ارتباط بین رژیم غذایی و خواب

رژیم غذایی وخواب

یک رژیم غذایی پر چرب، دارای قند و با فیبر پایین بر روی کیفیت خواب تاثیر می گذارد. طی تحقیقات جدید این نوع رژیم غذایی باعث بدخوابی می شود.

متخصصان می دانند که نداشتن خواب کافی انتخاب های غذایی و چگونگی غذا خوردن را تحت تاثیر قرار می دهد. خواب کافی به شما کمک می کند که راحت تر وزن کم کنید، اما زمانی که کم خواب هستید، عکس این امر اتفاق می افتد و سریع تر وزن اضافه می کنید.

محققان در مورد چگونگی تاثیر رژیم غذایی بر استراحت ما تحقیاتی انجام داده اند. تیم تحقیقاتی بررسی هایی بر روی 26 فرد بالغ با وزن طبیعی و سنین بین 30 تا 45 سال انجام داد که این افراد مشکل خواب نیز ندارند. این افراد به مدت 5 شب در آزمایشگاه خواب تحت نظر قرار گرفتند. آنها 9 ساعت، از ساعت 10 شب تا 7 صبح، را در تخت بودند و امواج مغزی آنها ثبت می شد.

در 4 روز نخست افراد مورد آزمایش از یک رژیم غذایی کنترل شده استفاده می کردند. در روز پنجم غذای انتخابی خود را بدون هیچ محدودیتی خوردند.

نتایج

خواب و رژیم غذایی

میزان خواب این افراد با تغییر رژیم غذایی تغییری نکرد، اما کیفیت خواب آنها متفاوت بود. محققان می گویند وقتی این افراد رژیم غذایی مورد نظر خود را استفاده کردند، مدت زیادی طول می کشید تا به خواب بروند و به علاوه خواب خیلی خوبی هم نداشتند.

خوردن فیبر بیشتر به معنای داشتن خواب بهتر و عمیق تر می باشد. خوردن غذاهای پرچرب باعث خواب ضعیف تر می شود و انرژی حاصل از قند و دیگر کربوهیدرات ها باعث بیدار شدن های مکرر در طول شب می شود.

این آزمایش شامل تعداد افراد کم در طی یک مدت کوتاه می باشد. برای تایید این یافته ها بررسی های بلند مدت با وجود افراد بیشتر لازم می باشد. این تحقیق فقط بر روی افرادی انجام شد که مشکل خواب نداشتند، بنابراین تاثیر رژیم غذایی بر روی افرادی که دارای اختلالات خواب هستند، نامشخص است.

به علاوه این تحقیق نقش هورمون ها بر خواب و ریتم شبانه روزی ساعت بدن را بررسی نمی کند. اگر یافته های مربوط به انجام تحقیقات بیشتر تاثیر رژیم غذایی را بر روی کیفیت خواب به طور مستقیم تایید کند، برای افراد مبتلا به اختلالات خواب توصیه هایی براساس رژیم غذایی ارائه خواهد شد.

تا آن زمان، اگر شما مشکل خوابیدن در طول شب را دارید، یادداشت غذاهایی که می خورید ممکن است در برطرف کردن این مشکل به شما کمک کند. به این طریق می توانید ارتباط بین خواب و غذای خود را کشف کنید، به علاوه با پزشک نیز می توانید مشورت کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و درمانگر اختلال خواب 

[divider]

 

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *