آنچه یک فرد را منحصر به فرد می کند: کاوش مغز انسان

آنچه یک فرد را منحصر به فرد می کند: کاوش مغز انسان

shutterstock_135434942

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که اتصال ساختاری مغز، عملکرد افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. به عبارت دیگر، با توجه به شباهت های ساختاری مغز انسان، اتصالات عصبی و سیناپسی موجود در مغز، افراد را منحصر به فرد می کند.

کانکتوم 

شیکه ارتباطی مغز – بیش از 10،000 ارتباط بین هر یک از 85 میلیارد سلول مغزی – “کانکتوم” نامیده می شود.

کانکتوم، یک سیستم پیچیده اما سازمان یافته و منحصر به فرد در هر فرد است. دانشمندان معتقدند که مانع در این سیستم باعث افسردگی، اسکیزوفرنی و اختلالات یادگیری است.

سلولهای مغز انسان از لحاظ ساختاری متمایز هستند ولیکن از جنبه عملکردی به یکدیگر وابسته هستند. بنابراین، برای داشتن طرح کلی از ساختار و عملکرد سلولهای مغزی به اطلاعاتی در سطح عصبی (میکرو)_ ارتباط بین سلولی، در سطح ارتباط بین چندین گروه از نورونها (mesoscale)، و در سطح منطقه ایی (ماکرو)_ ارتباط بین ساختارهای مختلف مغز _ نیاز داریم. ترکیب این یافته به ایجاد یک نقشه جامع از مغز منتهی می شود.

تشخیص حرکت توسط چشم

دانشمندان دریافته اند که انسان با مغز می بیند. محرک های بصری قبل از انتقال به مغز، تا حدودی توسط سلول ها ی شبکیه پردازش می شوند. سلول های گیرنده نوری در چشم قادر به تشخیص حرکت نیستند و تنها ضبط می کنند. این تصاویر ضبط شده از طریق نورون سلولهای آماکرین متصل به عصب بینایی به مغز منتقل می شوند و مغز آنها را پردازش کرده و دیدن و تشخیص حرکت اتفاق می افتد.

 

 

بنابراین، شناخت و طرح نقشه جامع از مغز انسان به ما نشان می دهد که چه چیزی باعث منحصر به فرد شدن انسانه است. علاوه بر این، می توان روش های درمانی موثرتر برای آسیب های مغزی ایجاد کرد، اساس فرایندهای شناختی را درک کرد، سلولهای مصنوعی ساخت و … .

[divider]

نگارنده: شیرین قلی زاده

کلنیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *