اگر یک فرد نخوابد چه اتفاقی می افتد ؟

مشکلات خواب

 

در مرحله اول، شمایکی از بزرگترین مزایای خواب را از دست می دهید و آن احساس شادابی درصبح است !

در مرحله دوم، خواب برای بازیابی سلامت فیزیکی، ذهنی و روحی ،حیاتی است . هنگامی که ما نمی خوابیم و یا خواب کافی نداریم، بدن ما برای انجام پتانسیل کامل ،تلاش میکند ودر نتیجه، روز بعد ما اختلالات در عملکرد  جسمی و روانی خود خواهیم داشت.

 

 

[divider]

 

اگر شمابه اندازه کافی نخوابید در بدن جه اتفاقی می ا فتد؟ 

 

به دلیل یک ارتباط نزدیک بین هورمون های خاص و خواب، در نتیجه نخوابیدن این امکان وجود دارد که عدم تعادل در فعالیت هورمونها ایجادشود. به عنوان مثال هورمون رشد انسانی ، در طول خواب به اوج خود میر سد یعنی به اندازه کافی  نخوابیدن ممکن است بر روی رشد وترمیم  سلول ها  در سراسر بدن تاثیر بگذارد.

 

علاوه بر رشد ، ممکن است روی متابولیسم بدن نیز  تاثیر داشته باشد. مطالعاتی  که بر روی افراد سالمی که در آنها خواب کامل محدود شده بود، نشان داده است که تغییرات در هورمون هایی که در تنظیم اشتها دخالت دارند،ایجاد شده و افزایش اشتها و میل به مواد غذایی، وتاثیر روی متابولیسم گلوکز بوجود می آید.

 

[divider]

 

زمانی که شما نمی خوابید در مغز چه اتفاقی می افتد ؟

 

به طور کلی ، تحقیقات نشان داده است که عملکرد طبیعی بدن در نتیجه کم خوابی مختل می شود. عواقب آن مانند کاهش سطح انرژی وشادی و سرخوشی  ، حالات روحی ناپایدار و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز در افرادی که خواب کامل ندارند مشاهده شده است.

خواب آلودگی بیش از حد می تواند به خصوص مانع و حتی خطرناک باشد و منجر به انجام خطاهای مکرر بدلیل کاهش تمرکز گردد .افرادی که قبل از به خواب رفتن چرت می زنند  به آنها’ microsleeps ‘ گفته می شود. این وضعیت به عنوان عامل تصادفات در رانندگان خواب آلود در حال راندن شناخته شده است.

در حالی که ما می توانیم  به سرعت کم خوابی راجبران کنیم،   می تواند عواقب منفی طولانی مدت برای سلامتی ما داشته باشد. خواب کم و محدود با پیشرفت  بیماریها به ویژه بیماریهای  قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون بالا و انواع خاصی از سرطان ها ارتباط دارد.

 

[divider]

 

تحقیقات در محرومیت از خواب

 

معروف ترین آزمایش درمورد محرومیت خواب در یک نوجوان بود که به مدت 11 روز توانست بیدار بماند . در طی این مدت ، او مشکلات حافظه، مشکلات در تکلم و در نهایت توهم را تجربه کرد.

با اطمینان می توان گفت بیدار ماندن طولانی مدت پس از اینکه احساس خستگی و فشار خواب کردید کار عاقلانه ای نیست . خواب چیزی نیست که انسان به دلخواه انجام بدهد یا انجام ندهد .خواب برای تسهیل عملکرد طبیعی بدن ضروری است.

 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری   دکتر مصطفی امیری (بورد تخصصی مغز و اعصاب،فلوشیب خواب )

 

مریم عبداللهی  مریم عبداللهی (روانشناس و درمانگر غیر دارویی اختلالات خواب )


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *