امکان ایست قلبی به سبب آپنه خواب

انسداد راه هوایی در حین خواب (آپنه خواب)
انسداد راه هوایی در حین خواب (آپنه خواب)

 

مطالعات نشان می دهد افرادی که از بیماری آپنه خواب رنج می برند، بیشتر در معرض خطر ایست ناگهانی قلب هستند__ شرایط مرگباری که به موجب آن عروق خونی منتهی به قلب مسدود شده، ضربان قلب آهسته شده و د رنهایت می ایستد.

مرگ و میر ناشی از ایست قلبی توجیه مناسبی برای مرگ تقریبا نیم میلیون نفر بیمار در سال است، اما هنوز عوامل اصلی آن به طور کامل شناسایی و رفع نشده اند.

شواهد و مدارک بسیاری نشان می دهد به هنگام آپنه خواب که به سبب آن تنفس فرد ضعیف و یا به طور کامل قطع می شود، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و یا ایست ناگهانی قلب افزایش پیدا می کند.

محققان کلینیک مایو دریافتند که افراد مبتلا به بیماری آپنه خواب 2.6 برابر نسبت به افراد معمولی، بیشتر در معرض خطر ایست قلبی به هنگام خواب و در طول شب (بین ساعت 10 شب تا 6 صبح) هستند.

در صورتی که در حالت عادی و طبیعی، در این بازه زمانی 10 شب تا 6 صبح، ما شاهد کمترین میزان مرگ و میر بر اثر ایست قلبی هستیم. البته باید این نکته را به خاطر داشته باشید که بیماری آپنه خواب ارتباط مستقیمی با چاقی مفرط و دیگر بیماری های مزمن مرتبط با آن دارد.

براساس مطالعاتی که بر روی 10000 نفر از شهروندان مشکوک به بیماری آپنه خواب صورت گرفت، مشخص شد که 78 درصد از آنان به نوع خفیف و متعادل بیماری آپنه خواب دچار هستند و به مدت 15 سال مورد بررسی کامل قرار گرفتند.

در این بازه زمانی، 142 نفر از بیماران مورد آزمایش، دچار ایست ناگهانی قلب شده و به احیاء از طریق CPR و یا برگرداندن تپش قلب با استفاده از جریان قلب نیاز داشتند. این تنها نمونه کوچکی از تمام بیماران مبتلا به بیماری آپنه خواب در کل جهان است. اما در حدود 5/1 افراد بزرگسال مطئنا از نوع خفیف و متعادل این بیماری رنج می برند و این مقدار معادل با هزاران و صدها هزاران از بیماران در شرایط ویژه و خطرناک است.

علاوه بر این محققان دریافتند در بیمارانی که به نوع وخیم و جدی آپنه خواب دچار هستند، میزان سطح اکسیژن به زیر 78 درصد نسبت به افراد معمولی می رسد و همین عامل خطر حمله قلبی و حتی ایست قلبی را به 80 درصد می رساند.

سطح اکسیژن پایین، استدلال مناسبی در پاسخ به علل اثرات خطرناک بودن بیماری آپنه خواب و اثرات آن بر روی عملکرد قلب است. در طول 8 ساعت خواب شبانه، به موجب این عارضه ، فرد به مدت 10 ثانیه یا بیشتر و به دفعات مکرر (40 بار)دچار تنگی نفس و یا خفگی شود.

در واکنش به این قطع و وصل اکسیژن نیز سیستم ها مختلف و اعضای بدن طلب مقدار خون بیشتری می کنند و همین عامل، فشار بیشتری را به قلب وارد می کند. سطح اکسیژن پایین موجب مسدود شدن عروق منتهی به قلب و در نهایت بی قاعدگی تپش و ضربان قلب می شود. از دیگر مضرات و اثرات بیماری آپنه خواب، فشار خون بالا، ضربان نامنظم قلب و همچنین حملات متعدد قلبی ست و بسیاری بر این باورند که این بیماری از عوامل اصلی بروز و پیدایش انواع بیماری قلبی و دیگر بیماری های مزمن است.

دستگاه های کمکی تنفس و نیز جراحی و بازسازی مجراهای عبور هوا به بهبود این بیماری کمک می کند.

درمان بیماری آپنه خواب موجب افزایش کیفیت زندگی بیماران بویژه به هنگام خواب می شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. همان طور که در بالا به آن اشاره شد، تنگی نفس و یا قطع تنفس در طول خواب از علائم بیماری آپنه خواب است.

به خاطر داشته باشید بیماری آپنه خواب خطر مرگ و میر ناشی از ایست قلبی را افزایش می دهد.

نگارندگان : حدیثه بختیاری / دکتر مصطفی امیری

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x