ارتباط بین اندازه ی زبان و میزان خرخر کردن

اندازه زبان

بررسی ها نشان می دهند که اندازه ی زبان بر میزان خرخر تاثیر می گذارد:

خرخر کردن یکی از علائم رایج برای آپنه ی خواب است، آپنه ی خواب اختلالی است که خطر ابتلا به فشار خون بالا، مشکل قلبی، ضربان نامنظم قلب، سکته و دیابت را افزایش می دهد. علاوه بر اینها احتمال بروز خطر در هنگام رانندگی و کار را نیز افزایش می دهد. محققان سعی کرده اند که ارتباط بین آپنه ی خواب و خرخر کردن را بهتر درک کنند تا به روش های درمانی بهتری دست یابند. در بررسی ههای اخیر محققان در مرکز پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا کشف کرده اند که اندازه ی زبان بر روی خرخر کردن تاثیر می گذارد.

پشت بررسی ها

تحقیق اخیر شامل MRI هایی با وضوح بالا مربوط به راه هوایی فوقانی مربوط به 90 بزرگسال چاق می باشد که تمام این افراد مبتلا به آپنه ی خواب انسدادی هستند و 31 نفر دیگر که هیچگونه سابقه ی آپنه ی خواب ندارند. محققان اندازه و میزان پراکندگی چربی در زبان هر فرد  را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که افرادی که دچار آپنه ی خواب هستند، دارای زبانهای بزرگتر با چربی بیشتر هستند، به ویژه در قسمت قاعده ی زبان. محققان فاکتورهای دیگری را نیز مورد بررسی قرار دادند، از جمله جنسیت، شاخص توده ی بدن، سن و سال و قومیت.

تاثیرات اندازه ی زبان بر روی خرخر کردن:

خرخر کردن و اندازه ی زبان

محققانی که این بررسی را هدایت کردند، معتقدند که داشتن چربی بیشتر روی زبان باعث ممانعت ماهیچه هایی می شوند که زبان را به استخوان ها متصل می کنند و زبان را در مسدود کردن راه هوایی کمک می کنند. این امر باعث خرخر کردن متداول و آپنه ی خواب می شود، در آپنه ی خواب نیز وقفه های تنفسی در طول خواب رخ می دهد.

اندازه ی زبان و آپنه ی خواب:

نتیجه ی بررسی های اندازه ی زبان می تواند روش های جدید درمانی برای آپنه ی خواب را برای محققان به دنبال داشته باشد. محققان در این تحقیق بررسی هایی در مورد تاثیر کم کردن چربی زبان در این بیماران به وسیله ی کم کردن وزن بدن، اجرای تمرینات راه هوایی فوقانی و یا جراحی، انجام دادند. با از بین بردن چربی زبان، خرخر کردن کاهش می یابد و آپنه ی خواب نیز بهتر کنترل می شود.

ارتباط بین چاقی و خرخر کردن:

محققان به خاطر ارتباط بین چاقی و خرخر کردن، کم کردن وزن را دلیل اصلی برای کاهش چربی زبان دانسته اند. افرادی که چاق هستند بیشتر خرخر می کنند و مستعد مبتلا شدن به آپنه ی خواب می باشند. در حقیقت وزن بالای بدن فاکتور اصلی برای آپنه ی انسدادی خواب است. کاهش وزن می تواند به شدت خطر خرخر کردن و بدتر شدن آپنه ی خواب را افزایش دهد.

با این یافته های جدید، که اولین توضیح برای ارتباط بین اندازه ی زبان و خطر آپنه ی خواب هستند، در واقع محققان یک قدم به کشف چگونگی درمان آپنه ی خواب به طور موثرتر نزدیک شده اند.

برای کسب ا طلاعات بیشتر در مورد ارتباط بین اندازه ی زبان و مشکلات خواب به پزشک مراجعه کنید و یا با یک مرکز خواب مشورت کنید.

[divider]

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *