سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

اثرات بد نوشیدنی های الکلی بر خواب

اثرات نوشیدنی الکلی بر خواب

نوشیدن کمی مشروب قبل از خواب ممکن است به شما کمک کند خیلی سریع تر بخوابید، اما تحقیقات جدید نشان داده اند که در عین حال این نوشیدنی ها باعث به هم خوردن خواب شما و همچنین بیشتر شدن خر خر در نیمه شب می شود.

محققان خواب 20 مورد بررسی انجام شده در مورد اثرات مشروبات الکلی بر خواب را تجزیه و تحلیل کردند.در این بررسی ها که در یک آزمایشگاه انجام شد، بیش از 500 فرد سالم قبل از تست مقادیر مختلف کم، متوسط و زیاد از مشروبات الکلی نوشیدند، پس از آن خواب این افراد مورد بررسی قرار گرفت.

طی بررسی انجام شده محققان دریافتند که نوشیدن مشروب قبل از خواب اثرات مخربی بر روی چرخه ی خواب می گذارد. گرچه ممکن است فرد همان ابتدا خیلی زود به خواب فرو رود، اما در دوره ی دوم خواب بیدار می شود.

علاوه بر این الکل طول دوره ی خواب دیدن را کوتاه کرده و همچنین بر روی تنفس نیز تاثیر می گذارد و حتی افرادی که اصلا خر خر نمی کرده اند، پس از نوشیدن مشروب خر خر خواهند کرد. کسانی که ثبلا خرخر می کرده اند هم به خاطر قطع تنفس، از آپنه ی خواب رنج خواهند برد.

این واقعیت که الکل خیلی سریع باعث خوابیدن ما می شود، ممکن است یک مزیت به نظر برسد، اما باعث کاهش دوره ی رویا دیدن می شود که دوره ی حرکت سریع چشم ها یا REM نامیده می شود. در یک نتیجه گیری، ابراهیم ارشاد، مدیر مرکز پزشکی مطالعات خواب لندن، بیان می کند که با نوشیدن مشروب خواب آرامی نخواهید داشت. کمبود دوره REM در خواب – که حدودا 20 تا 25 درصد از خواب ما را تشکیل می دهد – اثرات بدی بر روی تمرکز، مهارت های حرکتی و حافظه نیز خواهد داشت.

نگارنده: سمیه محمدی

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

 

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

2 نظرات
 1. احسان می گوید

  سلام
  سوالی از دکتر محترم داشتم.
  بنده در طی یک دوره ی 6 ماهه حدود 7-8 مرتبه مشروبات الکلی مصرف نمودم ولی با پی بردن به مضرات آن حدود دوسال است که مصرف آن را به طور کامل قطع کرده ام.
  آیا این میزان مصرف باعث از بین رفتن سلول های عصبی من شده؟
  آیا راه جبرانی وجود دارد؟
  ممنون میشم اگه کامل راهنماییم کنید.

  1. مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا می گوید

   سلام
   نه بعید است طی این دوره آسیب شدید بر جا مانده باشد چون زیر یکسال مصرف شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: