با علم خواب بیشتر آشنا شوید

 شما می توانید با توانایی خود، رویاهای تان را تحت کنترل قرار دهید؟ __ شما ممکن نیست قادر به کنترل رویاهای خود باشید اما چیزهایی هستند که می توانند رویای شما را افزایش دهند از جمله : خواب کافی، محدود کردن مصرف مواد مخدر و الکلو آموزش خود به نوشتن رویاهای خود بلافاصله بعد از بیداری .

 

علم خواب هنوز هم یک محدوده تازه در  تحقیقات است و تا به امروز ، دانشمندان در تلاش هستند هم  تعریفی از  خواب ارائه دهند، و هم  بر  هسته و مرکز عملکردآن به توافق برسند.

در طی سال های گذشته گام های بلندی به سمت درک فرآیندهای درگیر در امر خواب  برداشته شده است  و پیشرفت های فن آوری ادامه دارند و به ما امکان می دهند تا فرآیند خواب را عمیق تر مورد نظارت و مطالعه قرار دهیم.

 

پیشینه پژوهش های خواب

 

پژوهش های مدرن درمورد خواب توسط دانشمندان امریکایی آغاز شد.

این پزشکان اولین کسانی بودند که انحصارا علم خواب را موضوع پژوهش خود قرار دادند، اولین آزمایشگاه خواب رادر دانشگاه شیکاگو تاسیس ، و برای کسانی که در این زمینه علاقمند فراگیری بودند، یافته های خودرا منتشر کردند.

 

پیشرفت در تحقیقات خواب بعدها  توسط دکتر ویلیام چارلز دمنت ،انجام گرفت او یکی از اولین دانشمندانی بود که  فعالیت مغز در هنگام خواب را با استفاده از نوار ، یا دستگاه EEG ‘(الکترو انسفالوگراف) اندازه گیری کرده است.این کار اجازه داد  مراحل خواب، و یا ساختار خواب  مشاهده شود، و پس ازآن برای اولین بار تعریفی برای خواب ارائه شد.

 

خواب چیست؟

 

خواب به عنوان یک “وضعیت  رفتاری برگشت پذیر ادراکی فاقد مشارکت و عدم پاسخ به محیط ” تعریف شده است.

خواب را می توان به دو بخش عمده تقسیم کرد: حرکت سریع چشم ( REM )در خواب و غیر رم(( NREM خواب . ما به طور معمول  از طریق  NREM  وارد خواب می شویم اما متناوب بین NREM و خواب REM  در طول شب جابه جا می شویم . این فرایند به عنوان  “چرخه خواب ” شناخته شده است.

 

چرخه های خواب حدود 90 دقیقه طول می کشد، کسانی که خوب می خوایند عموما 4-5 چرخه خواب درشب به طور متوسط دارند. ترکیب این چرخه در طول شب  تغییر می کند، در یک سوم اول شب گرایش  چرخه به ایجاد مقدار بیشتری از امواج کوتاه ( خواب عمیق) است. در مقابل، در اوقات  پایانی شب خواب REM غالب است، که تغییر در درجه حرارت بدن را بدنبال دارد.

 

توزیع  ​​زمان  متوسط صرف شده در مراحل مشخص خواب در طول شب به شرح زیر است :

 • بیداری ( 5 ٪ )
 • مرحله 1 ( 2-5٪ )
 • مرحله 2 ( 45-55 ٪ )
 • مرحله 3 ( 3-8 ٪ ) [ خواب با امواج کوتاه}
 • مرحله 4 ( 10-15٪ ) [خواب با امواج کوتاه]
 • خواب (%REM ( 20-25 )

 

اندازه گیری خواب

 

ارزیابی خواب ، معمولا در آزمایشگاه خواب یا مراکز خواب انجام می شود، شامل سه نوع متفاوت اندازه گیری است:

 • فعالیت الکتریکی در مغز توسط نوار مغزی بادستگاه(EEG ) اندازه گیری می شود وتفاوت بین بیداری و خواب و مراحل مختلف خواب را اندازه گیری می کند.

 

 • فعالیت عضلانی با استفاده از دستگاه الکترومیوگرافی ( EMG ) اندازه گیری می شود ، زیرا وضعیت عضلات نیز بین وضعیت بیداری و خواب متفاوت است.

 

 • حرکات چشم در هنگام خواب با استفاده از الکترواوسیلوگراف EOGاندازه گیری می شود. این اندازه گیری بسیار خاص است که کمک می کند تا حرکات سریع چشم در خواب REM شناسایی شوند.

 

این سیستم ارزیابی پلی سومنوگرافی ، یا ” PSG ‘ نامیده می شود.

 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری  دکتر مصطفی امیری ( بورد تخصصی مغزو اعصاب وفلوشیپ خواب )

 

مریم عبداللهی  مریم عبداللهی (روانشناس و درمانگر غیر دارویی اختلالات خواب )

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x