از وسواس بیشتر بدانیم

داروهای رایج

در مورد وسواس بیشتر بدانیم

در نوشته های قبلی مختصری در مورد وسواس،شیوع آن و نشانه های مختلف آن توضیح دادیم.در این نوشته سعی میکنیم ابعاد مختلف این اختلال را تشریح و نقش موثر درمان را اثبات کنیم.

فرد مبتلا به وسواس برای مقابله و کنترل استرس ناشی از آن،از سه شیوه استفاده میکند.

شیوه اول اجتناب است.

در اجتناب همانطور که از اسمش مشخص است،فرد سعی میکند تا حد امکان از کارهایی که بعدا وی را مجبور به انجام تشریفات وسواسی میکند،اجتناب کند.

بعنوان مثال میهمانی نمیرود یا میهمان نمیپذیرد.چراکه با میهمانی رفتن ممکن است بواسطه نجاست مبلمان میزبان،مجبور شود حمام برود یا با میهمانی دادن ممکن است بخاطر تمیز نبودن احتمالی لباس میهمانان،مبلمان و سایر وسایل خانه خود را از اول تمیز کند.

یا مثلا بخاطر ترس از آلوده شدن به دیگران دست نمیدهد.باقی پول خود را از دست مغازه دار نمیگیرد،چون باید بخاطر برطرف کردن فکر وسواسی خود در مورد کثیف بودن آن پول،ساعتها دست خود را بشوید و …

به احتمال زیاد همگان موارد زیادی از اجتناب را در خود یا اطرافیانی که وسواس دارند،مشاهده نموده اند.این عامل اجتناب نقش مهمی در به هم خوردن عملکرد اجتماعی و خانوادگی فرد دارد.

شیوه دوم مواجه با تجربه وسواسی،جبران است که حالتهای متعددی دارد و مهمترین آن تشریفات وسواسی است که فرد برای خاطر جمع شدن انجام میدهد.

مثل شستشوی مداوم دستها،طولانی کردن حمام،چک کردن شیر گاز و…

تشریفات وسواسی عامل اصلی اتلاف وقتی است که در مبتلایان به وسواس گزارش میشود.

شیوه سوم اطمینان طلبی از اطرافیان است.یعنی فرد مبتلا به وسواس برای اینکه مطمئن شود نجس نیست،مدام نطر دیگران را میپرسد یا دیگران را کلافه میکند تا مطمئن شود که شیر گاز را بسته است و..

متاسفانه هر سه شیوه عنوان شده،یعنی جبران ،اجتناب و اطمینان طلبی،شیوه های ناکارآمدی هستند که اختلال وسواس را تشدید میکند.

قبل از اینکه به چرایی تشدید اختلال وسواس بخاطر استفاده از این سه شیوه کنترل بپردازیم لازم است این نکته را عنوان کنم که عمده تفاوت افراد مبتلا به وسواس با سایر افراد،داشتن تجربه وسواسی به شکل فکر ،تصویر یا میل وسواسی نیست،بلکه تفاوت عمده در شیوه پاسخدهی این دو گروه است که افراد مبتلا به وسواس را وادار به اجتناب،جبران و اطمینان خواهی از اطرافیان میکند.

همانطور که عنوان شد این سه شیوه کنترل ،وسواس را تشدید میکند.به این دلیل که با انجام آنها،اضطراب به طور موقت کم میشود و فرد ناخواسته باورش میشود که پس بطور حتم نجاستی وجود داشته که با شستشوی زیاد،اضطراب ناشی از آن کم شده یا…

مانند کسی که دندان درد دارد و هر بار به جای مراجعه به دندانپزشک،با استفاده از داروی تسکین دهنده درد را کم میکند و این کاهش درد بواسطه مسکن فرد را از انجام اقدامات جدی تر ،باز میدارد و در نتیجه مشکل دندان گسترش میابد و ادامه مصرف داروی تسکین دهنده مشکلات دیگری هم برای فرد ایجاد میکند.

پس ممکن است این سوال مطرح شود که راه مقابله با این تجربیات وسواسی چیست؟

پاسخ مقاومت،مقاومت و فقط مقاومت در انجام دادن آن عمل است

در مورد مقاومت بیشتر سخن خواهیم گفت

 

دکتر مهدی هرمزپور روانپزشک

[divider]

کلینیک آلومینا اولین مرکز تخصصی درمان وسواس را در کشور راه اندازی نموده است.

درمان وسواس در کلینیک آلومینا توسط تیم تخصصی درمان وسواس ( روانپزشکان و روانشناسان متبحر در درمان وسواس) با روش های دارویی و غیر دارویی انجام میشود.

برای کسب اطلاعات تماس به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید  یا  اینجا  کلیک کنید.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *