اگر آپنه خواب درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

Woman Sleeping 2002

همه می دانند که توقف تنفس در زمان خواب که آپنه خواب نامیده می شود، موضوعی نیست که بتوان نادیده گرفت – این مشکل استراحت شبانه را مختل می سازد، باعث خواب آلودگی شما در طول روز می شود، باعث بروز مشکل در فشار خون می شود و مشکلات قلبی نیز در پی خواهد داشت. این اختلال یک مشکل جدی است.

طبق بررسی حدودا 1500 اسپانیایی که دچار مشکل خرخر هستند، نتایج خوبی حاصل نشد. محققان بر روی این افراد معاینات سالانه انجام دادند. در افرادی که روش فشار هوای مثبت مداوم استفاده می شود، درمان موفق تری داشتند. این روش شامل تنفس از طریق قرار دادن یک ماسک روی صورت می شود که جریان هوا را وارد بینی می کند. بسیاری از این داوطلبان حاضر به استفاده از این ماسک نبودند.

پس از 10 سال محققان از بین این داوطلبان، افرادی که دچار حملات قلبی یا سکته شده اند یا افرادی که دچار انسداد شریان قلبی شده اند و فوت شدگان بر اثر بیماری های قلبی و عروقی را شمارش کردند. نتایج اینگونه بود که از هر 7 نفر، یک نفر دچار این مشکل شده اند.

آپنه خواب و مشکلات قلبی

خطر آپنه خواب 2

در این 10 سال، 100 مرد دچار حملات کشنده و غیرکشنده قلبی، سکته مغزی و دیگر مشکلات قلبی و عروقی شدند.

مشکلات قلبی عروقی در مردان دچار آپنه خواب در مردان سه برابر بیشتر از زنان بود. در واقع میزان مشکلات قلبی در میان مردان مبتلا به آپنه درمان شده تقریبا با افراد افراد مبتلا به خرخر ساده – که در طول خواب تنفس پرسر و صدا اما منظم دارند – تقریبا یکسان بود.

بررسی های بیشتر نشان داده اند که مرگ ناگهانی بر اثر یک مشکل قلبی در خواب، بین افراد مبتلا به آپنه خواب رایج تر می باشد. در جمعیت عمومی چنین مرگ های ناگهانی در چند ساعت پس از بیدار شدن رایج ترین نوع می باشد.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *