آنچه که باید درباره كورتيكواستروئيد ها (انواع هورمون ها كه توسط غدد فوق كليوى ترشح مي شود) بدانید

كورتيكواستروئيد ها
كورتيكواستروئيد ها

کورتیکواستروئید چیست؟

کورتیکواستروئیدها داروهای ساخت دست انسان هستند که از نظر ساختاری و عملکرد شباهت بسیاری با هیدروکورتیزون تولیدی توسط غدد فوق کلیوی دارند. کورتیکواستروئیدها اغلب با عنوان کوتاه استروئیدها به کار برده می شوند. هیدروکورتیزن ها کاملا متفاوت از هورمون های مردانه مرتبط با ترکیبات استروئیدی که به مصرف غیر قانونی ورزشکاران می رسد، عمل می کند.

برخی از انواع استروئیدها چیست؟

 برخی از انواع داروهای كورتيكواستروئيد (انواع هورمون ها كه توسط غدد فوق كليوى ترشح مي شود) شامل هیدروکورتیزون، پرد نیزون و متیل پرد نیزون است. پرد نیزون از پر کاربردترین و پر مصرف ترین نوعداروهای استروئیدی است که برای درمان بیماری رماتیسم مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوف مصرف داروهای استروئیدی

داروهای استروئیدی به اشکال مختلف یافت می شوند که یا به سرعت در بدن و در ترکیب با مواد دیگر حل می شوند یا برای مدت طولانی در بدن ذخیره می شوند.

استروئیدها ممکن است به صورت موضعی به بدن تزریق شوند.

استروئیدها ممکن است به صورت موضعی به بدن تزریق شوند.
استروئیدها ممکن است به صورت موضعی به بدن تزریق شوند.

 

برای مثال، داروهای استروئیدی را به طور موضعی به داخل مفاصل تزریق می کنند یا به صورت قطره چشم یا قطره گوش و انواع کرهای پوست به مصرف می رسانند. درمان کل ساختار بدنی به کمک داروهای استروئیدی شامل مصرف داروهای خوراکی ( از طریق دهان) یا تزریق به درون رگ و عضلات است. از طریق جریان خون، دراوهای استروئیدی به قسمت های مختلف بدن انتقال پیدا می کنند.

در صورت امکان، مصرف داروهای خوراکی بر تزریق دارو به داخل عروق و عضلات ترجیح داده میشود تا از خطرات احتمالی و عوارض جانبی تزریق دارو جلوگیری شود.

نحوه عملکرد داروهای استروئیدی

 کورتیکواستروئید

استروئیدها تولید مواد شیمیایی را که موجب التهاب و آماس بدن می شود، کاهش می دهد و در فعالیت سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می کند. پف كردگي و سرخ شدگي بدن فرآیندی است که در آن گلبول های سفید خون و دیگر عناصر شیمیایی می توانند از بدن در مقابل انواع عفونت و اجسام خارجی چون باکتری ها و ویروس ها محافظت کنند.  با این وجود در برخی بیماری های مشخص، سیستم ایمنی بدن به درستی عمل می کند و همین عامل سبب التهاب و آسیب به بافت های بدن می شود. از عوالمل التهاب بدن می توان به پف کردگی و سرخ شدگی پوست، گر گرفتن ناگهانی بدن، آماس بدن و درد های شدید اشاره کرد.

استروئیدها تولید مواد شیمیایی را که موجب التهاب و آماس بدن می شود، کاهش می دهند و همین فرآیند آسیب های بافتی را به حداقل می رساند. استروئیدها می توانند درمان قطعی برای برخی بیماری ها به شمار روند. برای مثال،  زمانی از استروئیدها آن هم به مقدار اندک استفاده می شود که در روش های درمانی دیگر به در بسته رسیده باشیم.

رماتیسم مفاصل

چه زمانی مصرف استروئیدها توصیه می شود؟

 استروئیدها زمانی به کمک ما می آیند که سیستم ایمنی بدن به درستی عمل نمی کند و به بافت های بدن آسیب می رساند. استروئیدها می توانند درمان قطعی برای برخی بیماری ها به شمار روند. برای مثال،  زمانی از استروئیدها آن هم به مقدار اندک استفاده می شود که در روش های درمانی دیگر به در بسته رسیده باشیم.

از داروهای استروئیدی برای درمان رماتیسم مفاصل و برخی بیماری های ناشي از پف كردگي و سرخ شدگي بدن، مورد استفاده قرار می گیرد که شامل:

  • التهاب عروق خونی
  • دردهای عضلانی و آماس ماهیچه
  • رماتیسم مفاصل
  • لوپوس اريتماتوس یا زخم آكله ناشی از اختلال در عملکرد سیستم دفاعی بدن

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *