سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

با علم خواب بیشتر آشنا شوید

شما می توانید با توانایی خود، رویاهای تان را تحت کنترل قرار دهید؟ __ شما ممکن نیست قادر به کنترل رویاهای خود باشید اما چیزهایی هستند که می توانند رویای شما را افزایش دهند از جمله : خواب کافی، محدود کردن مصرف مواد مخدر و الکلو آموزش خود به نوشتن رویاهای خود بلافاصله بعد از بیداری .

 شما می توانید با توانایی خود، رویاهای تان را تحت کنترل قرار دهید؟ __ شما ممکن نیست قادر به کنترل رویاهای خود باشید اما چیزهایی هستند که می توانند رویای شما را افزایش دهند از جمله : خواب کافی، محدود کردن مصرف مواد مخدر و الکلو آموزش خود به نوشتن رویاهای خود بلافاصله بعد از بیداری .

 

علم خواب هنوز هم یک محدوده تازه در  تحقیقات است و تا به امروز ، دانشمندان در تلاش هستند هم  تعریفی از  خواب ارائه دهند، و هم  بر  هسته و مرکز عملکردآن به توافق برسند.

در طی سال های گذشته گام های بلندی به سمت درک فرآیندهای درگیر در امر خواب  برداشته شده است  و پیشرفت های فن آوری ادامه دارند و به ما امکان می دهند تا فرآیند خواب را عمیق تر مورد نظارت و مطالعه قرار دهیم.

 

پیشینه پژوهش های خواب

 

پژوهش های مدرن درمورد خواب توسط دانشمندان امریکایی آغاز شد.

این پزشکان اولین کسانی بودند که انحصارا علم خواب را موضوع پژوهش خود قرار دادند، اولین آزمایشگاه خواب رادر دانشگاه شیکاگو تاسیس ، و برای کسانی که در این زمینه علاقمند فراگیری بودند، یافته های خودرا منتشر کردند.

 

پیشرفت در تحقیقات خواب بعدها  توسط دکتر ویلیام چارلز دمنت ،انجام گرفت او یکی از اولین دانشمندانی بود که  فعالیت مغز در هنگام خواب را با استفاده از نوار ، یا دستگاه EEG ‘(الکترو انسفالوگراف) اندازه گیری کرده است.این کار اجازه داد  مراحل خواب، و یا ساختار خواب  مشاهده شود، و پس ازآن برای اولین بار تعریفی برای خواب ارائه شد.

 

خواب چیست؟

 

خواب به عنوان یک “وضعیت  رفتاری برگشت پذیر ادراکی فاقد مشارکت و عدم پاسخ به محیط ” تعریف شده است.

خواب را می توان به دو بخش عمده تقسیم کرد: حرکت سریع چشم ( REM )در خواب و غیر رم(( NREM خواب . ما به طور معمول  از طریق  NREM  وارد خواب می شویم اما متناوب بین NREM و خواب REM  در طول شب جابه جا می شویم . این فرایند به عنوان  “چرخه خواب ” شناخته شده است.

 

چرخه های خواب حدود 90 دقیقه طول می کشد، کسانی که خوب می خوایند عموما 4-5 چرخه خواب درشب به طور متوسط دارند. ترکیب این چرخه در طول شب  تغییر می کند، در یک سوم اول شب گرایش  چرخه به ایجاد مقدار بیشتری از امواج کوتاه ( خواب عمیق) است. در مقابل، در اوقات  پایانی شب خواب REM غالب است، که تغییر در درجه حرارت بدن را بدنبال دارد.

 

توزیع  ​​زمان  متوسط صرف شده در مراحل مشخص خواب در طول شب به شرح زیر است :

 • بیداری ( 5 ٪ )
 • مرحله 1 ( 2-5٪ )
 • مرحله 2 ( 45-55 ٪ )
 • مرحله 3 ( 3-8 ٪ ) [ خواب با امواج کوتاه}
 • مرحله 4 ( 10-15٪ ) [خواب با امواج کوتاه]
 • خواب (%REM ( 20-25 )

 

اندازه گیری خواب

 

ارزیابی خواب ، معمولا در آزمایشگاه خواب یا مراکز خواب انجام می شود، شامل سه نوع متفاوت اندازه گیری است:

 • فعالیت الکتریکی در مغز توسط نوار مغزی بادستگاه(EEG ) اندازه گیری می شود وتفاوت بین بیداری و خواب و مراحل مختلف خواب را اندازه گیری می کند.

 

 • فعالیت عضلانی با استفاده از دستگاه الکترومیوگرافی ( EMG ) اندازه گیری می شود ، زیرا وضعیت عضلات نیز بین وضعیت بیداری و خواب متفاوت است.

 

 • حرکات چشم در هنگام خواب با استفاده از الکترواوسیلوگراف EOGاندازه گیری می شود. این اندازه گیری بسیار خاص است که کمک می کند تا حرکات سریع چشم در خواب REM شناسایی شوند.

 

این سیستم ارزیابی پلی سومنوگرافی ، یا ” PSG ‘ نامیده می شود.

 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری  دکتر مصطفی امیری ( بورد تخصصی مغزو اعصاب وفلوشیپ خواب )

 

مریم عبداللهی  مریم عبداللهی (روانشناس و درمانگر غیر دارویی اختلالات خواب )

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: