سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

اگر یک فرد نخوابد چه اتفاقی می افتد ؟

مشکلات خواب

 

در مرحله اول، شمایکی از بزرگترین مزایای خواب را از دست می دهید و آن احساس شادابی درصبح است !

در مرحله دوم، خواب برای بازیابی سلامت فیزیکی، ذهنی و روحی ،حیاتی است . هنگامی که ما نمی خوابیم و یا خواب کافی نداریم، بدن ما برای انجام پتانسیل کامل ،تلاش میکند ودر نتیجه، روز بعد ما اختلالات در عملکرد  جسمی و روانی خود خواهیم داشت.

 

 

[divider]

 

اگر شمابه اندازه کافی نخوابید در بدن جه اتفاقی می ا فتد؟ 

 

به دلیل یک ارتباط نزدیک بین هورمون های خاص و خواب، در نتیجه نخوابیدن این امکان وجود دارد که عدم تعادل در فعالیت هورمونها ایجادشود. به عنوان مثال هورمون رشد انسانی ، در طول خواب به اوج خود میر سد یعنی به اندازه کافی  نخوابیدن ممکن است بر روی رشد وترمیم  سلول ها  در سراسر بدن تاثیر بگذارد.

 

علاوه بر رشد ، ممکن است روی متابولیسم بدن نیز  تاثیر داشته باشد. مطالعاتی  که بر روی افراد سالمی که در آنها خواب کامل محدود شده بود، نشان داده است که تغییرات در هورمون هایی که در تنظیم اشتها دخالت دارند،ایجاد شده و افزایش اشتها و میل به مواد غذایی، وتاثیر روی متابولیسم گلوکز بوجود می آید.

 

[divider]

 

زمانی که شما نمی خوابید در مغز چه اتفاقی می افتد ؟

 

به طور کلی ، تحقیقات نشان داده است که عملکرد طبیعی بدن در نتیجه کم خوابی مختل می شود. عواقب آن مانند کاهش سطح انرژی وشادی و سرخوشی  ، حالات روحی ناپایدار و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز در افرادی که خواب کامل ندارند مشاهده شده است.

خواب آلودگی بیش از حد می تواند به خصوص مانع و حتی خطرناک باشد و منجر به انجام خطاهای مکرر بدلیل کاهش تمرکز گردد .افرادی که قبل از به خواب رفتن چرت می زنند  به آنها’ microsleeps ‘ گفته می شود. این وضعیت به عنوان عامل تصادفات در رانندگان خواب آلود در حال راندن شناخته شده است.

در حالی که ما می توانیم  به سرعت کم خوابی راجبران کنیم،   می تواند عواقب منفی طولانی مدت برای سلامتی ما داشته باشد. خواب کم و محدود با پیشرفت  بیماریها به ویژه بیماریهای  قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون بالا و انواع خاصی از سرطان ها ارتباط دارد.

 

[divider]

 

تحقیقات در محرومیت از خواب

 

معروف ترین آزمایش درمورد محرومیت خواب در یک نوجوان بود که به مدت 11 روز توانست بیدار بماند . در طی این مدت ، او مشکلات حافظه، مشکلات در تکلم و در نهایت توهم را تجربه کرد.

با اطمینان می توان گفت بیدار ماندن طولانی مدت پس از اینکه احساس خستگی و فشار خواب کردید کار عاقلانه ای نیست . خواب چیزی نیست که انسان به دلخواه انجام بدهد یا انجام ندهد .خواب برای تسهیل عملکرد طبیعی بدن ضروری است.

 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری   دکتر مصطفی امیری (بورد تخصصی مغز و اعصاب،فلوشیب خواب )

 

مریم عبداللهی  مریم عبداللهی (روانشناس و درمانگر غیر دارویی اختلالات خواب )


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: