اختلال دوقطبی در نوجوانان

 دوقطبی

دوره های مانیا (شیدایی)

خلق بالا ، گشاده یا تحریک پذیر شاه علامت دوره ی مانیا است. خلق بالا خلقی است سرخوشانه است که اگر کسی با بیمار حشر و نشر نداشته باشد ممکن است پی به ماهیت نامعمول خلق او نبرد، اما افرادی که بیمار را از نزدیک می شناسند، می فهمند که خلقش غیر طبیعی است. شکل دیگر آن است که خلق بیمار، تحریک پذیر باشد. این حالت به خصوص زمانی پیدا می شود که نقشه های به راستی جاه طلبانه و بلند پروازانه بیمار با مانع روبه رو شده باشد. اغلب خلق غالب بیمار در اوایل سیر بیماری، سرخوشانه است و هر چه جلوتر می رویم رو به تحریک پذیری می گذارد. اغلب در نوشیدن الکل افراط می کنند که شاید برای خود درمانی باشد.  مهار گسیختگی این بیماران در تلفن زدن های مکرر ایشان به ویژه تلفن به راههای دور در ساعات اولیه صبح نمایان است. قمارگری (قماربازی بیمارگون)، تمایل به لخت شدن در انظار، استفاده از لباسها و جواهراتی پرزرق و برق در ترکیباتی غیرمعمول و بی توجهی به جزئیات (مثلا فراموش می کنند گوشی تلفن را سر جایش بگذارند) از دیگر علائم این اختلال است. اغلب بیمار احساس می کند که اعمالش علی رغم آنکه تکانشی است، درست و هدفدار است. ذهن بیمار اغلب به افکار گزند، مذهبی، سیاسی، مالی و یا جنسی مشغول است، به حدی که گاه این افکار ممکن است به شکل نظامهای هذیانی پیچیده ای درآید.

علائم مانیا در نوجوانان ممکن است روانپریشی، سوءمصرف الکل یا سایر مواد، اقدام به خودکشی، مشکلات تحصیلی، غرق شدن در افکار فلسفی، علائم اختلال وسواسی- جبری، شکایات متعدد جسمی، تحریک پذیری واضحی که منجر به نزاع گردد و سایر رفتارهای ضد اجتماعی باشد. بسیاری از این علائم در نوجوانان طبیعی نیز ممکن است دیده شود.

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «اختلال دوقطبی در نوجوانان»

  1. سلام،من به نظر خودم افسردگی شدید دارم. حتی تست این سایت هم ۵۶ شدم. بسیار دررون گرا هستم.از اجتماع دوری میکنم. دوستانم تصور یک آدم بسیار شوخ طبع و شاد رو از من دارن. چون همیشه با اونا شوخی میکنم و شاد هستم.اما از ته دل شاد نیستم.و ترجیح میدم تنها باشم. اخیرا بسیار زیاد غرق افکار فلسفی شدم. انگار دارم به پوچی میرسم. دیگه معنایی نداره واسم زندگی. به مصرف سیگار و الکل روی آوردم. هیچوقت فکر نمیکردم سمت این چیزا برم. از سیگار متنفر بودم. ۴ سال است تنها زندگی میکنم. تفکرات خودکشی را همیشه داشتم ولی شاید ترس و اعتقادات مذهبی مانع میشد. اما الان دیگه واسم مهم نیست. پیش روانشناس هم رفتم ولی هیچ تاثیری نداشته. لطفا کمکم کنید. حس میکنم دیگه اینا آخرین کارایی که میکنم.

    1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

      سلام
      در مرحله کنونی بنظر میرسد درمان دارویی برای شما مفید باشد ولی بهرحال نمیتوان با قطعیت اظهار نظر نمود.بهتر است جهت بررسی و درمان در اسرع وقت به یک روانپزشک مراجعه نمایید.در کلینیک آلومینا آقای دکتر قاسمی یا خانم دکتر محمدی میتوانند به شما کمک کنند.سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *