آیا IQ بر خطر یا شدت اختلال پس از سانحه (PTSD) تأثیر دارد؟

آیا IQ بر خطر یا شدت اختلال پس از سانحه (PTSD) تأثیر دارد؟

 

آیا IQ بر خطر یا شدت اختلال پس از سانحه (PTSD) تأثیر دارد؟

اکثر مردم در برخی از مراحل زندگی اتفاقات آسیب زایی را تجربه می کنند.ماهیت تجربیات آسیب زا و شدت و تأثیر آنها بر اشخاص مختلف،متفاوت است.

برخی از افرادی که خشونت، سوءاستفاده یا فجایع بزرگتر را تجربه می کنند، با مشکلات روانی و استرس پس از سانحه، که می تواند نتایج ناشی  از آسیب باشد، روبرو می شوند، در حالی که برخی انعطاف پذیر تر هستند و راحت تر به روال عادی زندگی خود بر می گردند و مشکلات روانی کمی را تجربه می کنند.

مسائل سلامت روانی و استرس به عنوان دو  عامل که اگر در شخص وجود داشته باشند، بیشتر مستعد به اختلال پس از سانحه در اثر آسیب می باشند، مطرح شده است.

اما عامل دیگری که کمتر به آن توجه شده است ارتباط هوش و اختلال پس از سانحه می باشد. ضریب هوشی می تواند تحت تأثیر نظام روانی و واکنش پذیر آن باشد و در نتیجه می توان فرض کرد که افراد با ضریب هوشی بالا در مقابل آسیب ،بیشتر انعطاف پذیر می باشند.

برای آزمایش این تئوری، با رهبری( نائومی برسلاو) از گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی کالج طب انسانی دانشگاه ایالتی میشیگان،مطالعه ای روی 713 نفر  – 17 ساله انجام شد.

شرکت کنندگان برای تعیین نوع  و سابقه ی آسیب مورد بررسی قرار گرفتند. و در دو گروه آسیب تهاجمی (آسیب جنسی،تجاوز به عنف، آسیب تهدید زندگی) و یک گروه آسیب عمومی(تصادف، بیماری،فاجعه) که در سن 6 سالگی  آسیب به آنها وارد شده بود،طبقه بندی شدند. برسلاو از این اطلاعات برای اینکه بفهمد این عوامل چگونه بر اختلال پس از سانحه در سن 17 سالگی تأثیر گذاشته است، استفاده کرد.

یافته های او شگفت انگیز بود، احتمال ابتلا به استرس پس از سانحه در ا فرادی که آسیب تهاجمی را تجربه کرده بودند، نسبت به گروه آسیب عمومی بیشتر نبود. با این حال، برسلاو، بین ضریب هوشی و اختلال پس از سانحه ارتباطی پیدا کرد.در هر دو گروه از آسیب براساس نمرات ضریب هوشی که در سن 6 سالگی اندازه گیری شده بود، بین نمرات ضریب هوشی وخطر ابتلا به اختلال پس از سانحه حدود 50% ارتباط مشاهده شد.

این نتیجه می تواند تفسیر های مختلفی را به همراه داشته باشد.اول: افراد با ضریب هوشی پایین ممکن است کمتر قادر به تنظیم واکنش های هیجانی باشند و در نتیجه بیشتر در معرض (PTSD) می باشند.

دوم: ممکن است فهم مصادیق آسیب و بگار گیری آنها در رویداد های آسیب زا برای افراد با ضریب هوشی بالا راحت تر است.این می تواند ارائه ی پاسخ های نامناسب و آسیب پذیری آنها در برابر فشارهای روانی منفی مانند PTSD  کاهش دهد.

منبع

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *