با برخی باورهای غلط در مورد آپنه خواب آشنا شوید!

آپنه خواب 3

آپنه خواب همان خر خر کردن است!

این حرف درست نیست. گرچه یکی از علائم آپنه خواب خرخر کردن است، اما تفاوت بزرگی بین خرخر کردن و آپنه خواب وجود دارد. افراد مبتلا به آپنه خواب بالغ بر 400 مرتبه در طول شب دچار قطع تنفسی می شوند. این وقفه های 10 تا 30 ثانیه طول می کشد و معمولا پس از  توقف تنفس با صدای خرخر دنبال می شود. این مسئله خواب فرد را در طول شب مختل کرده و باعث خستگی و خواب آلودگی وی می شود.

آپنه خواب خطرناک نیست!

متاسفانه حقیقت ندارد. تمام وقفه هایی که در خواب به وجود آمده عوارض بسیار بدی برای بدن و ذهن دارند. آپنه خواب درمان نشده باعث بروز مشکلاتی در کار و زندگی می شود و عوارضی مانند تصادف ناشی از خستگی، حملات قلبی و سکته مغزی می شود.

Woman tired at work

آپنه خواب تنفس را مسدود می کند.

این حقیقت است. رایج ترین نوع آپنه خواب، نوع انسدادی آن یا OSA است. این اتفاق زمانی می افتد که زبان، لوزه ها و یا بافت های دیگر در پشت گلو راه هوایی را مسدود می کنند. زمانی که شما سعی می کنید نفس بکشید، هوا نمی تواند عبور کند. آپنه خواب مرکزی به ندرت پیش می آید. آپنه خواب مرکزی به این معناست که مغز به بدن سیگنالی برای تنفس نمی دهد.

فقط افراد مسن به آپنه خواب مبتلا می شوند!

درست نیست. این مشکل در افراد 40 سال و مسن تر رایج تر است، اما افراد در تمام سنین ممکن است به این مشکل دچار شوند. اگر اضافه وزن داشته باشید، در معرض ابتلا به آپنه انسدادی هستید.

نوشیدن الکل به خوابیدن بهتر کمک می کند!

این باور نیز درست نیست. نوشیدن مشروب قبل از خواب ممکن است فرد را خواب آلوده کند، اما باعث کم شدن کیفیت خواب می شود. الکل باعث شل شدن عضلات در پشت گلو شده و این امر راه هوا را آسانتر مسدود می کند، به ویژه در افراد مبتلا به آپنه انسدادی. قرص های خواب نیز دارای همین تاثیر هستند.

آپنه خواب 2

کودکان به ندرت دچار آپنه خواب می شوند!

این باور هم درست نیست. به ویژه آپنه انسدادی بین کودکان بسیار رایج است، طوریکه از هر 10 کودک یک کودک به این مشکل دچار می باشد. در اغلب موارد علائم خفیف می باشند و کودک در نهایت شرایط را پشت سر می گذارد. اما برخی کودکان ممکن است دچار مسائل فردی و مشکلات جدی پزشکی شوند.

کاهش وزن می تواند به بهبود آپنه خواب کمک کند.

این ادعا درست است. ممکن است فرد مبتلا به آپنه با تغییر برخی عادت ها در زندگی، به بهبود این مشکل کمک کند. اگر شما دچار این مشکل هستید و اضافه وزن نیز دارید، بهتر است با پزشک خود در مورد برنامه غذایی مناسب برای کم کردن وزن مشورت کنید. کم کردن حتی درصد پایینی از وزن بدن به بهبود علائم این مشکل کمک خواهند کرد. اگر سیگاری هستید، ترک سیگار نیز یکی دیگر از روش های برطرف کردن مشکل می باشد.

آپنه خواب 1

به پهلو خوابیدن به بهبود آپنه کمک می کند!

این ادعا نیز واقعیت است. اگر به پشت بخوابید، گرانش باعث می شود بافت های گلو به سمت پایین کشیده شوند، جایی که می توانند مسیر هوا را مسدود کنند. در عوض خوابیدن به پهلو می توند مسیر هوا را باز کند. بالش های مخصوصی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا به پهلو بخوابید. برخی نیز از لباس هایی استفاده می کنند که در پشت آنها توپ تنیس دوخته شده است و این امر باعث می شود به پهلو بخوابند.

استفاده از ابزاری مخصوص در بین دندان ها می تواند به برخی افراد کمک کند.

بله درست است. یک دندانپزشک می تواند قالبی برای دهان فرد آماده کند تا علائم آپنه خفیف را کاهش دهد. این وسیله طبق موقعیت فک پایین و زبان تنظیم می شود. فرد این وسیله را قبل از خواب در دهان می گذارد تا مسیر عبور هوا باز بماند.

CPAP 2

CPAP نیز وسیله دیگری است که به منظور کمک به افراد مبتلا به آپنه خواب ساخته شده است. CPAP دارای فشار هوای مثبت و مداوم می باشد. این دستگاه یک جریان هوای ثابت را وارد مسیر تنفسی می کند. این جریان هوا طوری تنظیم شده تا مسیر هوا را زمانی که خواب هستید، باز نگاه دارد. CPAP یکی از رایج ترین روش های درمانی برای بزرگسالان مبتلا به آپنه خواب انسدادی خفیف می باشد.

اگر هیچ یک از روش های درمانی موثر نبود، باید جراحی کنید!

این مسئله اصلا درست نیست. در برخی افراد جراحی می تواند باعث درمان OSA شود. به عنوان مثال کودکی که دارای لوزه های بزرگی است که مسیر هوا را مسدود می کنند. جراحی و برداشتن این لوزه ها راه حل خوبی می تواند باشد. در بزرگسالان نیز علائم با کوچک کردن و یا سفت کردن بافت های فلاپی بهبود خواهند یافت. اما این راه حل خوبی برای همه نیست.

 گرد آورنده: سمیه محمدی

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

[divider]

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک خواب آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x