس، عطسه یا سرفه سطح این دو لایه مانند سطح سنباده روی هم کشیده شده و باعث درد می شوند.

در برخی موارد ازدیاد مایع در فضای پلور منجر به تراوش پلور می شود. این مایع معمولا دارای تاثیر روان کنندگی است و با کاهش اصطکاک بین دو لایه غشا، درد ناشی از پلورزی را کاهش می دهد. اما مایع اضافه به ریه ها فشار وارد می کند و توانایی آنها را برای حرکت آزادانه کاهش می دهد. میزان زیاد مایع منجر به تنگی نفس می شود. در برخی موارد افزایش این مایع منجر به عفونت می شود.

چه عاملی باعث بروز پلورزی می شود؟

عفونت ویروسی یکی از رایج ترین علل بروز پلورزی می باشد. برخی علل دیگر این بیماری عبارتند از:

  • عفونت ریه، مانند ذات الریه و سل
  • بیماری های دیگری مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید، سرطان، بیماری کبدی های و آمبولی ریوی
  • آسیب های قفسه سینه
  • واکنش های دارویی

پلورزی تنها به دلیل بیماری زمینه ای که عامل بروز آن شده خطرناک می باشد. اگر مبتلا به پلورزی شده اید، برای درمان علت بروز آن تحت درمان قرار می گیرید.

تجمع مایع پلور بدون بیماری پلورزی نیز رخ می دهد. بیماری های کلیوی، نارسایی قلبی و بیماری کبد منجر به بروز ازدیاد پلور بدون درد و التهاب می شود.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *