ارتباط خواب با سلامت روحی ​​و جسمی

 

کیفیت خواب

 

اختلالات خواب می تواند خود به خود رخ دهد، اما در اکثریت قریب به اتفاق مردم خواب در کنار مشکلات روحی  و یا جسمی  بوجود می آید.

دیدگاه سنتی این بود که خواب نحت تاثیر  این مسائل دیگر ثانویه بوده و با بهبود به اصطلاح بیماری ‘ اولیه ،مشکل خواب بلافاصله حل و فصل می شود. پژوهش های مهم انجام شده در دو دهه گذشته تصویر بسیار پیچیده تری ارائه داده است.

به عنوان مثال اکنون می دانیم که خواب ضعیف می تواند یک عامل خطرناک برای ابتلا و پیشرفت انواع بیماری ها  در آینده بدن و همچنین تشدید شرایط بهداشتی موجود باشد.

 

مطالعات تجربی با افراد سالمی که خواب کافی داشتند وقتی  زمان کل خواب محدود شد نشان داد کمبود خواب ( یا مراحل مشخصی از خواب ) در روز بعد  روی وضعیت روحی و خلق و خوی فرد ، آستانه درد ، عملکرد ایمنی بدن و سوخت و ساز قند اثرات منفی دارد .

 

بنابراین هم روح و هم جسم توسط تغییرات کیفیت خواب آسیب می بینند.

چنین کاری مارادر پیشبرداین دیدگاه که اختلال خواب ممکن است کمک به آغاز، حفظ و یا تشدید شرایط  تحدید سلامت ، مانند  اختلالات روحی ، اختلالات دردهای  مزمن، چاقی و دیابت باشد ، راهنمایی می کند .

 

یکی از این تحقیقات غیر مستقیم برای ارزیابی تاثیر کم خوابی در مشکلات همزمان سلامت جسمی و روانی ، برای درمان اختلال خواب با درمان مبتنی بر شواهد (مانند رفتارشناسی – درمانی) و سپس آنچه دربهبود خواب تاثیر گذار است در بیماری های دیگری نیز ارزیابی شود .این کار امیدوار کننده آغاز شد تا به وضوح نشان دهد که بهبود خواب نیز می تواند اثرات مثبت هم در افسردگی وهم در بهبود درد داشته باشد.

 

البته، روشن است شرایط سلامت هم در بوجود آمدن اختلال خواب موثر است مانند برخی دردها که اختلال خواب را بوجود می آورد. بهبود خواب می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. با این حال، شواهد مقدماتی  نشان می دهد که حتی در این شرایط، کیفیت خواب را می توان بهبود داد، و این کارمی تواند از طریق پرداختن به رفتارها و افکار مربوط به خواب، و برای به حداقل رساندن تاثیر اختلال خواب هر روز بیشتر از روز قبل در زندگی ،کمک کرد.

 

همچنین این نکته ارزش به خاطر سپردن دارد که تحقیقات در مورد خواب به عنوان یک رشته کاربردی هنوز در مراحل ابتدایی خود است و  ما همچنان به کار درک عملکرد خواب ادامه می دهیم، درک بیشتری از خواب و راه های بهبود اختلال خواب را پیدا خواهیم کرد.

 

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *