سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

ارتباط بین رژیم غذایی و خواب

رژیم غذایی وخواب

یک رژیم غذایی پر چرب، دارای قند و با فیبر پایین بر روی کیفیت خواب تاثیر می گذارد. طی تحقیقات جدید این نوع رژیم غذایی باعث بدخوابی می شود.

متخصصان می دانند که نداشتن خواب کافی انتخاب های غذایی و چگونگی غذا خوردن را تحت تاثیر قرار می دهد. خواب کافی به شما کمک می کند که راحت تر وزن کم کنید، اما زمانی که کم خواب هستید، عکس این امر اتفاق می افتد و سریع تر وزن اضافه می کنید.

محققان در مورد چگونگی تاثیر رژیم غذایی بر استراحت ما تحقیاتی انجام داده اند. تیم تحقیقاتی بررسی هایی بر روی 26 فرد بالغ با وزن طبیعی و سنین بین 30 تا 45 سال انجام داد که این افراد مشکل خواب نیز ندارند. این افراد به مدت 5 شب در آزمایشگاه خواب تحت نظر قرار گرفتند. آنها 9 ساعت، از ساعت 10 شب تا 7 صبح، را در تخت بودند و امواج مغزی آنها ثبت می شد.

در 4 روز نخست افراد مورد آزمایش از یک رژیم غذایی کنترل شده استفاده می کردند. در روز پنجم غذای انتخابی خود را بدون هیچ محدودیتی خوردند.

نتایج

خواب و رژیم غذایی

میزان خواب این افراد با تغییر رژیم غذایی تغییری نکرد، اما کیفیت خواب آنها متفاوت بود. محققان می گویند وقتی این افراد رژیم غذایی مورد نظر خود را استفاده کردند، مدت زیادی طول می کشید تا به خواب بروند و به علاوه خواب خیلی خوبی هم نداشتند.

خوردن فیبر بیشتر به معنای داشتن خواب بهتر و عمیق تر می باشد. خوردن غذاهای پرچرب باعث خواب ضعیف تر می شود و انرژی حاصل از قند و دیگر کربوهیدرات ها باعث بیدار شدن های مکرر در طول شب می شود.

این آزمایش شامل تعداد افراد کم در طی یک مدت کوتاه می باشد. برای تایید این یافته ها بررسی های بلند مدت با وجود افراد بیشتر لازم می باشد. این تحقیق فقط بر روی افرادی انجام شد که مشکل خواب نداشتند، بنابراین تاثیر رژیم غذایی بر روی افرادی که دارای اختلالات خواب هستند، نامشخص است.

به علاوه این تحقیق نقش هورمون ها بر خواب و ریتم شبانه روزی ساعت بدن را بررسی نمی کند. اگر یافته های مربوط به انجام تحقیقات بیشتر تاثیر رژیم غذایی را بر روی کیفیت خواب به طور مستقیم تایید کند، برای افراد مبتلا به اختلالات خواب توصیه هایی براساس رژیم غذایی ارائه خواهد شد.

تا آن زمان، اگر شما مشکل خوابیدن در طول شب را دارید، یادداشت غذاهایی که می خورید ممکن است در برطرف کردن این مشکل به شما کمک کند. به این طریق می توانید ارتباط بین خواب و غذای خود را کشف کنید، به علاوه با پزشک نیز می توانید مشورت کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و درمانگر اختلال خواب 
[divider]

 

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: