آیا کودک شما به گفتار درمانی نیاز دارد ؟

 گفتار درمانی 

گفتار درمانی
گفتار درمانی

اگر کودک شما دچار ناتوانی گفتاری است، که شامل مشکل تلفظ کلمات می شود، گفتار درمانی می تواند به بهبود زبان، ارتباطات، و مهارت های کاربردی زبان او کمک کند.

گفتار درمانی یک سرویس مداخله ای است که بر بهبود گفتار کودک و توانایی های درک و بیان زبان، از جمله زبان غیر کلامی تمرکز دارد. متخصصان گفتار درمانی، و یا آسیب شناسان گفتار و زبان (SLPs)، متخصصانی هستند که این خدمات را ارائه می دهند. گفتار درمانی شامل دو جزء است:

1) هماهنگ کردن دهان برای تولید صداها به منظور ایجاد کلمات و جملات (برای تفسیر، ایجاد سر و صدا و تنظیم شدت صدا)؛

و 2) درک و بیان زبان (برای استفاده از زبان از طریق نوشته های تصویری، بدن، فرم ها و استفاده از زبان از طریق سیستم های ارتباطی جایگزین مانند رسانه های اجتماعی و رایانه ها).

گفتار درمانی کودکان

بعضی از کودکان ممکن است تلفظ عالی داشته باشند و حتی ممکن است زودتر از سنشان بتوانند کلمات را بخوانند ، اما هنوز امکان دارد برای بهبود زبان «عملی» یا فرآیند استفاده از زبان کلامی و زبان بدن مناسب در موقعیت های اجتماعی برای رسیدن به اهداف روزمره مانند درخواست ها، مکالمات، و دوست پیدا کردن به گفتار درمانی احتیاج داشته باشند.

دلایل دیگری که  کودکان ممکن است به گفتار درمانی نیاز داشته باشند از جمله شرایط پزشکی مانند آسیب مغزی یا عفونت است که بر توانایی آنها در برقراری ارتباط تاثیر می گذارد. گفتار درمانی اغلب در سن نوجوانی آغاز می شود و تا رفتن کودک به مدرسه ادامه پیدا می کند تا بتوانند با زبان نوشتاری ارتباط برقرار کنند.

گفتار درمانی
گفتار درمانی

پاتولوژیست گفتاری و زبان

یک آسیب شناس گفتار و زبان ممکن است مشکلات یادگیری مبتنی بر زبان را در دانش آموزی که تلاش دارد کلمات را بخواند و خود را ازطریق زبان نوشتار ابراز کند، شناسایی نماید. مشکلات زبان می توانند تاثیر زیادی بر توانایی کودک در نوشتن داشته باشند. به منظور نوشتن، کودکان باید قادر باشند ایده های خود را به کلمات و این کلمات را به جملات تبدیل کنند.

همچنین چالش های زبانی درک و انجام دستورالعمل ها را برای کودک دشوار می کنند. یک آسیب شناس گفتار و زبان می تواند به ایجاد این مهارت ها کمک کند. برای ارائه درمان مستقیم، آسیب شناس گفتار و زبان  ارزیابی ها را انجام می دهد و با معلمان مشورت می کند تا کلاس های سخن وری تشکیل دهد.

درمان ممکن است فردی باشد یا شامل یک گروه کوچکی از همسالان باشد که با چالش های اجتماعی و ارتباطی مشابه روبرو هستند. در هر دو حالت، هدف این است که آموختن زبان را سرگرم کننده کنید، دوستی ایجاد کنید تا توان موفقیت در مدرسه را برای دانش آموزان پایه ریزی نمایید.

روش های گفتار درمانی

پاتولوژیست(آسیب شناس) های گفتاری و زبان نه تنها روی ارزیابی و درمان مشکلات گفتاری، زبان و مشکلات شناختی کار می کنند، بلکه برخی نیز بر بلع و تغذیه تمرکز دارند. معمولا کودکانی که در صحبت کردن مشکل دارند، همچنین مشکلاتی در زمینه تغذیه نیز دارند.

در حالی که به نظر می رسد کودکانی با نیازهای ویژه ممکن است اولین کسانی باشند که به ذهن متبادر شوند، بعید نیست بچه های دیگر هم دچار دشواری بلع و تکلم باشند. هر دو توانایی خوردن و حرف زدن نیاز مند عملکرد حرکتی مناسب زبان، فک و لب به شیوه ای هماهنگ است و این کار همیشه آسان نیست!

پاتولوژیست گفتاری و زبان ممکن است از برخی از اسباب بازی ها سوت استفاده کند تا عضلات دهانی و فک کودک را تقویت نماید. همچنین ممکن است از مسواک های موزیکال و سایر وسایل سرگرم کننده بهره بگیرد تا تا از طریق بازی و سرگرمی توانایی تحمل حس های مختلف در دهان را در کودک بالا ببرد.

آموزش گفتار درمانی

پاتولوژیستهای گفتاری و زبان با کودکانی کار می کنند که دچار دشواری در خوانش نشانه های دنیای اجتماعی، درک منظور دیگران و استفاده از کلمات و زبان بدن برای برقراری ارتباط موثر و ایجاد دوستی هستند. بخش پراگماتیک ارتباط و زبان روی مسائل مربوط به ارتباطات اجتماعی ار می کند. شامل، اما نه محدود به زبان اجتماعی می شود.

افراد مبتلا به اختلالات اوتیسم، ناتوانی یادگیری غیر کلامی، اختلال زبان گفتاری ، ADHD، و غیره درگیر مشکلات ارتباط اجتماعی هستند. دانش آموزانی با این شرایط ممکن است بتوانند از یک درمان به نام تفکر اجتماعی  بهره مند شوند که آنها را در مورد ارتباط بین اینکه چگونه ما فکر می کنیم و رفتار می کنیم و چگونه دیگران به ما پاسخ می دهند، تعلیم می دهد.

گفتار درمانی
گفتار درمانی

درمان کودکی که حرف نمی زند

کودکان که به دلایل مختلف قادر به صحبت نیستند، نیاز به روش های ارتباطی جایگزین دارند. مداخله های اولیه و پاتولوژیستهای گفتار و زبان در پیش دبستانی به کودکان و والدینشان آموزش میدهند که چگونه زبان تصاویر و نشانه ساده آنها را قادر می سازد تا نیازهای خود را بیان کنند.

کودکان در سن مدرسه ممکن است قادر به استفاده از رایانه برای برقراری ارتباط از طریق متن یا یک سینت سایزر صوتی باشند. تکنولوژی لمسی صفحه نمایش (مانند صفحه ی تبلت یا گوشی) این امکان را برای دانش آموزان فراهم کرده است تا با استفاده از همان دستگاه فوق العاده جالب که همکلاسی هایشان نیز استفاده می کنند، ارتباطات خود را با یکدیگر برقرار کنند. علاوه بر این، متخصصان گفتار می توانند از همان دستگاه برای آموزش مهارت های گفتاری و زبان از طریق تعامل و انگیزش استفاده کنند.

کلینیک گفتار درمانی

پاتولوژیست های گفتاری و زبان  به راحتی در مدارس برای ارزیابی و ارائه درمان در دسترس هستند. والدین ممکن است ترجیح دهند کودک خود را به کلینیک خصوصی یا دروه های خارج از مدرسه ی گروه درمانی ببرند.

تمام مطالب این وب سایت، از جمله نظر پزشکی و سایر اطلاعات مرتبط با سلامت، فقط برای مقاصد اطلاع رسانی است و نباید به عنوان یک تشخیص خاص یا طرح درمان برای هر وضعیت فردی مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از این سایت و اطلاعات موجود در اینجا باعث ایجاد یک رابطه پزشک و بیمار نمی شود. همیشه مشاوره مستقیم با پزشک در ارتباط با هرگونه سوال یا مساله ای که ممکن است در رابطه با سلامت خود یا دیگران داشته باشید، بهترین راه تشخیص و درمان برای شماست.

مراکز درمانی

محقق و مترجم : ندا ناصری

بیشتر بدانید


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *