آشنایی با اختلال هذیانی و انواع آن

توهم

 

وقتی یک فرد دچار اختلال هذیانی است ،آنها باور دارند که چیزهایی درست نیست به عنوان مثال وقتی او عاشق چیزی است فکر می کند که دیگران قصد آسیب رساندن به وی را دارند.

این افکار ممکن است ناشی از اندوه بزرگی باشد که البته راه های درمانی برای کمک به این افراد وجود دارد

این اختلال دارای چه نشانه هایی است؟

فرد مبتلا به این اختلال به احتمال زیاد با افکار نادرست ،شناخته میشوند،این افکار میتواند خسته کننده باشد و زندگی واقعی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی در شغل و روابط فرد نیز تاثیر می گذارد ، ممکن است افسرده و یا عصبانی باشد و کارهای عجیب وغریبی بپردازد.

کمک هایی که می توان انجام داد:

دارو درمانی توسط پزشک متخصص و بستری در بیمارستان ها و کلینیک های بهداشت روان ، با استفاده از این روش ها تا حدی می توان از شر علائم این اختلال رها شد.

با استفاده از دارو ، آنها کمتر احساس افسردگی می کنند و به آنها کمک خواهد کرد تا درست فکر کنند البته دارو ممکن است عوارضی نیز به همراه خواهد داشت که پزشک متخصص داروها را تحت کنترل خواهد داشت، بعد از مدتی فرد با مصرف داروها احساس بهتری پیدا خواهد کرد ،نباید اجازه داد نا بدون تشخیص پزشک دارو ها را قطع کرد زیرا ممکن است که نشانه ها دوباره بروز پیدا کنند.

مشاوره و بحث های درمانی:

درمانگران می توانند کمک بسیار خوبی باشند و درک بهتری داشته باشند ، فقط صحبت کردن با یک درمانگر ممکن است کمک بزرگی به این افراد با چنین اختلالی کند ، دراین جلسات آنها یاد خواهند گرفت که چطر افکار خود را کنترل کنند و چگونه از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کنند.

هذیان های متداول:

هذیان پارانوئید

افراد مبتلا بر این باورند که دیگران قصد آسیب رساندن به انها را دارند ،حتی ممکن است از خشونت برای محافظت از خود استفاده کنند و افراد عصبانی هستند.

هذیان های جسمی

در این نوع از هذیان ممکن است که حواس فرد تحت تاثیر قرار گیرد، مثلا  خزیدن حشراتی را در زیر پوست خود احساس کنند.

هذیان حسادت

آنها ممکن است که ادعا کنند که دارای استعداد یا مهارت خاصی هستند ، احساس مشهور بودن و نسبت به دیگران حس حسادت داشته باشند، ممکن است آنها متقادتان کنند که عشقشان وقادار نیست و سعی کنند تا اعمال طرف مقابل را کنترل کنند.

منبع :

kramesonline

4 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با اختلال هذیانی و انواع آن»

 1. باسلام و خسته نباشید .آیا بیماری هذیان جسمی برای کودک ۸ ساله هم ممکن است اتفاق بیفتد؟لطفا پاسخ دهید خیلی نگرانم

 2. سلام، مادر من چهار بار به دلیل این بیماری در بیمارستان بستری شده اند و هر بار از خوردن دارو خودداری میکنند، بار آخر که راضی شد متاسفانه پزشک دارو را ناگهان قطع کرد که دوباره منجر به تشدید علایم شد، برای برخورد با این گونه بیماران علی الخصوص برای ترغیب به مصرف دارو چه باید کرد؟ میتوانید کتاب جامعی در زمینه این بیماری و نحوه برخورد با آنان به من معرفی کنید؟ممنون

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   کتابی در این زمینه نمیشناسیم ولی میتوانید از مقالات روی سایت استفاده نمایید.
   برای ترغیب مصرف دارو شکل گیری رابطه درمانی با پزشک و اعتماد به پزشک یکی از اصول اساسی است
   سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *