اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی: بیشتر از کمرویی است.

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

یک نمونه از فردی مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی

” در مدرسه، همیشه از اینکه اسم من را صدا بزنند میترسیدم، حتی زمانی که جواب را بلد بودم. نمی خواستم دیگران فکر کنند که من احمق یا خسته کننده هستم. قلبم به شدت می تپید و احساس سرگیجه و بیماری می کردم. وقتی شاغل شدم، از ملاقات با رئیسم یا صحبت در جلسات متنفر بودم. نتوانستم در جشن عروسی بهترین دوستم شرکت کنم چون از ملاقات با افراد جدید می ترسیدم. قبل از هر رویداد سعی می کردم خودم را با خوردن چند لیوان مشروبات الکی آرام کنم و سپس شروع کردم به هر روز نوشیدن تا بتوانم کارهایی که باید انجام می دادم را انجام دهم.”

” بلاخره با دکترم صحبت کردم چون از این احساس خسته و همچنین نگران از دست دادن شغلم بودم. در حال حاضر دارو مصرف می کنم و با یک روانشناس در مورد روش های کنار آمدن با ترسم صحبت می کنم. من استفاده از الکل برای فرار از ترسم را کنار گذاشتم.”

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

اختلال اضطراب اجتماعی یک نوع رایج از اختلال اضطرابی است. شخصی که مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی است علائمی از اضطراب یا ترس را در موقعیت های خاص اجتماعی یا همه ی موقعیت های اجتماعی از قبیل ملاقات با افراد جدید، دوست یابی، مصاحبه ی شغلی، پاسخ به یک سوال در کلاس،  یا صحبت با فروشنده در مغازه و… احساس می کند. انجام دادن کارها در مقابل افراد_ از قبیل غذا خوردن یا نوشیدن در مقابل دیگران یا استفاده از سرویس بهداشتی عمومی_ نیز از جمله چیزهایی هستند که باعث ترس یا اضطراب در فرد می شوند. در واقع ترس فرد از تحقیر شدن، مورد قضاوت قرار گرفتن یا طرد شدن است.

ترسی که افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی تجربه می کنند آن قدر قوی است که آن ها احساس می کنند توانایی شان را تحت کنترل دارد.

بعضی افراد با اختلال اضطراب اجتماعی در موقعیت های اجتماعی اضطراب ندارند اما به جای آن اضطراب عملکردی دارند. این افراد در موقعیت هایی از قبیل صحبت کردن، ورزش کردن، رقصیدن یا نواختن یک آلت موسیقی در صحنه علائم فیزیکی اضطراب را احساس می کنند.

اختلال اضطراب اجتماعی معمولا در دوران جوانی در افرادی که بسیار خجالتی هستند آغاز می شود. اختلال اضطراب اجتماعی غیر عادی نیست: تحقیقات تشان داده اند که 7 درصد از آمریکایی ها به این اختلال مبتلا هستند. این اختلال بدون درمان، می تواند برای سال های زیاد و یا یک عمر ادامه داشته باشد و از رسیدن فرد به پتانسیل کامل بالقوه ی خود جلوگیری کند.

نشانه ها و علائم اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

افرادی با اختلال اضطراب اجتماعی در هنگام انجام کاری در مقابل دیگران:

 • در اثر خجالت سرخ می شوند، عرق می کنند، دچار لرزش می شوند، احساس تپش قلب سریع می کنند، یا احساس می کنند که ذهنشان خالی شده است.
 • حالت تهوع یا ناراحتی در معده ی خود احساس می کنند.
 • وضعیت بدنی شان سفت و سخت می شود، ارتباط چشمی کمی دارند، با صدای بیش از حد آرام صحبت می کنند.
 • بودن با دیگران برایشان ترسناک و دشوار است، به ویژه بودن با کسانی که قبلا با آن ها آشنایی نداشتند، و به سختی با آن ها گفتگو می کنند.
 • در مقابل دیگران بسیار خودآگاه هستند و احساس خجالت و بی دست و پا بودن دارند.
 • از اینکه دیگران آن ها را قضاوت کنند بسیار می ترسند.
 • از جاهایی که افراد دیگری در آن حضور دارند دوری می کنند.

علل اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

اختلال اضطراب اجتماعی گاهی اوقات در خانواده ها ادامه می یابد، اما کسی به طور قطع نمی داند که چرا بعضی از اعضای خانواده آن را دارند در حالی که دیگران ندارند. محققان دریافته اند که بخش هایی از مغز در ترس و اضطراب دخیل هستند. بعضی محققان فکر می کنند که برداشت اشتباه از رفتار دیگران می تواند باعث ایجاد و یا بدتر شدن اضطراب اجتماعی شود. برای مثال، ممکن است شما فکر کنید که مردم به شما خیره هستند یا با اخم به شما نگاه می کنند در حالی که واقعا این طور نیست. مهارت های اجتماعی رشد نایافته هم یکی دیگر از عوامل ممکن برای اضطراب اجتماعی هستند. برای مثال، اگر شما مهارت های اجتماعی رشد نایافته داشته باشید، بعد از صحبت با مردم دلسرد می شوید و ممکن است از انجام دوباره ی این کار در آینده نگران شوید. دانشمدان با یادگیری بیشتر در مورد ترس و اضطراب در مغز، ممکن است بتوانند درمان های بهتری را به وجود آورند. محققان همچنین به دنبال روش هایی هستند که در آن ممکن است تنش یا عوامل محیطی هم در اضطراب اجتماعی نقش داشته باشند.

اختلال اضطراب اجتماعی چطور درمان می شود؟

در ابتدا در مورد علائم خود با یک پزشک متخصص صحبت کنید. پزشک شما باید یک آزمون از شما بگیرد و در مورد تاریخچه ی سلامتی تان سوال کند تا مطمئن شود که یک مشکل فیزیکی نامرتبط مسبب علائمتان نیست. پزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان از قبیل روانپزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی بالینی، یا مشاور ارجاع دهد. اولین گام در یک درمان موثر، یک تشخیص درست است که توسط متخصص سلامت روان انجام می شود.

اختلال اضطراب اجتماعی به طور کلی به وسیله ی روان درمانی(که گاهی گفتگو درمانی نامیده می شود)، دارو درمانی، یا هر دو درمان می شود. با متخصص سلات روان خود در مورد بهترین روش درمن برای خود صحبت کنید.

روان درمانی

یک نوع از روان درمانی که درمان شناختی رفتاری(CBT) نامیده می شود برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی مفید است. درمان شناختی رفتاری روش های جدید فکر کردن، رفتار کردن، و پاسخ به موقعیت ها را به شما می آموزد که می تواند در کاهش اضطراب و ترس تان موثر باشد. این روش درمانی همچنین می تواند به شما کمک کند تا مهارت های اجتماعی را یاد بگیرید و تمرین کنید. درمان شناختی رفتاری به صورت گروه درمانی نیز می تواند بسیار مفید باشد.

گروه های حمایتی

برای بسیاری از افراد با اختلال اضطراب اجتماعی شرکت در گروه های حایتی نیز می تواند مفید باشد. در یک گروه که همه ی افراد اختلال اضطراب اجتماعی دارند، شما می توانید بازخورد های بی طرفانه و صادقانه دریافت کنید در مورد اینکه دیگران در گروه شما را چطور می بینند. می توانید یاد بگیرید که افکارتان درباره ی قضاوت و عدم پذیرش نادرست و یا تحریف شده هستند. همچنین می توانید یاد بگیرید که دیگران با اختلال اضطراب اجتماعی چطور بر ترس خود از موقعیت های اجتماعی غلبه می کنند.

دارو درمانی

3 نوع دارو وجود دارد که می تواند به درمان اختلال اضطراب اجتماعی کمک کند:

 • داروهای ضد اضطراب
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای مسدود کننده ی بتا

داروهای ضد اضطراب قوی هستند و احساسات اضطرابی را کاهش می دهند، هرچند این داروها برای مصرف طولانی مدت تجویز نمی شوند. به دلیل اینکه با مصر طولانی مدت در افراد نسبت به دارو تحمل به وجود می آید و باید مدام برای اینکه دارو بر فرد تاثیر بگذارد مقدار مصرف آن را افزایش داد. حتی ممکن است در بعضی افراد وابستگی نیز به وجود آورند. بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات پزشکان داروهای ضد اضطراب را برای مصرف کوتاه مدت تجویز می کنند.

داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی استفاده می شوند، اما می توانند برای علائم اختلال اضطراب اجتماعی نیز مفید باشند. این داروها برخلاف داروهای ضد اضطراب ممکن است چند هفته زمان ببرد تا شروع به اثر کنند. داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی لز قبیل سر درد، حالت تهوع، یا مشکلاتی در خواب را ممکن است به همراه داشته باشند.

مسدود کننده های بتا داروهایی هستند که از بروز برخی علائم فیزیکی اضطراب در بدن از قبیل، افزایش ضربان قلب، عرق کردن، یا لرزش ها جلوگیری می کنند. مسدود کننده های بتا بیشتر برای اضطراب عملکردی مورد استفاده قرار می گیرند.

پزشک شما بهترین دارو، مقدار مصرف و طول مدت درمان شما را تعیین خواهد کرد.

بسیاری از مردم با اختلال اضطراب اجتماعی بهترین نتایج درمانی را از ترکیب دارو درمانی و CBT یا سایر روان درمانی ها دریافت کردند.

 

محقق و مترجم: فاطمه مهفر

[button color=”purple ” size=”medium” link=”https://www.nimh.nih.gov/health/publications/social-anxiety-disorder-more-than-just-shyness/index.shtml” target=”blank” ]لینک منبع[/button]

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *