آشنایی با رشد و تکامل گفتار و زبان

 

گفتار درمانی و اوتیسم

 

زبان یک وسیله رمزی است. رمزهای قراردادی که افراد یک جامعه یا کشور با هم قرار می گذارند که به وسیله آن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این وسیله رمزی از موارد زیر تشکیل شده است: معانی کلمات، چطور کلمات را بسازیم، چطور ان ها را در کنار هم قرار دهیم و در چه موقعیتی کدام یک از ارایش کلمات را بهتر است استفاده کنیم.

 

زبان به دو طبقه اصلی تقسیم می شود:

 

  1. زبان درکی ( درک انچه گفته شده، نوشته شده یا به آن اشاره می شود)
  2. زبان بیانی ( توانایی گفتن، نوشتن و اشاره کردن). گفتار یکی از راه های بیان زبان است.

 

در واقع، گفتار و زبان را می توان به چند توانایی مجزای دیگر هم تقسیم کرد:

 

گفتار، که به “تلفظ”، “کیفیت صدا” و “روانی گفتار” تقسیم می شود.

 

تلفظ توانایی کودک در تولید و تلفظ صداهای گفتار مثل ب، پ، ج، ک، ق، و … است. بعضی از کودکان در تلفظ صداهای گفتار مشکل دارند. مثلا به جای”سیب” می گویند”تیب” یا به جای” تصادف” می گویند”تصادس”. تلفظ اشتباه بعضی از صداها تا سن 5 سالگی معمول است اما از حدود سن 5 سالگی به بعد از کودک انتظار می رود که اکثر صداهای گفتاری را درست تلفظ کند.

 

کیفیت صدا  اینکه آیا صدای ما هنگام صحبت کردن، بلند، ارام، سریع، گرفته، نفس آلود، خشن، تودماغی و … است؟

گاهی اوقات کودکان خیلی بلند، خیلی آهسته، با صدای گرفته، “خروسکی” و … صحبت می کنند. اگر صدای کودک به شکلی باشد که فهم گفتار او برای اطرافیان مشکل شود و نتواند منظور خود را به اطرافیان برساند و یا صدایش یا سن و چثه و جنس او مطابقت نداشته باشد، باید از نظر مشکل در صوت مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

روانی گفتار توانایی روان صحبت کردن، بدون گیر کردن، مکث کردن بیش از حد،  کشیدن بعضی از صداها، فشار آوردن به خود یا تکرار کردن بعضی از صداها یا هجاهای کلمات (مثل مامامان، بریم بریم، ش ش شهربازی) را روانی گویند.

 

زبان، که به توانایی کودک در درک و فهم کلام دیگران، سازمان بندی کلمات و جمله سازی و کاربرد کلام در موقعیت های مختلف، زبان گفته می شود. رشد زبان را می توان به ” زبان درکی” و ” زبان بیانی” تقسیم کرد.

 

درادامه: دوقسمت از رشد زبان

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x